Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία για λιμάρισμα και crowning τάστων;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μάθω να μάθω να φτιάχνω (filing, crowning, finishing) τα τάστα από τις κιθάρες μου μόνος μου.

 

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά είμαι πολύυυ ψείρας στο θέμα για να το αφήσω στον εκάστοτε τεχνικό.

 

Παρακαλώ τους γνωρίζοντες να με ενημερώσουν για τα εργαλεία που χρειάζομαι, κατά προτίμηση με links από Stew Mac. Προτιμώ να έχω παραπανίσια εργαλεία που ίσως να μη χρησιμοποιήσω, παρά να μην έχω αυτό που πρέπει όταν το χρειάζομαι.

 

Σας μερσώ προκαταβολικώς για τις γνώμες σας.

 

PS: ΔΕΝ με ενδιαφέρει να περάσω τάστα μόνος μου. Ακόμα...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία (και χαρά στην υπομονή σου). ;D

 

Η προφανής απάντηση είναι αυτή φαντάζομαι. Μένει να μας δώσει κάποιος πιό πεπειραμένος τα tips του, αν π.χ. υπάρχει κάποιο έξτρα εργαλείο που να μπορεί να φανεί χρήσιμο.

 

Να υποθέσουμε ότι έχεις κάνει ήδη τα κουμάντα σου από βιβλιογραφία/βιντεογραφία;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ray....

 

Θα χρειαστεις σιγουρα το παρακατω που ειναι για crowning

http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Shaping_and_crowning/Three-in-one_Fret_File.html

 

λιμα για leveling

http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Shaping_and_crowning/Fret_Fingerboard_Leveling_Files.html

 

Για την δουλεια που θελεις να κανεις αυτα ειναι τα "εργαλεια" που χρειαζεσαι....

Απο κει και περα θα πρεπει να παρεις και μια κρεμα nvr dull για γυαλισμα....

Αυτη ειναι....http://www.nevrdull.com/   (ξερω οτι το λινκ δεν ειναι απο stewmac αλλα αποδεδειγμενα ειναι η καλυτερη κρεμα για γυαλισμα ταστων)

 

Αν εχω ξεχασει κατι απλως με συμπληρωνουν  ;)

ή αν θες παραπανω πληροφοριες για τα εργαλεια πες μας  :)..... Good day !!!

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία (και χαρά στην υπομονή σου). ;D

 

Η προφανής απάντηση είναι αυτή φαντάζομαι. Μένει να μας δώσει κάποιος πιό πεπειραμένος τα tips του, αν π.χ. υπάρχει κάποιο έξτρα εργαλείο που να μπορεί να φανεί χρήσιμο.

 

Να υποθέσουμε ότι έχεις κάνει ήδη τα κουμάντα σου από βιβλιογραφία/βιντεογραφία;

Βιβλιογραφία  / reference υπάρχει (όπου δίνονται και κάποια tips για εξοπλισμό αλλά προτιμώ να ακούσω τα σχετικά και από εδώ).

 

Το κιτ το έχω δει αλλά είναι για frettting και έχει πράγματα που σίγουρα δεν θα χρησιμοποιήσω (σφυρί, κόφτη κτλ.). Θα προτιμούσα να δώσω τα χρήματα σε κάτι πιο σχετικό και εξειδικευμένο.

 

Thanks.

 

Καλημερα ray....

[...]

Αν εχω ξεχασει κατι απλως με συμπληρωνουν  ;)

ή αν θες παραπανω πληροφοριες για τα εργαλεια πες μας  :)..... Good day !!!

 

Καλημέρα και ευχαριστώ. Τα εργαλεία φαίνονται καλά για αρχή. Απλώς θέλω να τα πάρω όλα από Stew Mac για να μην μπλέκω παραγγελίες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για crowning το μονο εργαλειο με το οποιο εχω εμπειρια ειναι αυτο http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Shaping_and_crowning/Three-in-one_Fret_File.html

Αν εχεις σκοπο να κανεις crowning σε stainless steel ταστα ομως, εχω ακουσει οτι φθειρεται γρηγορα και ισως θα ηταν καλυτερα να παρεις καποια diamond λιμα. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια ομως και ισως να ειναι και υπερβολικες οι αναφορες για τη φθορα! Ισως για την ελαφρια χρηση που κανουμε ως χομπιστες να αρκει.

Για leveling μπορεις να χρησιμοποιησεις απλως ενα προφιλ αλουμινιου, αρκει να ειναι απολυτα ευθυ και στιβαρο. Κολλωντας γυαλοχαρτο απο κατω κανεις τη δουλεια σου ανετα. Υπαρχει βεβαια ετοιμη λυση απο stewmac αλλα μου φαινεται λιγο overkill http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Leveling/Fret_Fingerboard_Levelers.html

Για ελεγχο της ταστιερας αφου εχουν τοποθετηθει τα ταστα ενας notched χαρακας ειναι απαραιτητος http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Leveling/Notched_Straight_Edge.html αλλα μπορεις να κανεις το ιδιο αγοραζοντας εναν κοινο μεταλλικο χαρακα και ανοιγοντας εγκοπες στις θεσεις των ταστων με ενα dremel.

 

Τελος για τις ακρες των ταστων μια κοινη τριγωνικη λιμα του εμποριου με μικρο grit αρκει, ενω γυαλοχαρτα και ατσαλομαλλο για φινιρισμα μπορεις να βρεις ευκολα σε τοπικα καταστηματα.

 

Οσο εγραφα με καλυψε ο messalion  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα βιντεο του τυπου που δειχνουν ολη την διαδικασια (για αλλαγη ταστων βεβαια)

 

 

Απλα Στο τρυψιμο δεν θελει να πιεζεις πολυ την λιμα, τον τακο και λοιπα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως χρειαστεις και κατι τετοιο για προστασια (της κιθαρας, οχι δικιας σου  :P):

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG181&product=09045

 

Δεν βλεπω να το εχει στο Stew Mac ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

-Fret levelling & recrowning tool list.

Παραθέττω λίστα με τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για ένα άκρως επαγγελματικό αποτέλεσμα.

 

(μην χρησιμοποιείτε diamond coated εργαλεία για stainless steel, θα καταστραφούν και είναι και ακριβά. Καλύτερα να καταστραφούν τα συμβατικά-φθηνότερα ).

 

-Μasking Tape

-Fretboard Guard (μην αγοράζετε αυτά τα μεταλλικά, φτιάξτε ένα από σκληρό πλαστικό συσκευασίας)

-Wet-or-Dry sandpaper (400-600-1000 grit)

-Radius Gauge set (Απαραίτητο για να τσεκάρετε την καμπυλότητα των τάστων, μετά το levelling).

-Χάρακας τουλάχιστο 50cm

-Νotched straight edges(για ευθυγράμμιση του μανικιού πριν το levelling)

-Allen set metric(για ρυθμίσεις truss rod)

-Allen set imperial

-Fret rocker

-Permanent μαρκαδόρος

-Fret levelling files (ένα απόλυτα flat κομμάτι των 12-15mm αρκεί), εδώ μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε, ένα κομμάτι αλουμίνιο όπως ειπώθηκε, με γυαλόχαρτο κολλημένο στη βάση του, ή diamond stone, ή πέτρες ακονίσματος ευθυγραμμισμένες). Προσωπικά χρησιμοποιώ μια σειρά από files, πέτρες και wet or dry για φινίρισμα του levelling.

-Fret end file για στρογγύλεμα των ακμών

-Fret crowning file (αυτό με τις δύο πλευρές medium/large αρκεί για το 80% των τάστων. το small είναι για τάστα μαντολίνου κλπ).

-Fret polishing rubbers

-Wire wool, No 0000(4 μηδενικά, όχι τρία-τα δύο είναι out of the question ;D)

-Dremel, με βραχίονα και λειαντικούς δίσκους

-Guitar neck rest να πιάνει αρκετή επιφάνεια του μανικιού

-Super Glue Thin, για 'πεταγμένα' τάστα

-Stanley Blades για καθαρισμό της superglue μετά.

-Ξύλινο τάκο και σφυράκι για εξαγωγή του NUT

-Jig, και σφυγκτήρα/ες και centre punch για ασφαλή εξαγωγή του NUT σε Fender

-Πριονάκι σε περίπτωση που το ΝUT δε βγαίνει

-ΝUT files set: Aφού έχει γίνει το levelling, θα πρέπει να 'χαμηλώσουν' τα slots στο NUT.

 

ενδεικτικό κόστος: 280-350Ε

 

Sorry που δεν παραθέττω και links, αλλά είναι αρκετά περιγραφικά για να βρεθούν με search στο Google.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θεμα του radius νομιζω οτι η χρυση τομη βρισκεται στο radius block

 

http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Leveling/8_Wooden_Radius-sanding_Blocks.html

 

με ταινια διπλης, κολλας γυαλοχαρτο και εισαι αρχηγος.

 

και οσο για το θεμα του crowning αν οντως εισαι ψειρας το καλυτερο εργαλειο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το δαχτυλο σου. (και ειναι και τζαμπα)

μασκαρεις την ταστιερα με χαρτοταινια(κατα προτιμηση την μπλε)

τραβας γραμμες με τον μαρκαδορο πανω στα ταστα και τυλιγεις γυαλοχαρτο στο δαχτυλο σου(δεικτη) και αρχιζεις δειλα δειλα τριψιμο μεχρι να κανεις την γραμμη πανω στο ταστο υπερβολικα λεπτη κ ομοιομορφη.

σου εγγυωμαι οτι με κανενα αλλο εργαλειο δεν θα εχεις το ιδιο control στην δουλεια που κανεις. (το προσπαθησα σε refret που εκανα προσφατα πανω σε 2 ταστα και βρεθηκα να τελειωνω την ταστιερα με αυτη την τεχνικη)

και για το σβησιμο της γραμμης επανω στο ταστο τυλιγεις στο μεσαιο σου δαχτυλο (σαν ενα μεγαλο δαχτυλιδι) ενα πολυ πιο λεπτο γυαλοχαρτο και αρχιζεις να χαιδευεις ολη την ταστιερα απο την αρχη μεχρι το τελος. ( δηλαδη με μια γρηρορη κινηση απο το πρωτο ταστο μεχρι το τελευταιο και παλι πισω.) το κανεις αυτο μερικες συνεχομενες φορες πανω κατω και κρινεις απο το αποτελεσμα αν εισαι οκ για να πας στη διαδικασια γυαλισματος.  

μπορει η ολη τεχνικη να ακουγεται μπακαλιστικη αλλα το αποτελεσμα εντυπωσιαζει. ολοστρογγυλα ταστα  !!!

 

 

Υ.Γ.

επισης ενα χρησιμο εργαλειο ειναι και το fret rocker που αναφερθηκε πιο πανω. σε βοηθαει αρκετα να δεις ποια γειτονικα ταστα δεν εχουν ακριβως το ιδιο level.

αλλα επειδη τα 24 δολαρια γιαυτο το μαραφετι ειναι υπερβολικα πολλα θα χρησιμοποιησεις μια καρτα ATM ή πιστωτικη για να κανεις ακριβως την ιδια δουλεια. με την μεγαλη επιφανεια της καρτας μπορεις να τεσταρεις μεχρι και το 11ο ταστο απο εκει και κατω θα δουλεψεις με την μικρη της επιφανεια. (φανταζομαι δεν χρειαζεται να πω οτι η καρτα θα πρεπει να ειναι εντελως ισια και οχι ταλαιπωρημενη)

 

Αυτα.    ;)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου