Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις Μπασοεξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χελοουζ! Ειμαι 100% σίγουρος οτι απαντήσεις θα βρω ψάχνοντας σε παρα πολλά σημεία του διαδικτύου. Αλλα δεν μπορω να ξεμπερδέψω τις ερωτήσεις μου. Αν κάποιος καλός Noizάς έχει την ευγενή καλοσύνη να μου δώσει τα φώτα του όσο παράλληλα θα ψάχνομαι σε δεκάδες σχετικές ιστοσελίδες θα με βοηθήσει να κοιτάζω πιό συγκεκριμένα θέματα. Οι απορίες μου έχουν ως εξής και αφορούν bass guitars:

 

α) Θα αγοράσω μια κεφαλίτσα μεχρι 300w να την έχω όπου πάω. Πρόβα, Live, παραλία, περίπτερο κλπ. Το Manual της, αναφέρει ξεκάθαρα οτι η χρήση της δίχως καμπίνα, δεν προκαλεί οποιαδήποτε βλάβη. Να υποθέσω οτι αν δεν έχω την καμπίνα συνδενδεμένη, θα μπορώ να την χρησιμοποιώ ως post/prepost DI? Θα μπορώ να την συνδέω με την κάρτα ήχου δίχως να φοβάμαι οτι θα τα 'παίξει'?

 

β1) όπως ίσως υποψιαστήκατε, την κεφαλή την αγοραζω και καμπίνα δεν έχω και ουτε σκοπεύω να αγοράσω. Βασική χρήση η κεφαλή θα έχει για την μεταφορά κάποιου συγκεκριμένου ήχου που θα φτιάξω με αυτη την κεφαλή για την μπάντα. Επειδή κυλά το ελληνικό δαιμόνιο στο αίμα μου δεν αποφεύγω τις πονηρές σκέψεις για την δημιουργία μιας οικονομικής καμπίνας με το σφυράκι στο χέρι. Βεβαια σαν άσχετος με το θέμα, σκάλωσα αμέσως στην απορία: Μια απλή καμπίνα (ενος μεγαφώνου)και όσο αφορά τα ηλεκτρονικά μέρη της, περιέχει ΜΟΝΟ το μεγάφωνο και δυο καλώδια που καταλήγουν σε ένα  σχετικό input jack ή χρειάζεται απαραίτητα και κάποιο εξτρα κύκλωμα?

 

β2) διαθέτω εναν 30άρη μπασοενισχυτάκο. Εαν παρακάμψω τον ενισχυτή και στην θέση του ηχείου προσαρμόσω ένα ανθεκτικό 15άρι, θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την καμπίνα , ως καμπίνα κεφαλής 300w (σε αυτη τη φαση δεν υπολογίζω τα περι ohm οπότε ίσως υπερβάλω με τα watt, αλλα πιστεύω οτι καταλαβαίνετε τι χρειάζομαι και τι λέω). Η συγκεκριμένη καμπίνα ειναι 45cm*45cm περίπου.

 

γ) έχω διαβάσει παρα πολλά στο Noiz περι καλωδίων και ποιότητας. Ένα καλό καλώδιο κιθάρας, θεωρείται και εξίσου καλό για μπάσο? Υπάρχουν καλώδια εξειδικευμένα στη χρήση για μπασίστες? Και τέλος, το sommer των 7 ευρώ ανα μέτρο, σε σύγκριση με το sommer των 2 ευρω, έχει τεράστια διαφορά στα 3 με 4 μέτρα για χρήση σε μπάσο?

 

δ) Και η ξενέρωτη ερώτηση της ημέρας: Πόσο απαραίτητη θεωρείται η χρήση σκληρής θήκης αντί μιας καλής μαλακής. Θεωρώ οτι μια αξιόλογη σκληρή θήκη κοστίζει γύρω στα 100ευρω, ανώ μια αρκετά καλή μαλακή γύρω στα 60 με 70, ενώ μπορώ να βρώ και σκληρές στα ίδια λεφτά με μια μαλακή αλλα δεν γνωρίζω τον λόγο της χαμηλής τιμής τους. Λογικά οι μαλακές ειναι πολύ πιό εύχρηστες, ελαφριές και βολικές ενώ εαν αξίζει τα λεφτά της, προσφέρει πολύ καλή προστασία. Η δική σας εμπειρία τι έχει να προτείνει?

 

Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ όσους διαβάσαν και όσους δεν αντεξαν ! Πάω για searching.... καλή εβδομάδα να έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Οι τρανζιστοράτες κεφαλές δεν χαμπαριάζουν, την κάνεις ότι θες, αν και υπερβολικό κοτζάμ κεφαλή για χρήση DI.

 

β1) Ναι, αν δεν έχει κόρνα. Αν έχει κόρνα, τότε έχει ένα κύκλωμα (συνήθως είναι πάρα πολύ απλό, του τύπου μια αντίσταση και ένας πυκνωτής) crossover για τον διαχωρισμό των συχνοτήτων.

 

β2) Εννοείς 15ιντσο ηχείο; Αν χωράει ναι. Αν ταιριάξεις τα ohm θα έχεις την μεγαλύτερη ένταση. Αν τα ohm της καμπίνας είναι περισσότερα από της κεφαλής θα έχεις μειωμένη απόδοση, σε αντίθετη περίπτωση θα κ(λ)άψεις την κεφαλή.

 

γ) Τα καλώδια για μπάσο είναι ίδια με αυτά της κιθάρας, όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο ή ανήκει σε κάποια "κουρδισμένη" εξωγήινη φυλή ή απλά πάει να σου φάει τα λεφτά σου. Καλύτερα πάρε καλής ποιότητας καλώδιο και βύσματα και φτιάξ'τα μόνος σου, να γουστάρει το κορμί σου (και η τσέπη σου).

 

δ) Οι σκληρές θήκες είναι βαριές. Τα μπάσα είναι βαριά. Δεν λυπάσαι την μέση και τα χέρια σου; Πάρε μια μαλακή καλής ποιότητας και θα είσαι κομπλέ. Εγώ πήρα μια της Warwick, επειδή είναι θηρίο (σαν σακούλα για πτώματα είναι) και χωράει το Thunderbird. Γερμανική ποιότητα και αξιοπιστία.

 

Χάπι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπερευχαριστώ φίλε kwstas79, πολυτιμότατες οι απαντήσεις σου & ειμαι αρκετα happy!!!

Την τρατζιστοράτη την θέλω για χρήση με τις καμπίνες που συναντώ σε προβάδικα και liveάδικα. Αλλα θα ήθελα να μπορώ να την χρησιμοποιώ και στο σπίτι καρφί στην κάρτα ήχου, ωστε να ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της κεφαλής και να αποφασίσω τον ήχο μου οσο μπορώ. Μην ξεχνάμε οτι δεν έχω καμπινα στο σπιτι και η μόνη επιλογή προς το παρών ειναι το PCάκι.

Η κεφαλή παράγει 300w στα 4ohm οπότε υποθέτω οτι εαν χρειαστώ ηχείο, αυτο κάπου θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα  "4ohm" ή "8ohm" ενώ στα "2" καίγομαι. Δε πιστεύω να υπάρχουν τίποτα παράμετροι περα απο αυτο? καλωδιώσεις νορμάλ audio ε? Αναρωτιέμαι τώρα τι γίνεται στην περίπτωση των 4*10'' . Θα πρέπει το καθένα να  ειναι 16ohm & κατεπεκταση εαν δοκιμάσω 2*10'' 8οhm έκαστο? Ή δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των ηχείων στα ohm?

 

 

 

 

α) Οι τρανζιστοράτες κεφαλές δεν χαμπαριάζουν, την κάνεις ότι θες, αν και υπερβολικό κοτζάμ κεφαλή για χρήση DI.

 

β1) Ναι, αν δεν έχει κόρνα. Αν έχει κόρνα, τότε έχει ένα κύκλωμα (συνήθως είναι πάρα πολύ απλό, του τύπου μια αντίσταση και ένας πυκνωτής) crossover για τον διαχωρισμό των συχνοτήτων.

 

β2) Εννοείς 15ιντσο ηχείο; Αν χωράει ναι. Αν ταιριάξεις τα ohm θα έχεις την μεγαλύτερη ένταση. Αν τα ohm της καμπίνας είναι περισσότερα από της κεφαλής θα έχεις μειωμένη απόδοση, σε αντίθετη περίπτωση θα κ(λ)άψεις την κεφαλή.

 

γ) Τα καλώδια για μπάσο είναι ίδια με αυτά της κιθάρας, όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο ή ανήκει σε κάποια "κουρδισμένη" εξωγήινη φυλή ή απλά πάει να σου φάει τα λεφτά σου. Καλύτερα πάρε καλής ποιότητας καλώδιο και βύσματα και φτιάξ'τα μόνος σου, να γουστάρει το κορμί σου (και η τσέπη σου).

 

δ) Οι σκληρές θήκες είναι βαριές. Τα μπάσα είναι βαριά. Δεν λυπάσαι την μέση και τα χέρια σου; Πάρε μια μαλακή καλής ποιότητας και θα είσαι κομπλέ. Εγώ πήρα μια της Warwick, επειδή είναι θηρίο (σαν σακούλα για πτώματα είναι) και χωράει το Thunderbird. Γερμανική ποιότητα και αξιοπιστία.

 

Χάπι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλή παράγει 300w στα 4ohm οπότε υποθέτω οτι εαν χρειαστώ ηχείο, αυτο κάπου θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα  "4ohm" ή "8ohm" ενώ στα "2" καίγομαι. Δε πιστεύω να υπάρχουν τίποτα παράμετροι περα απο αυτο? καλωδιώσεις νορμάλ audio ε? Αναρωτιέμαι τώρα τι γίνεται στην περίπτωση των 4*10'' . Θα πρέπει το καθένα να  ειναι 16ohm & κατεπεκταση εαν δοκιμάσω 2*10'' 8οhm έκαστο? Ή δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των ηχείων στα ohm?

 

Μια κεφαλή που παράγει 300w στα 4ohm όπως το παράδειγμά σου, στα 8οhm θα παράγει γύρω στα 200w. Ανεβάζοντας την ολική αντίσταση η ισχύς θα πέφτει....

 

Όταν λέμε ότι μια καμπίνα έχει αντίσταση 8ohm (και αυτό αναγράφεται σε αυτήν) δεν σε απασχολεί πόσα woofer έχει μέσα της συνδεδεμένα.... Εσύ γνωρίζεις ότι η αντίσταση της είναι 8ohm... Ας έχει μέσα 4 δεκάρια, ας έχει 2 ή ας έχει 1 δεκαπεντάρι και tweeter και ό,τι να ναι. Εσύ έχεις μια καμπίνα με αντίσταση 8ohm....

Όταν συνδέσεις ακόμα μια καμπίνα στον ενισχυτή σου που είναι και αυτή αντιστασης 8ohm έχεις συνολική αντίσταση 4ohm και αυτό γιατί ο ενισχυτής εχει κατά κανόνα δυο παράλληλες εξόδους που συνδέουν τις καμπίνες σου παράλληλα!

 

Στην πρώτη περίπτωση ο ενισχυτής σου θα δίνει εώς 200w ενώ στη δεύτερη περίπτωση 300w! Αν συνδέσεις και άλλη καμπινα η αν πετύχεις να έχεις ολική αντίσταση μικρότερη των 4ohm και ο κατασκευαστής σου δίνει min στα 4 να με φωνάξεις να δούμε μαζί τι καιγεται πρώτο γιατί τέτοια εμπειρία δεν έχω μέχρι σήμερα!

Όχι καλώδια ΔΕΝ χρησιμοποιείς απλά κιθάρας....

 

Αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις κάτι σε απλή προενίσχυση (και σε πετάλι) ή και πεταλιέρα ή και στύλ POD (όχι φέτα, το φασόλι), που θα σου κάνει στάνταρ την δουλειά σου στον υπολογιστή, θα δουλεύει και σαν DI και σαν προενίσχυση που θα οδηγεί όποιο combo ή κεφάλι βρείς μπροστά σου (σε οποιαδήποτε φάση) μέσω του return ή στην ανάγκη και μπροστά..... Θα έχεις (στην περίπτωση της πεταλιέρας) περισσότερες επιλογές ήχων, προσομοιώσεις πολλών ενισχυτών, καμπίνων κ.τ.λ.

Για τέτοιες δουλείες βγήκαν αυτά τα μπιχλιμπίδια και μην τα σνομπάρεις καθόλου ό,τι και αν ακούσεις, δίνουν λύσεις σε πολλές περιπτώσεις ποιοτικότατες...

Από το να κουβαλάς μια κεφάλα σε πρόβες στα προβάδικα.... Άσε όσο το σκέφτομαι σε συμπονώ!!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τώρα τι γίνεται στην περίπτωση των 4*10'' . Θα πρέπει το καθένα να  ειναι 16ohm & κατεπεκταση εαν δοκιμάσω 2*10'' 8οhm έκαστο? Ή δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των ηχείων στα ohm?

 

Ούπς τώρα καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να συναρμολογήσεις καμπίνα....

Ανάλογα με την παραλληλία

π.χ. βάζεις 4 δεκαρια των 8ohm και 75watt... Η συνολική ισχύς είναι 300w ενώ η αντίσταση

ι)  1/(1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8)= 2ohm αν συνδεθούν όλα παράλληλα ή

ιι)  1/(1/8 + 1/8) + 1/(1/8 + 1/8)= 8ohm Αν ειναι ανα 2 σε σειρά και τα ζεύγη παράλληλα κ.ο.κ. 

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με την παραλληλία

π.χ. βάζεις 4 δεκαρια των 8ohm και 75watt... Η συνολική ισχύς είναι 300w ενώ η αντίσταση

ι)  1/(1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8)= 2ohm αν συνδεθούν όλα παράλληλα ή

ιι)  1/(1/8 + 1/8) + 1/(1/8 + 1/8)= 8ohm Αν ειναι ανα 2 σε σειρά και τα ζεύγη παράλληλα κ.ο.κ. 

Αουτς! Αυτό πόνεσε! Θα πρέπει να μελετήσω αυτο με τις παραλληλες και τα ζεύγη!!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

 

Οσο αφορα την προενίσχυση, πάντα γλυκοκοίταζα το ebs microbass2 αλλα οι περισσότερες συμβουλες κλίναν προς την κεφαλή (οσο αφορα την δημιουργία ήχου). Έχω την εντύπωση οτι ότι και να φτιάξεις με τον προενισχυτή, μία απλή περατζάδα του ήχου μου απο έναν ενισχυτη που ΔΕΝ τον γνωρίζω ή που ειναι της πλάκας, θα βγάλει πάλι απογοητευτικό αποτέλεσμα και θα με κάνει να ψάχνομαι πάλι να "φτιάχτώ" για πολλοστή φορά με τις ρυθμίσεις ενός μηχανήματος που δεν κατέχω. Ακριβώς ότι συμβαίνει και με τον κιθαρίστα μας με κάθε marshal/mesa/fender που συναντά. Ενω αν έχω μια συγκεκριμένη (και καλή) κεφαλή που θα της έχω παρει τον αέρα θα ειμαι παντα ετοιμοπόλεμος ας πουμε. Αφήνω βέβαια εκτώς το ενδεχόμενο της καμπίνας που θα μου τύχει σε κάθε χώρο. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα! Και τέλος με την κεφαλή έχω πάντα την δυνατότητα να την συνδιάσω με μια καμπίνα δική μου (κάποτε) και να έχω ολοκληρωμένο προσωπικό "combo" ωστε να μην σκάω για μαγαζί που δεν προσφέρει ενισχυτές. Για το βάρος εχεις βέβαια δίκιο, ειδικα αν συνυπολογισεις το κουβάλημα του μπασου. Όμως δεν πάω και καθημερινα σε προβάδικα. Την παλευω με την μεταφορά. Ειδικά απο τότε που ο πληκτράς μας τραβάει τον δικό του γολγοθα στις πρόβες με το fantom rolland του! Τι να του πω μετα? Πήρα προενίσχυση γιατι η κεφαλή ήταν +5 κιλά? Θα με κυνηγήσει!!!

Έχω άδικο λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορώ να έχω έναν ήχο στα προβάδικα και σε μικρά κλαμπάκια αγόρασα τη boss GT6b πεταλιέρα για μπάσο. Μικρή, σχετικά ελαφριά και ευέλικτη. Κάνω τη δουλειά μου χωρίς να μου βγαίνει η μέση από το κουβάλημα.Σαφώς μια κεφαλή και ένα ηχείο θα σου δώσουν κάτι παρα΄πάνω αλλά πιστεύω οτι αξίζει μόνο αν κάνεις πρόβες σε σταθερό χώρο ή κάνεις συχνά live. Aξίζει πάντως να πάρεις καλά καλώδια γιατί όντως υπάρχει διαφορά στον ήχο. Εγώ χρησιμοποιώ George L's και είμαι ικανοποιημένος.

 

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα έχεις άδικο! Εκτός αν ξεκινάς με σκοπό σε βάθος χρόνου να φτιάξεις ένα bass stack!!!!

 

Δεν θα σε βολέψει καθόλου, το τίμημα (κουβάλα σαν γαϊδούρι) θα είναι μεγάλο και το όφελος αμφίβολο...

Δηλαδή χρησιμοποιώντας διαφορετικές καμπίνες απατάσαι αν νομίζεις ότι με το ίδιο κεφάλη θα πετύχεις εύκολα τον ίδιο ήχο! Άσε που αυτό θα γίνεται όπου στο επιτρέπει η αντίσταση και η ισχύς των καμπίνων που θα συναντάς! Αν δεν στο επιτρέπει ή εάν βρεθείς μπροστά σε κανέναν combo, στην καλύτερη περίπτωση να στέλνεις το σήμα απο τον προενισχυτή σου στο Return του υπάρχοντος μηχανήματος!!!!

Αυτό το τελευταίο ξέρεις πως λέγεται?

Μια τρύπα στο νερό!!!  8)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα έχεις άδικο! Εκτός αν ξεκινάς με σκοπό σε βάθος χρόνου να φτιάξεις ένα bass stack!!!!

 

Δεν θα σε βολέψει καθόλου, το τίμημα (κουβάλα σαν γαϊδούρι) θα είναι μεγάλο και το όφελος αμφίβολο...

Δηλαδή χρησιμοποιώντας διαφορετικές καμπίνες απατάσαι αν νομίζεις ότι με το ίδιο κεφάλη θα πετύχεις εύκολα τον ίδιο ήχο! Άσε που αυτό θα γίνεται όπου στο επιτρέπει η αντίσταση και η ισχύς των καμπίνων που θα συναντάς! Αν δεν στο επιτρέπει ή εάν βρεθείς μπροστά σε κανέναν combo, στην καλύτερη περίπτωση να στέλνεις το σήμα απο τον προενισχυτή σου στο Return του υπάρχοντος μηχανήματος!!!!

Αυτό το τελευταίο ξέρεις πως λέγεται?

Μια τρύπα στο νερό!!!   8)

 

+1

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι θα με στείλετε για εκ νεου αναζήτηση της αλήθειας.... Προενίσχυση ή κεφαλή για σοβαρότητα στο θέμα 'ήχος'... Παω μια βολτα μεχρι το talkbass να ξεχαστω... Thanks για τις απαντήσεις παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου