Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

σουιτσερ είναι Φώτη

Ευχαριστώ πολύ.... αλλά αυτό το ξέρω (μόνο σαν ονομασία και τι κάνει όμως...), τα άλλα δεν ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησουμε λεγοντας πως αν εχεις ηδη εξοπλισμο, ναι γινεται η δουλεια με ενα μικροφωνο μπροστα απο μπλουζ τζουνιορ. Οποτε πας για ενα switcher μονο.

 

Αν θες να εισαι πιο... μοντερνος, ολα εξαρτώνται απο το μπατζετ. Κ θελει μετα λιγο να τα μαθεις αυτα που θα παρεις. Το μοντελερς ειναι η πιο ενδεδειγμενη λυση (με ζητουμενο να εισαι "μοντερνος'' κ φορητος κ ν'αποφυγεις το ταπ ντανσινγκ). Πλεον υπαρχει λυση για καθε πιθανη αναγκη χρησης (preamp πεταλια, IR loader pedals κλπ).

Για να μη τις συζητησουμε ολες κ επειδη δειχνεις μια διαθεση να χρησιμοποιησεις πραγματα που εχεις κ ξερεις (λογικο) ας μεινουμε στο switcher.

 

Βεβαια δε χανεις τιποτα, αφου η συνεργασια ειναι συγκεκριμενη, να μιλησεις με τον τραγουδοποιο κ να του ζητησεις να μαθει πληροφοριες απο τον ηχοληπτη, αν χρειαζεται δηλ να βγαινεις καρφι στη κονσολα.

 

Αν δεν υπαρχει ηχοληπτης... μαντευεις 🤣. Δε νομιζω να υπαρχει καποιος χωρος/κατασταση που δε θα μπορεις να βαλεις μικροφωνο, παρολα αυτα εγω προσωπικα, πηγαινοντας στα τυφλα (κ αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα για ανοιγμα) θα διαλεγα λυση ωστε να καρφωνω στην κονσολα με στανταρντ ηχο καθε φορα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ευχαριστώ πολύ.... αλλά αυτό το ξέρω (μόνο σαν ονομασία και τι κάνει όμως...), τα άλλα δεν ξέρω

 

Έχει send και return για το input και output των πεταλιών.

Έχει και input που συνδέεις την κιθάρα, και output για να πάει στον ενισχυτή.

Φτιάχνεις λούπες με τα συνδεδεμένα πετάλια, έτσι ώστε αν θέλεις, πατώντας ένα κουμπί, να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς τα πετάλια που είναι συνδεδεμένα στην συγκεκριμένη λούπα.

 

Κάτι σαν τα patches και τα banks στις πεταλιέρες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή εάν εγώ θέλω ένα preset με chorus & dist για σόλο ας πούμε, ένα άλλο με chorus & phaser για αρπίσματα και ένα τελευταίο με chorus και od  για riffs, πρέπει να έχω 3 πετάλια chorus για όλα αυτά?

 Με λίγα λόγια σε κάθε preset-λούπες χρειάζονται και διαφορετικά πετάλια?

 

 Ένα μεγάλο συγνώμη στον OP που του γ@μ1σ@ το θέμα...

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

 Δηλαδή εάν εγώ θέλω ένα preset με chorus & dist για σόλο ας πούμε, ένα άλλο με chorus & phaser για αρπίσματα και ένα τελευταίο με chorus και od  για riffs, πρέπει να έχω 3 πετάλια chorus για όλα αυτά?

 Με λίγα λόγια σε κάθε preset-λούπες χρειάζονται και διαφορετικά πετάλια?

 

Όχι.

Και ένα αρκεί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Όχι.

Και ένα αρκεί.

Και πως θα έχει αυτό το ένα διαφορετικές ρυθμίσεις σε κάθε πρισετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θες τρια.

 

Εκτος αν το κορους εχει πρησετ κ κανεις μινι ταπ ντανσινγκ.

Ενα πατημα για να αλλαξει ο συνδυασμος πεταλιων κ ενα για να αλλαξει το πρησετ στο κορους.

 

Εκτος παλι αν κ το κορους κ το σουιτσερ εχουν midi capabilities (συν πρησετ το κορους). Αλλα αυτο το αν ειναι πολυ ακριβο

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω @cigaret13 πως τα ρακ εφε συνηθως ειχαν αυτες τις δυνατοτητες (presets/midi)

 

Τωρα ενα καλο switcher που να μπορει να τα προσφερει αυτα κ να ειναι κ αξιοπιστο ειναι συνηθως ακριβο

 

(μη με ρωτησεις ποιο, θα σε γελασω, εχω πανω απο 10 ετεια να ψαξω τετοια πραγματα)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Να προσθεσω @cigaret13 πως τα ρακ εφε συνηθως ειχαν αυτες τις δυνατοτητες (presets/midi)

 

Τωρα ενα καλο switcher που να μπορει να τα προσφερει αυτα κ να ειναι κ αξιοπιστο ειναι συνηθως ακριβο

 

(μη με ρωτησεις ποιο, θα σε γελασω, εχω πανω απο 10 ετεια να ψαξω τετοια πραγματα)

Ναι βρε τα ξέρω αυτά.. αλλά πάντα είχα την περιέργεια για το πως δουλεύουν αυτά, πέρα απ'το αυτονόητο...

 Πάντως με καμιά 30αριά φτηνά πεταλάκια και ένα τέτοιο, φτάνεις την δυνατότητες μια mid price πεταλιέρας..

Γιατί μπερδεύτηκες βρε @vrasidas27

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Ναι βρε τα ξέρω αυτά.. αλλά πάντα είχα την περιέργεια για το πως δουλεύουν αυτά, πέρα απ'το αυτονόητο...

Καλα βρε Φωτη, ξερεις αυτα που ειναι πιο πολυπλοκα κ ζητας λεπτομερειες για ενα απλο (αλλα μαματο) σουιτσερ που αν το ειχες μπροστα σου, θα εβρισκες τροπο να το λειτουργησεις χωρις μανιουαλ σε 5 λεπτα? 😛

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου