Προς το περιεχόμενο

Live με playback;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε 5-6 άτομα και δεν προλαβαίνετε;...πάω πάσο.

Ωστόσο' date=' ακόμα και έτσι, εγώ προτιμώ να ακούσω στο CD την υπερ-παραγωγή σου, αλλά όταν θα σε δω live θέλω να σε δω γι'αυτό που είσαι, για το πως έπαιξες την κιθαρίτσα παραπάνω δηλαδή. Αλλιώς ξενερώνω. Μ'αρέσει να διαφοροποιείται το live από το CD.[/quote']

 

Μα κι εγώ αυτό θέλω να βγαίνει σαν τελικό αποτέλεσμα, αυτή η διαφοροποίηση που υπογραμμίζεις.

 

Αν όμως πραγματικά ο χαρακτήρας του κομματιού εξαρτάται απο πχ, κάποια εξτρα κρουστά, ή ενα hook που γράφτηκε με μια κιθάρα μέσα απο 12 πετάλια, τότε ή θα αναγκαστείς να κάνεις tap-dancing α λα Matt Belamy (Muse), ή για να γλυτώσεις το κουβάλημα και τα ρίσκα αν παίζεις επαρχία,θα περιοριστείς σε ένα laptop.

 

Και μην νομίζεις πως ο αριθμός των μελών του γκρουπ έχει κάθετη σχέση με το άν θα υπάρχουν backings ή όχι,γιατί όπως εγώ δεν θέλω να με πιέζουν να κουβαλάω όλο το σετ απ μου παντού, έτσι κι ο drummer "τσινάει" όταν θα πρέπει να κουβαλάει ddrum και φυσικά τύμπανα οπου τύχει να παίζουμε.

Και εν τέλει δεν νομίζω πως πρόκειται για μεγαλομανία ή κάτι τέτοιο όταν είναι αρκετά "γεμάτο" ενα track. Απλά όπως κάποτε είπε και ο Daniel Lanois " στη σύγχρονη μουσική το νόημα που μετέφεραν κάποτε οι νότες τώρα το μεταφέρουν οι ήχοι "

 

Μεταξύ μας όμως ώρες-ώρες γουστάρω τρελά αυτό που έκανε ο Blunt στο Back to bedlam :wink: Όμορφα κι απλά !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μ'αρέσει να διαφοροποιείται το live από το CD.

Συμφωνω σε αυτο με τον Γερασιμο.Η ουσια μιας συναυλιας ειναι -οχι -να αναπαραγεις τον ηχο που εχεις στο cd σου, αλλα να δειξεις τι αξιζει η μουσικη

σου σε μια πιο ουσιαστικη αμεσοτητα με το κοινο σου.Οσο για τα laptop

παιδια ,εγω ειμαι +1000 με την ιδεα,η μουσικη εξελισσεται και μια μπαντα

που θα χρησιμοποιησει σωστα και με μετρο ενα laptop ή ενα sampler -live

on stage-χωρις να θαφτουν οι υπολοιποι παικτες,τοτε αυτοματα εχει

δημιουργησει εναν ευακουστο πειραματισμο.

Ειναι φυσικα και η αποψη μου,πως ο συνδυασμος τεχνολογιας-φυσικου

παιξιματος ,θα κυριαρχησει τα επομενα χρονια...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν μουσικη αξια, ενα κομματι ειναι καλο οταν ακουγεται καλο και με μια

κιθαρα μονο .Μια καλη μελωδια πανω στα ακκορντα ειναι ενα καλο τραγουδι ,κιας παιζει η κιθαρα απλα συνοδεια ,αυτο δεν μειωνει την αξια της συνθεσης. Τα υπολοιπα τα βαζει κιενας καλος session .

Απο την αλλη η τεχνολογια σε βοηθαει ,να δεις μια αλλη οπτικη .Π.Χ. ενα

τυχαιο πειραγμα μιας φρασης , μπορει να οδηγησει σε κατι πολυ καλο .

Κατι που ενα 'μυαλό' δεν θα ηταν δυνατο να το συλλαβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν 6-7 χρόνια είχα δεί στο αν δύο τύπους με τα synths τους οι οποίοι έπαιζαν "live" με τα χέρια σταυρωτά!!Αα που και που θυμόντουσαν και στριφογύριζαν κάτι knobs εκεί...τρομερό "live",μετά απο μισή ώρα έφυγα γιατί είχα και κάτι cd να ακούσω σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή θα αναγκαστείς να κάνεις tap-dancing α λα Matt Belamy (Muse)

 

έχεις δει τι έχει κανει στις κιθάρες του? (έχει μέχρι και κιθάρα με 3 ενσωματωμένα εφε *πάνω* στην κιθάρα). Αν και οι περισσότεροι ήχοι του είναι απο το fuzz factory(που θα βρούμε ένα τέτοιο αλήθεια?).

 

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δει τι έχει κανει στις κιθάρες του? (έχει μέχρι και κιθάρα με 3 ενσωματωμένα εφε *πάνω* στην κιθάρα). Αν και οι περισσότεροι ήχοι του είναι απο το fuzz factory(που θα βρούμε ένα τέτοιο αλήθεια?).

 

 

--

είμαι ψαγμένος

 

Σχεδόν όλες οι Manson που έχει, έχουν πάνω τους κανα-δυό μαγαζιά σε πετάλια !! Πάντως ο άνθρωπος είναι μουσικάρα ! 8) 8)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΑΡΧΩΝ του πεταλιου και του εφφε...

TOM MORELLO.Τελος...

 

Ο κιθαριστας των muse,ειχα ακουσει απο ενα φιλαρακι που

ειχε παει σ ενα live του οτι ειχε κανει πατεντα και με το

πεταλι εβγαζε ηχους μπουρμπουληθρας!!!!Φυσικα ειχε την

πλατη γυρισμενη στο κοινο μεχρι να το "κατοχυρωσει"...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει ρε μη πολεματε..το πακετο με samples μεσα στο live ειναι οτι ειναι σοθπερ δισκολο να το ακουει ο ντραμερ.η μαλακια ειναι οτι αν ο ντραμερ ακουει μετρονομο στο live αναγκαστικα παιζει ρομποτικα..και ξενερωνει κιολλας

τα samples συνι8ως μπαινουν στο live γιατι δε γινεται να βγει το κοματι καλο χωρις αυτα..(καλα το προτιμοτερο 8α ειναι να φτιαχνει το κα8ε συγκροτιμα και μια live version των κοματιων που 8α παιξει ωστε να αποφευγει την ολη βαβουρα αλλα αν το ειδος που παιζουν το κανει αναγκαστικο...there s no choice..)

καλα εννοειται οτι παντα 8α υπαρχουν εξυπνακιδες που παιζουν playback..αλλα δε μπορουν με κανενα τροπο να το κρυψουν...

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εννοειται οτι παντα 8α υπαρχουν εξυπνακιδες που παιζουν playback..αλλα δε μπορουν με κανενα τροπο να το κρυψουν...

 

καλα που να δεις και κατι "ροκαδες" μουσικοκριτικους που επαινουν και την "ιδια με το δισκο" εκτελεση του κομματιου :lol: :lol: :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γνωριζω καποιους , παντοτε δεν μοπορουσα να καταλαβω πως ασχετοι με την μουσικη ατομα ,με καμια μουσικη παιδεια κρινουν μουσικους , και πολλες φορες μουσικους υψηλου επιπεδου . Δικαιωμα γνωμης εχουν ολοι , ποσο μαλλον καποιος που ακουει πολλη μουσικη ,αλλα μην εχοντας καμια μουσικη γνωση , πως καταλαβαινει αν

κατι που επαιξε ενας μουσικος ειναι δυσκολο η φιγουρατζιδικο, κατι με νοημα η χωρις ? Θεμα που καποτε εχει αναφερθει , αλλα η πλειοψηφια των

'κριτικων' δισκων-συναυλιων στα ροκ-περιοδικα δεν εχουν καμια μουσικη

γνωση, πως καταλαβαινουν τα παραπανω ειχα παντοτε απορια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου