Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαννη, ξεχασαμε να σου πουμε καλως ορισες.

Καλως ορισες λοιπον

Κ περναμε στα βασικα. Με τι κιθαρα παιζεις? Ετσι για να ξερουμε δηλαδη αν οι μισοι αποχωρισουμε απο το θρεντ για να σε βαλουμε στο κλιμα

  • Like 1
  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες εχω μια Strat, μια Tele και μια LP και βγαινεις και δημοτικος συμβουλος απο την πρωτη Κυριακη.

(μην πεις μονο οτι εισαι υποψηφιος  με το ΚΚΕ)

Νομιζω οτι σε 2 γραμμες τα ειπα ολα οσα πρεπει να ξερεις για το Noiz.

  • Χαχα 5
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Πες εχω μια Strat, μια Tele και μια LP και βγαινεις και δημοτικος συμβουλος απο την πρωτη Κυριακη.

 

Τώρα θα μας πει "δεν έχω κιθάρα" και θα πέσουμε τανάσκελοι σαν τις κατσαρίδες. :classic_tongue:

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρίσκω παιδιά, έχω απ' όλα, αλλά είμαι stratocasterάκιας γενικώς, μου αρέσει το σκάσιμο του long scale. Στα live αυτά (καλά να 'μαστε) θα παίζω με strat ή Ibanez AZ2204 γιατί θέλω και τη μανιβέλα (vibrato bar)!

 

Γενικά το στυλ που θα παίζω στα εν λόγω live είναι ροκ με έθνικ και ambient στοιχεία. Πρέπει νομίζω να πάρω να delay με tap tempo κι ένα τρέμολο πάλι με tap tempo για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη στα live (έχω το Carbon Copy και το γαλάζιο Harmonious Monk, δεν έχουν tap).

 

Αυτό που μελετάω χρόνια και μου αρέσει πολύ είναι το προχωρημένο blues, έφαγα μεγάλη πετριά όταν πρωτοάκουσα Robben Ford. Αλλά έχω κάνει γενικά το homework μου σε όλα τα στυλ (μη με παρεξηγήσετε, δεν το παίζω βιρτουόζος).

 

Λιώνω με Ford, Josh Smith, Jack Ruch, Guthrie Trapp, Matt Schofield κ.α. Έχουν φρασεολόγιο τέτοιοι τύποι. Το παιξιμό τους στα αυτιά μου είναι διήγηση, έκφραση. Για μένα η μουσική είναι άλλη μια γλώσσα, απλά πολύ πιο ανοιχτή στην ερμηνεία.

 

Ορίστε, έβγαλα κι εσώψυχα!

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατ, ibanez az, Τζοσ Σμιθ, Ρομπέν Φορντ, Ματ Σκοφιλντ!!

 

Κέραστε το καινούριο μέλος ο,τι θέλει mods!

 

Καλώς όρισες κ πάλι!

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τώρα θα μας πει "δεν έχω κιθάρα" και θα πέσουμε τανάσκελοι σαν τις κατσαρίδες. :classic_tongue:

Χειρότερο: Βρήκα στο πατάρι του παππού μου του συγχωρεμενου μια  παλιά Gibson Les Paul νομίζω τη λένε, του 1959, χαλασμένη. Την πούλησα €400 και πήρα του κουτιού Squire με ενισχυτή πακέτο. Σε 2 μήνες θα μπορώ πιστεύω να παίξω, γι' αυτό θέλω switcher.

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Y a n n I s είπε

Χειρότερο: Βρήκα στο πατάρι του παππού μου του συγχωρεμενου μια  παλιά Gibson Les Paul νομίζω τη λένε, του 1959, χαλασμένη. Την πούλησα €400 και πήρα του κουτιού Squire με ενισχυτή πακέτο. Σε 2 μήνες θα μπορώ πιστεύω να παίξω, γι' αυτό θέλω switcher.

 

Πέθανα ... :classic_biggrin:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα ως τώρα: Μάλλον δεν είναι απαραίτητο το switcher εφ' όσον τα προβάρω και μόνος, παίζοντας όρθιος για εξοικείωση. Πρέπει να μελετήσω και λίγο κλακέτες δηλαδή δυστυχώς, η τέχνη θέλει θυσίες. Σίγουρα όμως θέλω tremolo και delay με tap. Υπάρχει κάτι σε ψηφιακό εφέ με tap που να έχει μαζί trem και delay? Μάλλον συνήθως πάνε μαζί delay και reverb απ' όσο θυμάμαι...

Reverb έχω, ωραιότατο (Cloudburst), έχει κι ο Blues Junior το spring του.

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Y a n n I s είπε

Συμπέρασμα ως τώρα: Μάλλον δεν είναι απαραίτητο το switcher εφ' όσον τα προβάρω και μόνος, παίζοντας όρθιος για εξοικείωση. Πρέπει να μελετήσω και λίγο κλακέτες δηλαδή δυστυχώς, η τέχνη θέλει θυσίες. Σίγουρα όμως θέλω tremolo και delay με tap. Υπάρχει κάτι σε ψηφιακό εφέ με tap που να έχει μαζί trem και delay? Μάλλον συνήθως πάνε μαζί delay και reverb απ' όσο θυμάμαι...

Reverb έχω, ωραιότατο (Cloudburst), έχει κι ο Blues Junior το spring του.

 

 

Παρε αυτο ,κανει παππαδες και μπορεις να αντικαταστησεις ,αν θες, ολα τα modulation,delay,reverb,filter πεταλια σου με αυτο, αν δεν θες το βαζεις στο τελος της αλυσιδας σου για tremolo & delay μονο

 

https://www.thomann.de/gr/zoom_multi_stomp_ms_70_cdr.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw1OmoBhDXARIsAAAYGSFmKf0w8gI_CDRXqZrCwkMXBzKB-fAs8hE6Bpy6KG97ttQEI1fwGu4aAmkSEALw_wcB

 

Το Tap tempo στο tremolo ειναι overkill για εμενα, κανεις δεν προκειται να ενοχληθει ισα,ισα τις περισσοτερες φορες ειναι πιο ωραιο να μην ειναι απολυτα συγχρονισμενο με τα bpm του τραγουδιου (εκτος βεβαια και αν παιζεις το what's the frequency Kenneth 😅

 

Προσωπικά με αυτά που λες δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτό (την κάτω πεταλιερα εννοώ όχι την πάνω) δηλ. ενα tuner, ενα drive ενα booster για να "βγαινει" μπροστα το σολο, ενα tremolo & ενα delay με tap tempo (εγω βαζω παντα και ακομα ενα delay με slap back ρυθμιση στο τελος always on αλλα αυτο ειναι personal quirk 😅 )

 

16963117161385534236567968608263.thumb.jpg.981d825ea3588c20248ddd3248c54f38.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου