Προς το περιεχόμενο

The Loar 301 - T


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρο τωρα προσπαθω να εξοικονομησω ενα αλφα ποσο για να αγορασω ειτε μια Gibson ES-125, μια 125Τ ,ή, ιδανικα, μια L-50, εν ολιγοις μια vintage archtop. Αλλα σε εποχες καπιταλ κοντρολζ και γενικοτερης οικονομικης δυστοκιας τα πραματα ειναι επιεικως σφιχτα. Οποτε ειπα να δοκιμασω την τυχη μου με μια The Loar 301-T, που ειναι ας πουμε μια συγχρονη υλοποιηση της Gibson ES-125 t. Οφειλω να ομολογησω πως ηταν μια εξαιρετικα ευχαριστη εκπληξη, προκειται για ενα απιθανο οργανο που τοποθετει το value for money σε αλλο level. O λογος δηλαδη που αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα ειναι αμιγως πληροφοριακος, μιας και οι καιροι ειναι τετοιοι που τα φτηνα οργανα ειναι αυτα που οι περισσοτεροι απο εμας μαλλον θα κοιτανε περισσοτερο.

 

LH-301T-Press-Release.jpg

 

Παραθετω ενα λινκ απο το site της εταιρειας, καθως επισης και ενα συντομο βιντεο με αξιοπρεπη ηχογραφηση, ετσι για να παρετε μια ιδεα περι τινος προκειται  ( οσον αφορα στον ακουστικο της ηχο )

 

http://www.theloar.com/products/archtop-guitars/thinbody-archtop-lh-301-t

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλορίζικη! Εγώ προτιμώ τις παχιές  :P  Έβγαζε και η godin την kingpin 5th avenue

 

Σου εύχομαι η επόμενη να είναι μια vintage Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα και την Godin. Η Loar μου καθεται πιο καλα, το μανικι της με βολευει πολυ περισσοτερο και σε γενικες γραμμες , στα δικα μου τουλαχιστον αυτια ακουγεται καλυτερα. Αν σκεφτει δε κανεις οτι ειναι και σημαντικα φθηνοτερη, νομιζω οτι πραγματικα προκειται για κελεπουρι.

 

@Argytar, merci mon ami!

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα στον ακουστικο της ηχο

 

βαλε μας και αυτο που μας ενδιαφερει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δηλ. τον ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ της ηχο*  ;D

 

πανεμορφη ειναι και φυσικα παιζεις υπεροχα.

 

*ασε βαζω εγω

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια σε Gibson παλιά που έπαιζε εξαιρετικά με ζεστό ήχο και από τι βλέπω αυτή είναι εξαιρετική κόπια :D

Είχε όμως λεπτό μπράτσο στο nut 39-40 mm που δεν με βόλεύε, από τι βλέπω και αυτή λεπτή φαίνεται και ένα ελάχιστο Inotation λόγω ξύλινου καβαλάρη, κατα τα άλλα μπράβο πολύ ωραία κιθάρα που είναι σε καλά χέρια!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο τυπος του Premier Guitar πρεπει να ειναι με διαφορα ο καλυτερος reviewer που εχω δει στα ιντερνετς. Και ο ηλεκτρικος της ηχος ειναι παρα πολυ καλος. Κατι που μου φανηκε σχετικα παραδοξο ειναι οτι ηρθε σεταρισμενη με flatwound χορδες, το οποιο ηταν φυσικα ευχαριστη εκπληξη μιας και πλεον παιζω μονο με flats.

 

Δεν εχω κανει καμια παρεμβαση, η κιθαρα επαιζε ετσι straight from the box.

 

Σας ευχαριστω για τα ευγενικα σας σχολια βεβαιως  :-* :D

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου