Προς το περιεχόμενο

Greek Garage - Rockabilly - Punk - Surf


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σχετικα αδικημενη και οχι τοσο αξιοπροσεχτη σκηνη ειναι αυτη του garage , punk, surf, rockabilly κτλ στο Ελλαντα.. υπαρχουν πολλες νεες μπαντες την τελευταια δεκαετια ειδικα (ξεκινωντας βεβαια αρχες 80 η ολη φαση, με Last Drive,Blue Jeans,Outsiders κτλ) που πραγματικα δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αυτες του εξωτερικου.. Παραθετω απλα καποια κομματια παρακατω για τους φανς του ειδους που ισως ψαχνονται αλλα και οσους θελουν να ακουσουν local bands του ειδους..

 

 

 

 

 

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω πολύ το είδος αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την τοπική σκηνή. Νομίζω ήρθε η ώρα να το κάνω. ;)

 

Υπαρχουν πολλες αξιολογες μπαντες φιλε να ακουσεις..  με δισκογραφια , live στο εξωτερικο, support σε μεγαλα ονοματα του εξωτερικου κτλ  Ποσταρω και λιγο surf πιο κατω..

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ

Σκοτινό instrumental surf απο Ηράκλειο Κρήτης, ωράια μπάντα   ;)

 

χαχα.. ωραιοι! εχουν σχεση με Blow Up/Swallow it all records στην Κρητη?  ;) 

Κατα την αποψη μου δυσκολο παικτικα το surf πολυ.. οι πιο πολλες ελληνικες μπαντες παιζουν πιο στρωτα κιθαριστικα και ντραμιστικα στο surf ειναι η αληθεια.. αλλα και παλι ειναι πολυ καλες! Πιο κατω ειναι μια σχεδον εξολοκληρου girl garage band καινουρια (μονο ο πληκτρας ειναι αντρας).. απο τις ελαχιστες που εχουμε σε ολα τα ειδη μουσικης.. (Αν δεν κανω λαθος, πρωτες ηταν οι Nomandoll και ακολουθησαν οι Meanie Geanies..)

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετικα αδικημενη...

Λεωνίδα, δεν θα έλεγα ότι είναι αδικημένη η σερφογκαραζοπανκ σκηνή στην Ελλάδα. Έχει ένα σταθερό κοινό εδώ και χρόνια που, παρότι δεν είναι πολύ μεγάλο, ανανεώνεται συνεχώς και την συντηρεί, με αποτέλεσμα να παραμένει ζωντανή και να βγάζει συνεχώς νέα, πολύ καλά γκρουπ.

 

Είναι αξιοσημείωτο ότι οι μπάντες του συγκεκριμένου στυλ είναι ανάμεσα σε αυτές με τον πιο αυθεντικό ήχο στο αγγλόφωνο κομμάτι του ελληνικού ροκ.

 

Keep the valvoline flowing!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεωνίδα, δεν θα έλεγα ότι είναι αδικημένη η σερφογκαραζοπανκ σκηνή στην Ελλάδα. Έχει ένα σταθερό κοινό εδώ και χρόνια που, παρότι δεν είναι πολύ μεγάλο, ανανεώνεται συνεχώς και την συντηρεί, με αποτέλεσμα να παραμένει ζωντανή και να βγάζει συνεχώς νέα, πολύ καλά γκρουπ.

 

Είναι αξιοσημείωτο ότι οι μπάντες του συγκεκριμένου στυλ είναι ανάμεσα σε αυτές με τον πιο αυθεντικό ήχο στο αγγλόφωνο κομμάτι του ελληνικού ροκ.

 

Keep the valvoline flowing!

 

 

Θα συμφωνησω μαζι σου Χαρη σε γενικες γραμμες.. Γι αυτο ειπα "σχετικα" αδικημενη.. εννοουσα απο αποψη προβολης απο τα μουσικα media.. παντα ετσι κι αλλιως υπηρχε μια , ας το πουμε, "αβαντα" προς τον πιο σκληρο/ηχο (τον οποιο δεν μπορω να πω οτι δεν τον ακουω ;)) Αλλα για παραδειγμα.. οι αντιστοιχοι Planet Of Zeus (μπανταρα και δικαια ειναι εκει που ειναι) του εγχωριου γκαραζ ειναι οι Acid Baby Jesus.. με καλη δισκογραφια, περιοδεια σε Ευρωπη και σε Αμερικη,συμμετοχη σε συλλογες που κυκλοφορουν παγκοσμιως, εχουν υπογραψει με Αμερικανικο label κτλ.. ποσοι αραγε τους εχουν ακουσει σαν ονομα μονο? Για να ειμαι ειλικρινης ομως, ολα ξεκινανε απο τις μπαντες φιλε.. και δυστυχως οι περισσοτερες στη συγκεκριμενη σκηνη ειτε ,ας το πουμε , υπολειτουργουν ειτε το βλεπουν εντελως χαλαρα και δεν ειναι ετοιμες να κανουν το παραπανω βημα.. το οποιο απαιτει λιωσιμο.. σε προβες,στουντιο, να παιζεις σχετικα συχνα, να κυνηγας live στο εξωτερικο κ.ο.κ Τεσπα.. λιγο καλο πανκ ροκ (κι οχι μεταλοπανκ που συνηθιζεται  :P) πιο κατω και country..

 

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα! Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα ελληνικά συγκροτήματα.

Μερικά που μου αρέσουν και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα:

The Invisible Surfers - Malaguena

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα! Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα ελληνικά συγκροτήματα.

Μερικά που μου αρέσουν και δεν έχουν αναφερθεί ακόμα:

The Invisible Surfers - Malaguena

 

Οι Invisble Surfers ειναι παλιο συγκροτημα.. ;)(ανεφερα την τελευταια δεκαετια, χωρις αυτο να ειναι περιοριστικο βεβαια) αλλα απο τα κορυφαια οντως.. και οι Monovine αρκετα καλη μπαντα παικτικα και με ογκο στον ηχο τους.. οι Callas πολυ υπερεκτιμημενοι κατα την αποψη μου.. Post Punk και Garage/Rock'n'roll πιο κατω..

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για παραδειγμα.. οι αντιστοιχοι Planet Of Zeus (μπανταρα και δικαια ειναι εκει που ειναι) του εγχωριου γκαραζ ειναι οι Acid Baby Jesus.. με καλη δισκογραφια, περιοδεια σε Ευρωπη και σε Αμερικη,συμμετοχη σε συλλογες που κυκλοφορουν παγκοσμιως, εχουν υπογραψει με Αμερικανικο label κτλ.. ποσοι αραγε τους εχουν ακουσει σαν ονομα μονο?

Δυστυχώς εγώ όχι... Από την άλλη δεν ξέρω αν είμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα, γιατί δεν παρακολουθώ πλέον τη σκηνή όπως παλιότερα.

 

Πάντως τα περισσότερα από τα κομμάτια που ανεβάσατε είναι εξαιρετικά, και με πρίζωσαν να αρχίσω πάλι να ψάχνω τον χώρο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου