Προς το περιεχόμενο

Live με playback;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαν σχετικα ασχετος με την τεχνολογια , ειμαι απλα χρηστης Η/Υ και δουλευω cubase 'τυφλα' , εχω παρει κατι πρεφα απο συγχρονισμους συσκευων κτλ , αλλα θαθελα καποια διευκρινηση .

Ειδα προσφατα ενα live , ενος πολυ καλου group ,και ο πληκτρας διπλα του ειχε ενα laptop .Πηγα απο την πισω μερια της σκηνης , και ειδα επισης οτι ο drummer φορουσε ακουστικα .Ακουσα επισης κατι σαν μετρονομο πριν απο καποια κομματια ,που ακουγοταν σιγα ,και ο drummer εμπαινε μετα απο λιγο. Ο πληκτρας επαιζε κανονικα . Τι ακριβως συνεβαινε ? Το Laptop επαιζε καποια επιπλεον μερη πληκτρων , καποια κρουστα ? η ειναι κατι αλλο ? Δεν παρατηρησα κατι επιπλεον απο τα οργανα που παιζοντουσαν ομως ,μπορει και να κανω λαθος . Επισης ,αν

βασιζονται σε κομπιουτερ , δεν υπαρχει περιπτωση 'κολληματος' κατι να παει στραβα κτλ κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά, κάποια μέρη του κομματιού ήταν κονσέρβα και ο drummer έπρεπε να συγχρονίζεται με το κονσερβοκούτι.

 

Στην αρχή κάθε κομματιού ο drummer ακούει το μετρονόμο από τα ακουστικά (συνήθως ο μετρονόμος παίζει μέχρι το τέλος του κομματιού) ώστε να μπορεί να ακολουθήσει το playback από το laptop (ουσιαστικά το laptop "σέρνει το χορό").

 

Τώρα, το ποιά μέρη είναι κονσέρβα σε ένα κομμάτι, εξαρτάται. Από κάποιες ιδιόρυθμες λούπες τυμπάνων με ηλεκτρονικό ήχο μέχρι και οποιοδήποτε άλλο όργανο που δεν παίζεται live, είτε γιατί δεν υπάρχουν αρκετά άτομα στο γκρουπ, είτε λόγω ανικονότητας live παιξίματος του συγκεκριμένου μέρους.

 

Σχετικά με το να κολλήσει ή να πάει στραβά, ναι μπορεί (συνήθως σπανιότερα σε Mac, απ'ό,τι λένε). Ψάξε στο noiz, έχει συζητηθεί το θέμα.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... κάποια μέρη του κομματιού ήταν κονσέρβα και ο drummer έπρεπε να συγχρονίζεται με το κονσερβοκούτι.......

 

...ουσιαστικά το laptop "σέρνει το χορό".......

 

........ είτε λόγω ανικονότητας live παιξίματος του συγκεκριμένου μέρους......

 

 

Γεράσιμος

 

Διακρίνω μια απαξίωση της συγκεκριμένης μεθοδολογίας ή παρερμήνευσα ? :?:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το laptop εχει μεσα του τα προηχογραφημενα μερη & βεβαια τον μετρονομο.

οσα γκρουπ χρησιμοποιουν λουπες,ηλεκτρονικους ηχους και καποια vst οργανα στις ηχογραφησεις τους ειναι λογικο να θελουν να τα αναπαραγουν και ζωντανα.

οταν παιζεις με λουπες πρεπει απαραιτητα να ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ τη λουπα μια και το αντιθετο δεν γινεται :lol:

οποτε τα κομματια ξεκινανε παντα με το μετρονομο (τον οποιο ακουει συνηθως ο ντραμμερ για αυτο και φοραει ακουστικα) για να μπορει ο ντραμμερ να μπει σωστα.

Το καλυτερο παραδειγμα χρησης τετοιας τεχνολογιας θα το δεις αν παρεις το πιο προσφατο dvd live των U2 οπου και γινεται της λουπας το καγκελο.. :lol:

 

Α, το να παιζεις ζωντανα ακολουθοντας λουπες ειναι πολυ πιο δυσκολο απο οτι να παιζεις χωρις αυτες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... κάποια μέρη του κομματιού ήταν κονσέρβα και ο drummer έπρεπε να συγχρονίζεται με το κονσερβοκούτι.......

 

...ουσιαστικά το laptop "σέρνει το χορό".......

 

........ είτε λόγω ανικονότητας live παιξίματος του συγκεκριμένου μέρους......

 

 

Γεράσιμος

 

Διακρίνω μια απαξίωση της συγκεκριμένης μεθοδολογίας ή παρερμήνευσα ? :?:

 

Δεν παρερμήνευσες την ουσία, αλλά μάλλον δε σου αρέσουν και οι λέξεις. Στα αγγλικά λοιπόν αυτά τα μέρη λέγονται "canned" εξ'ού και το κονσέρβα. Το "σέρνει το χορό" είναι η ελεύθερη μετάφραση του "master"-"slave" που θεωρώ ότι δεν θα γινόταν κατανοητό στη παρούσα φάση και η λέξη "ανικανότητα" δεν είναι απαξιωτική. Σημαίνει "δεν μπορώ να το παίξω", πράγμα φυσικό.

 

Προφανώς, εννοείς ότι είναι άλλοι οι λόγοι χρήσης playback σε ένα live αλλά εγώ ανέφερα κάποιους που είναι απαξιωτικοί κατά τη γνώμη σου. Δεν έχεις άδικο. Μπορείς να αναφέρεις και τη δική σου άποψη.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' το να παιζεις ζωντανα ακολουθοντας λουπες ειναι πολυ πιο δυσκολο απο οτι να παιζεις χωρις αυτες...[/quote']

 

Αυτό ναι. Είναι εξαιρετικά δύσκολη η δουλειά του drummer σε αυτή τη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o.k ευχαριστω, για τις απαντησεις. Ακουει ο drummer το μετρονομο μπαινει σωστα , και αρχιζει και παιζει πλεον στο δικο του σωστο ρυθμο ακουγοντας δυνατα το μετρονομο συνεχως στα αυτια του ? Γιατι αν δεν το ακουει συνεχως μετα απο 3 λεπτα ,αν υπαρχει 'κονσερβα μερος' ,ο drummer θα πεσει ακριβως (και οι υπολοιποι ) ? Δεν γινεται να εχει 'γλιστρισει' λιγο στο χρονο εφοσον δεν ακουει ? Αν ακουει συνεχως τοτε ειναι κατανοητο ,αλλα και φανταζομαι ενοχλητικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς' date=' εννοείς ότι είναι άλλοι οι λόγοι χρήσης playback σε ένα live αλλά εγώ ανέφερα κάποιους που είναι απαξιωτικοί κατά τη γνώμη σου. Δεν έχεις άδικο. Μπορείς να αναφέρεις και τη δική σου άποψη.

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Οχι δεν παρεξηγήθηκα, απλά επειδή τον τελευταίο καιρό εχουν υπαρξει αρκετές διενέξεις μέσα στη μπάντα που παίζω για το προκειμένο, μου βγήκε στο ποστ μου μια ολίγον defensive στάση, sorry !

 

Βλέπεις, εγώ ανήκω στο "στρατόπεδο" των playbackiκων :D και θεωρώ πως αν ένα κομμάτι χρειάζεται πραγματικά υποστήριξη (γιατί on stage 5 ή 6 άτομα δεν θα προλάβουν να παίξουν όλα τα μέρη), τότε το να τρέχουν κάποια σύγχρονα tracks απο laptop ή dat ειναι αναγκαίο.

Αλλοι πάλι θεωρούν πως αυτό είναι μουφα (??) και πως αφήνεις στον άλλον απο κάτω την εντύπωση του full playback και αυτομάτως σε απαξιώνει......

 

Αλήθεια πάντως, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όλων σ'αυτό !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμοτερο να παιζεται ενα κομματι κοντα στην ατμοσφαιρα ,που θελει

το γκρουπ ,και να ακουγεται καλυτερα χρησιμοποιωντας playback μερη , παρα να ακουγεται αδειο , η να μην επιτυγχανεται η ατμοσφαιρα του κομματιου, για να ειναι ολα 100% ζωντανα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε 5-6 άτομα και δεν προλαβαίνετε;...πάω πάσο.

 

Εγώ είμαι άλλης φιλοσοφίας, και δεν θέλω να σε πείσω για κάτι. Δυστυχώς, η τεχνολογία στη μουσική, έφερε και το κακό της υπερκατανάλωσης ήχων. Ενώ παίζεις ένα κομμάτι με μία κιθαρίτσα, κάθεσαι στον υπολογιστή ή πας στον "παραγωγό" και διαπιστώνεις ότι χρειάζεσαι συμφωνική ορχήστρα (σε αριθμό μελών) για να ερμηνευτεί το αριστούργημα σου, γιατί με τους απλούς ήχους δύσκολα βγάζεις πρωτότυπη μουσική πλέον. Είναι και αυτό σημείο των καιρών.

 

Ωστόσο, ακόμα και έτσι, εγώ προτιμώ να ακούσω στο CD την υπερ-παραγωγή σου, αλλά όταν θα σε δω live θέλω να σε δω γι'αυτό που είσαι, για το πως έπαιξες την κιθαρίτσα παραπάνω δηλαδή. Αλλιώς ξενερώνω. Μ'αρέσει να διαφοροποιείται το live από το CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου