Προς το περιεχόμενο

Digital camera μέχρι 120 ευρώ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αγοράσω digital camera μέχρι 120 ευρώ..δεν είναι το χόμπι μου ,ούτε βγάζω κάθε μέρα φωτογραφίες..απλά χάλασε αυτή που είχα και χρειάζομαι μία καινούρια..

Ακούω προτάσεις  :)

είχα μια Olympus FE-150 5mp την οποία είχα αγοράσει 250 ευρώ πριν 5 χρόνια περίπου.

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προφανώς μιλάς για photo camera.

Panasonic Lumix DMC-S3 ( ή το επόμενο μοντέλο - δεν ξέρω  αν βγαίνει αυτή πια. ). Γενικά θα σου έλεγα να κινηθείς στα μοντέλα της Lumix  

Έχει και πάρα πολύ καλό HD video, που ντροπιάζει πολλές camcorders (μέχρι τα 720p πάει αυτή, τα νέα μοντέλα είναι και στα 1080p).

Ήταν και πολλύ φθηνότερη...περί τα 78,00 €!  :o ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για photo camera λέω..

καμία γνώμη για αυτή ? ==> Pentax Optio RZ18 

κάνει 150..ξεφεύγει λίγο..αλλά είδα πολύ καλά samples στο internet..μπορεί να είναι και χάλια γιατί είμαι και άσχετος σε αυτό το θέμα..

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και καποια απο τις Canon IXUS. Πολυ μικρες καμερες, ευκολος χειρισμος, καλες φωτογραφιες και Full HD βιντεο. Εγω εχω εδω και 3 χρονια περιπου την IXUS 100 IS και ειμαι πραγματικα πολυ ευχαριστημενος.

Παρακατω το μοντελο IXUS 115 HS, που ειναι σχεδον πανομοιοτυπο με το δικο μου.

Η τιμη του στα 144 ευρω.

Το καθε μοντελο IXUS βγαινει σε αρκετα διαφορετικα χρωματα.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564595

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενική άποψη αλλά θα απέφευγα τις Pentax. Έχουν περάσει 2  compact της

απ' τα χέρια μου και χάλασε ο μηχανισμός κίνησης του φακού και στις δύο, δυστυχώς

εκτός εγγύησης. Από τον ήχο εικάζω πως έσπασαν τα γραναζάκια.

Δες μερικές φωτογραφικές στο budget σου, μην μένεις μόνο στα specs, διάβασε reviews

και πάρε κάποια που να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To λεπόν  στο πτερόν έκανα ένα sample video από την Panasonic Lumix DMC-S3…..γιατί ήθελα να έχεις μια εικόνα.

Επί τουτου…δεν χρησιμοποίησα φωτισμό, γιατί ήθελα να τη δεις σε περιβάλλον χαμηλού φωτισμού ή συνήθους φωτισμού σε δωμάτιο.

Δεν έχει θόρυβο σε αυτές τις συνθήκες, πράγμα σχετικά δύσκολο ακόμα και για camcorders στην κατηγορία μέχρι και 150-200 €.

Ίσως σε βοηθήσει λίγο.

 

Panasonic Lumix DMC-S3 low light TEST

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λεπόν  στο πτερόν έκανα ένα sample video από την Panasonic Lumix DMC-S3…..γιατί ήθελα να έχεις μια εικόνα.

Επί τουτου…δεν χρησιμοποίησα φωτισμό, γιατί ήθελα να τη δεις σε περιβάλλον χαμηλού φωτισμού ή συνήθους φωτισμού σε δωμάτιο.

Δεν έχει θόρυβο σε αυτές τις συνθήκες, πράγμα σχετικά δύσκολο ακόμα και για camcorders στην κατηγορία μέχρι και 150-200 €.

Ίσως σε βοηθήσει λίγο.

 

Panasonic Lumix DMC-S3 low light TEST

LK ευχαριστώ πολύ για το βίντεο και για τον κόπο να με βοηθήσεις... :)

Όντως έχει πολύ ωραία εικόνα στο βίντεο..από ήχο πως πάει ?

δηλαδή για lives videos είναι καλή ? (καλή εννοώ όσο καλή μπορεί να είναι μια compact για αυτήν την δουλειά )

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

από ήχο πως πάει ?

δηλαδή για lives videos είναι καλή ? (καλή εννοώ όσο καλή μπορεί να είναι μια compact για αυτήν την δουλειά )

 

Δεν κάνει. Ξέχνα το.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, σε ό,τι αφορά στο βίντεο και μόνο, αυτού του είδους οι κάμερες (δηλαδή στην περιοχή των 100Ε)  σε τι υστερούν σε σχέση με τις βιντεοκάμερες των ~100Ε 200Ε (το 100 ηταν εκ παραδρομής), εκτός απο το μειωμένο zoom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά, σε ό,τι αφορά στο βίντεο και μόνο, αυτού του είδους οι κάμερες (δηλαδή στην περιοχή των 100Ε)  σε τι υστερούν σε σχέση με τις βιντεοκάμερες των ~100Ε, εκτός απο το μειωμένο zoom?

 

Εγώ George, έχω παρατηρήσει ότι οι φθηνές camcorders σε αυτές τις τιμές και ειδικά οι Toshiba (που βασιλεύει σε αυτήν την  κατηγορία) έχουν πολύ «θόρυβο» σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (και δεν μπορείς να κάνεις δουλειά).  

 

Π.χ. η Toshiba Camileo H20, που έχει κάνα 150,00 € - 160,00 €. ΔΕΝ κάνει μία μπροστά στην Lumix.

 

Αρχίζω μα πιστεύω ότι στις φθηνές κατηγορίες και στην κατηγορία των 2.000,00 € έως 2.500,00 €, μια photo camera έχει καλλίτερο video από μια  camcorder :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου