Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις Μπασοεξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ μόνο εμένα μου φαίνεται ότι κεφαλή άνευ καμπίνας (ή έστω κάτι φάση palmer), είναι σαν pizza άνευ τυριού;

Εξάλλου πως θα φτιάξεις ήχο με την κεφαλή, δίχως να έχεις και μια καμπίνα, η οποία με τα χαρακτηριστικά της (μεγάφωνα, κατασκευή, το sweet spot που τις χαρακτηρίζει με τον συντονισμό που επέρχεται κτλ κτλ) παίζει το ρόλο της, ρόλο που πολλές φορές είναι καθοριστικότατος για τον ήχο. Γιαυτό εξάλλου πέραν των εργοστασιακών συνδυασμών, υπάρχουν και οι διάφοροι άλλοι με καμπίνες-κεφαλές ακόμη και διαφορετικών εταιριών, που έχουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

 

Εν συντομία. Μια κεφαλή απλά για το λόγο που την θες, δίχως έστω κάποιον εξομοιωτή καμπίνας, είναι -και για λόγους που αναφέρθηκαν και πριν (βάρος, ιδιαιτερότητες στα live, κτλ κτλ)- είναι κίνηση που δεν θα σου προσφέρει τπτ άλλο πέραν από προβλήματα στην πλάτη από το κουβάλημα.

Αν όμως σκέφτεσαι να φτιάξεις το rig σου, τότε ναι πάρτην 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι θετε να πειτε. Φαντάζομαι οτι ιδιαιτερότητες με τον ήχο θα έχω ακομα και με προενισχυτή εφόσον ο ήχος θα περνά πάντα απο κάποιον τυχαίο ενισχυτή-καμπίνα. Οπότε θα υπάρχει πάντα εξάρτηση απο τον εξοπλισμό του προβάδικου-liveάδικου στο τελικό αποτέλεσμα... Φοβάμαι οτι θα συνεχίσω για καιρό ακόμα να έρχομαι αντιμέτωπος με κεφαλές που προσφέρουν την 'αφοπλιστικά επαγγελματική ρύθμιση' με την ονομασία UltraBass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου