Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

o BJ του OP ειναι πολυ ελαφρυς ενισχυτης (δυο φορες βαρυτερος απο μια πεταλιερα τυπου Helix)  ,δεν θα εχει θεμα, ανετα ολο το gear του ειναι "μια βολτα" απο το αυτοκινητο(η κιθαρα με μαλακη θηκη στον ωμο,η πεταλιερα με τα πεταλακια του στο ενα χερι και ο ενισχυτης στο αλλο). 

 

Ναι δεν διαφωνώ, εγώ κουβαλάω ένα πανάλαφρο καμπινάκι της vox (10άρι), ένα vox mv clean που είναι φορητό ενισχυτάκι που το βάζω στο backpack με τα καλώδια, τα τροφοδοτικά, τα μικρόφωνα μου κτλ, τα πετάλια στο boss bcb pedalboard και μια κιθάρα σε μαλακή θήκη. Αλλά ακόμα και αυτό το να κουβαλάω έστω και αυτή την μικρή καμπινούλα το βαρέθηκα... σκέφτομαι πλέον να πάρω μια από αυτές τις καινούργιες πεταλιέρες της boss γιατί και ένα πράγμα να γλυτώσω σε κουβάλημα και στήσιμο κέρδος είναι. Η μπάντα μου έτσι κι αλλιώς με ηλεκτρονικά ντραμς και di προενίσχυση μπάσου παίζει στο 90% των περιπτώσεων. Σε κανονικό stage με κανονικά τύμπανα (το υπόλοιπο 10%) εννοείται πάντα λαμπάτος ενισχυτής (αρκεί να τον έχω πάντα στημένο εκεί, να μην χρειάζεται κουβάλημα).

 

Με άλλα λόγια θα επέλεγα καθαρά για πρακτικούς λόγους, ο ήχος δεν με ενδιαφέρει και τόσο, η δουλειά με ό,τι και να διαλέξεις γίνεται 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

o BJ του OP ειναι πολυ ελαφρυς ενισχυτης (δυο φορες βαρυτερος απο μια πεταλιερα τυπου Helix)  ,δεν θα εχει θεμα, ανετα ολο το gear του ειναι "μια βολτα" απο το αυτοκινητο(η κιθαρα με μαλακη θηκη στον ωμο,η πεταλιερα με τα πεταλακια του στο ενα χερι και ο ενισχυτης στο αλλο). 

Το θέμα βάρος, ειδικά για ενισχυτές 30+ watt, δεν μπορεί να λυθεί με head and cab αντί για combo; Έτσι το μοιράζεις το βάρος 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

δεν μπορεί να λυθεί με head and cab αντί για combo; Έτσι το μοιράζεις το βάρος 

 

Από τη μια το μοιράζεις, αλλά από την άλλη κουβαλάς δύο βαριά πράγματα αντί ένα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OP! Να 'μαι κι εγώ. Με βολεύει αυτό που λέει ο φίλος Superfunk για το ότι δε χρειάζεται να τρελαθώ με την έλλειψη tap tempo στο tremolo, μιας και το  Harmonious Monk έχει πολύ ωραίο ήχο. Οπότε αν μου προτείνετε ένα ωραίο delay με tap tempo, θα είμαι πλήρης. Αν έχετε προτάσεις, με χαρά.

 

Μόλις λύσουμε το θέμα delay, θα σας ξαναενοχλησω με άλλες ερωτήσεις περί buffers και τροφοδοτικού, αφού σας πω πόσα και ποια πετάλια θα ήθελα ιδανικά να έχω στην πεταλιέρα μου. Καλό θα ήταν να ανοίξω άλλο θέμα γι' αυτό.

 

Αν έχετε κάτι να προτείνετε λοιπόν κατι σε delay με tap, που να έχει και tape, dark ήχο, ευπρόσδεκτον.

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Y a n n I s είπε

OP! Να 'μαι κι εγώ. Με βολεύει αυτό που λέει ο φίλος Superfunk για το ότι δε χρειάζεται να τρελαθώ με την έλλειψη tap tempo στο tremolo, μιας και το  Harmonious Monk έχει πολύ ωραίο ήχο. Οπότε αν μου προτείνετε ένα ωραίο delay με tap tempo, θα είμαι πλήρης. Αν έχετε προτάσεις, με χαρά.

 

Μόλις λύσουμε το θέμα delay, θα σας ξαναενοχλησω με άλλες ερωτήσεις περί buffers και τροφοδοτικού, αφού σας πω πόσα και ποια πετάλια θα ήθελα ιδανικά να έχω στην πεταλιέρα μου. Καλό θα ήταν να ανοίξω άλλο θέμα γι' αυτό.

 

Αν έχετε κάτι να προτείνετε λοιπόν κατι σε delay με tap, που να έχει και tape, dark ήχο, ευπρόσδεκτον.

 

Πάρε ένα Boss DD8 and call it a day (φυσικά υπάρχουν εκατοντάδες εξαιρετικά delay απλά τα Boss είναι industry standard και το DD8 έχει και tape ,analog setting)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πάρε ένα Boss DD8 and call it a day (φυσικά υπάρχουν εκατοντάδες εξαιρετικά delay απλά τα Boss είναι industry standard και το DD8 έχει και tape ,analog setting)

Ευχαριστώ, το παρήγγειλα κιόλας (8 άτοκες!). Διάβασα λίγο στο Internet, μια χαρά φαίνεται. Ελπιζω να κατάλαβα καλά ότι έχει tap mode με παρατεταμένο πάτημα...

Επεξεργασμένο από Y a n n I s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Y a n n I s είπε

Ευχαριστώ, το παρήγγειλα κιόλας (8 άτοκες!). Διάβασα λίγο στο Internet, μια χαρά φαίνεται. Ελπιζω να κατάλαβα καλά ότι έχει tap mode με παρατεταμένο πάτημα...

 

Μια χαρά κατάλαβες 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου