Προς το περιεχόμενο

Μίξη,τα φώτα σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,μετά από αρκετό καιρό και μετά από σοβαρό θεμα που αντιμετώπισα ξαναρχίζω τις ηχογραφήσεις σε ένα υποτυπώδη home studio που διαθέτω,το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από μιξαρισμα,ας βοηθήσει κάποιος με την  διαδικασία της μίξης,τα βήματα δηλαδή,ξέρω ότι ακούς πολλές φορές αυτό που έγραψες και η πρώτη κίνηση είναι να φτιάξεις τις εντασεις για να βγει όλη η μίξη στα -8 db περίπου στο master out,μετά από αυτό;βάζουμε τα εφέ μας;(reverb, compressor,eq)ποτε κάνουμε panning,busses group κτλ,γράφω στο reaper έχω 2 μικρόφωνα(rode nt1a και shure sm57),διαθέτω ηλεκτρονικά τυμπανα και midi controller, ευχαριστώ 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο στόχος σου είναι να κάνεις release ένα συγκεκριμένο κομμάτι, ή θέλεις όντως να "επενδύσεις" ώστε να μάθεις να μιξάρεις;

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, κωνσταντινος2 είπε

Γεια χαρά,μετά από αρκετό καιρό και μετά από σοβαρό θεμα που αντιμετώπισα ξαναρχίζω τις ηχογραφήσεις σε ένα υποτυπώδη home studio που διαθέτω,το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από μιξαρισμα,ας βοηθήσει κάποιος με την  διαδικασία της μίξης,τα βήματα δηλαδή,ξέρω ότι ακούς πολλές φορές αυτό που έγραψες και η πρώτη κίνηση είναι να φτιάξεις τις εντασεις για να βγει όλη η μίξη στα -8 db περίπου στο master out,μετά από αυτό;βάζουμε τα εφέ μας;(reverb, compressor,eq)ποτε κάνουμε panning,busses group κτλ,γράφω στο reaper έχω 2 μικρόφωνα(rode nt1a και shure sm57),διαθέτω ηλεκτρονικά τυμπανα και midi controller, ευχαριστώ 

 

 

 

 

 

 

Βρε Κωσταντινε μου...ΔΕΝ γίνονται έτσι οι δουλειές...

Πάλι καλά που δεν ζήτησες να σε μάθουμε να κάνεις εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς γιατί αποφάσισες να ασχοληθείς...

Επειδή πήρες ένα κομπιούτερ και κατέβασες και 3 plug in δεν σημαίνει ότι θα μάθεις να μιξάρεις με τρία ποστ στο ΝΟΙΖ...  :)

1 ώρα πριν, κωνσταντινος2 είπε

η πρώτη κίνηση είναι να φτιάξεις τις εντασεις για να βγει όλη η μίξη στα -8 db περίπου στο master out,μετά από αυτό;

 

Αυτή τη μπούρδα που την έμαθες;

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η μιξη ειναι τεχνη. Μια τεχνη τοσο δυσκολη να την μαθεις, οσο δυσκολο ειναι π.χ. να μαθεις κιθαρα. Οποτε οπως ειπε και ο overlord Slew Rate, πρεπει να δεις αν θες να γινεις κιθαριστας, ή απλα να βρεις εναν να σου παιξει ενα σολακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Βρε Κωσταντινε μου...ΔΕΝ γίνονται έτσι οι δουλειές...

Πάλι καλά που δεν ζήτησες να σε μάθουμε να κάνεις εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς γιατί αποφάσισες να ασχοληθείς...

Επειδή πήρες ένα κομπιούτερ και κατέβασες και 3 plug in δεν σημαίνει ότι θα μάθεις να μιξάρεις με τρία ποστ στο ΝΟΙΖ...  :)

Προφανώς και όχι,απλά ζήτησα τα βήματα η τέλος πάντων επιγραμματικά τι κάνουμε,δεν ζήτησα αναλύσεις ούτε να εμβαθύνει κάποιος απλα με δυο λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, κωνσταντινος2 είπε

Προφανώς και όχι,απλά ζήτησα τα βήματα η τέλος πάντων επιγραμματικά τι κάνουμε,δεν ζήτησα αναλύσεις ούτε να εμβαθύνει κάποιος απλα με δυο λόγια.

 

Μα δεν υπάρχουν "βήματα"...τεσπα αν θες να σου πω κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις πριν από οτιδήποτε ξεκινά με ένα σωστό GAIN STAGING (Google it)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Ο στόχος σου είναι να κάνεις release ένα συγκεκριμένο κομμάτι, ή θέλεις όντως να "επενδύσεις" ώστε να μάθεις να μιξάρεις;

Προφανώς με ενδιαφέρει να μάθω.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις απαντήσεις αναθεωρω αυτά που είχα στο μυαλό μου,άσχετος είμαι προφανώς και τα λάθη είναι ανθρώπινα,αλλά επειδή με ενδιαφέρει τι προτείνετε για να ξεκινήσω,κάποια βιβλία ίσως; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
6 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

Προφανώς με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Τέλεια, αν όντως το αγαπάς και θέλεις να ασχοληθείς, κατ' αρχήν να το σεβαστείς και να μην το φοβάσαι.

 

Η μίξη έχει πολύ shallow learning curve. Μπορεί να σου πάρει μέχρι και 10 χρόνια για να φτάσεις να μιξάρεις σε "επαγγελματικό" επίπεδο.

 

Πως ακούς; Monitoring. Δωμάτιο, ηχεία, ακουστικά;

  • Συμφωνώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Εγω θα σου προτεινα να βρεις οντως καποιον μαστορα να σου μιξαρει κανα κομματι, αρκει να μπορεις να εισαι παρων στη διαδικασια, αυτο θα ηταν το καλυτερο για να μπεις στο νοημα.

 

 Και κατι βασικο: Η σειρα ειναι συνθεση - ενορχηστρωση -εκτελεση- ηχογραφηση- μιξη. Αν δεν γινει σωστα, η εστω αξιοπρεπως καποιο βημα, καταστρεφει τα επομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου