Προς το περιεχόμενο

Σύστημα κάρτας ήχου - προενισχυσης για ηχογράφιση για 24 κανάλια


rototom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνφορουμίτες,

 

Εδώ και καιρό είμαι στη πρίζα για αλλαγή εξοπλισμού στο χώρο μου. Επειδή θέλω να ηχογραφώ και φυσικά τύμπανα με ένα λιγό έως πολύ πληθωρικό σέτ τα 16 κανάλια που έχω τώρα σε λίγο καιρό δεν θα μου φτάνουν.

 

Ετσι αποφάσισα να αλλάξω εξοπλισμό. Οι λύσεις που σκέφτομαι είναι τα παρακάτω συνολάκια:

 

MOTU 896 mkIII + 2x MOTU 8 pre

 

και

 

3x ART Tubeopto + RME HDSP 9652

 

Ακούω γνώμες για τα δύο τους, απόψεις κάποιων που τα χρησημοποιήισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορω να σου πω καλα λογια για την motu896mkII η οποιες (3x) μου κανουν τα χατηρια

τα τελευταια 2 χρονια σε στουντιο και ζωντανες ηχογραφησεις.

 

Ηχητικα αποτελεσματα θα βρεις εδω.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165440.0

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε rototom

 

Επειδή θέλω να ηχογραφώ και φυσικά τύμπανα με ένα λιγό έως πολύ πληθωρικό σέτ τα 16 κανάλια που έχω τώρα σε λίγο καιρό δεν θα μου φτάνουν.

 

Εννοείς ότι δεν θα σου φτάνουν 16 κανάλια για τα τύμπανα μόνο ή μαζί με άλλα όργανα που θα ηχογραφείς live?

 

Τελείως προσωπική άποψη, αλλά και σετ τύπου Neil Peart να έχεις, 16 κανάλια τα θεωρώ μάλλον overkill.

 

Τι γίνανε οι παλιές καλές εποχές που όλοι έγραφαν τύμπανα με 3-4 μικρόφωνα?  :P ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι γίνανε οι παλιές καλές εποχές που όλοι έγραφαν τύμπανα με 3-4 μικρόφωνα?  :P ;D

 

Εχεις δοκιμασει προσφατα να βαλεις τον ντραμερ για εγγραφη με 3-4 μικ να δεις πως υποτροπιαζει? ;D

Φτιαχνει ενα χρωματακι μπλε μαρεν ... Μουρλια!

 

Ροτοτομ, μια χαρα προενισχυτες εχει. Να θυμασαι, οπως λεει και καποιος φιλος συνφουρμτης,

"δεν εχει σημασια τι εχεις αλλα τι μπορεις να κανεις με αυτο." ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digisilece : ...

 

Απλά πρίν από αυτό που θέλω να πάρω είχα μια behringer ddx 3216 αλλά πλέον θα την παροπλίσω μόνο για την κάλυψη στις πρόβες και θέλω κάτι αρκετά πιο πάνω από αυτό που ήδη έχω σε ποιότητα.

 

Αυτό που θέλω είναι οι προενισχυτές του όλου συστήματος να είναι ζεστοί και να πιάνουν όλο το εύρος που τους έρχεται από το μικρόφωνο. Οι converters της MOTU είναι κορυφή από όσο ξέρω απλά κόλαγα στους προενισχυτές έχοντας διαβάσει κάποιες όχι και τόσο ενθαρυντικές κριτικές στο harmony central οπότε είπα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο hardware κι εδώ.

 

Φίλτατε The Genius Loci όταν έχεις να κάνεις με ένα set όπου αν βάλεις ένα μικρόφωνο σε κάθε τύμπανο καθώς και 2 overheads το άθροισμά των είναι πάνω από 18 κι αν αναλογιστείς ότι για να έχεις κάποια πράγματα καλλύτερα επεξεργασμένα από αυτό που σου δίνουν πχ ta overheads ( ένα τέτοιο παράδειγμα είναι το ride ) θέλεις σε κάποια κομμάτια του set και δεύτερα μικρόφωνα για να έχεις περίσσεια απόψεων που ίσως στο τελικό αποτέλεσμα να μη χρησημοποιήθούν όλες ίσως όμως και να χρησημοποιηθούν,  ο αριθμός 24 είναι αυτό που μου κάνει τι δουλειά συτή τη στιγμή.

 

Εξαρτάται τι θέλεις να γράψεις για να βάλεις 3-4 μικρόφωνα, και πως θέλεις αυτό να ακούγεται μετά. Υπάρχουν περιπτώσεις που θέλεις να ακούς πιο ατμοσφαιρικό ήχο στα τύμπανα, πιο φυσικό θα το έλεγα καλύτερα όπου σε καλύπτουν αυτές οι περιπτώσεις και υπάρχουν και περιπτώσεις όπου θέλεις ν επεξεργαστείς την κάθε πηγή ξεχωριστά για να έχεις πιο ..... διαφορετικό αποτέλεσμα από το φυσικό. Εκεί σαφώ και χρησημοποιείς close miking. Αν τώρα το σετ είναι και λίιγο "καλοταϊσμένο" με πλούσια τα ελέοι καταλαβαίνεις ότι θέλεις και αντίστοιχα κανάλια για να το γρπαψεις.

 

Βέβαια μπορεί κανείς να ψήσει το drummer να αρχίσει να παίζει μελόντικα οπότε με 2-3 μικρόφωνα να τη βγάλεις καθαρή  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει προσφατα να βαλεις τον ντραμερ για εγγραφη με 3-4 μικ να δεις πως υποτροπιαζει? ;D

Φτιαχνει ενα χρωματακι μπλε μαρεν ... Μουρλια!

 

 

 

ενταξει εκει υπαρχει λυση: AΛΛΑΖΕΙΣ Drummer... ;D  

 

24 μικροφωνα στα τυμπανα δεν βαζει ουτε ο Terry Bozzio... ;D  (καλα πραγματικα δεν μπορω να φανταστω μεγαλυτερο ΕΦΙΑΛΤΗ απο το να μιξαρεις ενα δισκο οπου θα εχεις....24 καναλια ντραμς... ;D)

 

ωρες-ωρες νοσταλγω την αναλογικη εποχη οπου ειχαμε 16 καναλια (αντε 24 στις μεγαλες μας...πολυτελειες) για ΟΛΗ τη μπαντα... ;D

 

Τι γίνανε οι παλιές καλές εποχές που όλοι έγραφαν τύμπανα με 3-4 μικρόφωνα?  

 

 

μη φοβασαι εδω ειμαι εγω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ rototom, αν χρειάζεσαι 24 ή 48 κανάλια, τότε τα χρειάζεσαι. Είναι ζήτημα κρίσης, απόφασης και επιλογής, όπως περιγράφεις.  ;)

 

Μία πρόταση πάντως που θα είχα να κάνω θα ήταν να "μοιράσεις" τις προενισχύσεις στα κανάλια σου ανάμεσα σε διάφορα flavors... που σημαίνει να αγοράσεις 8κάναλους, 4κάναλους ή whatever προενισχυτές από διάφορους κατασκευαστές. Γιατί αν πας σε 2 τμχ. από έναν κατασκευαστή, μοιραία εκλωβίζεσαι στο "χαρακτήρα" του συγκεκριμένου preamp. Και απ'όσο γράφεις έχεις τη διάθεση να πειραματιστείς.

 

Μήπως η προοπτική εξεύρεσης μια παλιάς αναλογικής κονσόλας με custom strips (και direct outs ασφαλώς, για να μην περιορίζεσαι με τα aux) θα ήταν καλή ιδέα? Είναι αρκετοί που έχουν κάνει κάτι ανάλογο με παλιές Soundcraft, κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είν κακή η ιδέα σου φίλτατε Genius :) για διάφορους προενισχυτές από διάφορους κατασκευαστές έτσι ουτως ώστε να έχω διαφορετικό χαρακτήρα. Ναι η διάθεση για πειραματισμό πάντα υπάρχει. Στο τέλος κάθε πειράματος πολύτιμη εμπειρεία, γνώση και άποψη προκύπτει ακόμα κι απο ένα αποτυχημένο πείραμα. Τα λάθη μας είναι σχολείο :)

 

Μα δείχνουν τι πρέπει να αποφυγουμε γιατί είναι όντως αίσχος, τί πρέπει να καλιεργήσουμε γιατι από κάποιολάθος μπορεί να προκύψει μια τεχνική που θα καλύψει άλλες αναγκες τις οποίες θα ψάχναμε μερες μέχρι να βρούμε τον τρόπο να τις καλύψουμε.

 

Επιστρέφω όμως στο θέμα μας, η κονσόλα με τα πολλά κανάλια το κακό είναι ότι πιάνει και πολύ χώρο, οπότε μόλις αποκτήσω ευρυχωρία να είσαι σίγουρος ότι θα μπεί κι αυτό στο ρεπερτοριο μου :)

 

Φιλτατε SUPERFUNK εξαρτάται από το τί παίζει κανείς για να έχει τόσα κανάλια. Εγώ προσωπικά έχω και project στο SONAR ( ναι Sonarακιας είμαι κι εγώ ;) ) που αριθμεί σε κανάλια τα 152!!!!

 

Ναι από τη μία εξαρτάται τι θέλεις να γράψεις, και όχι τόσο η θέληση του drummer. Σε μια μπάντα που υπάρχει κοινός σκοπός κι όχι εγωισμοί ή σε εναν session drummer που θα προσλάβεις το ελάχιστο είναι αυτό που τον απασχολεί σχετικα'με το πόσα μικρόφωνα θα χρησημοποιήσεις.

 

Είναι φορές που γράφω απλά μόνο με τα overheads και άντε το πολύ ακόμα ένα πυκνωτικό από μπροστά από τα τύμπανα για να πιάσω λίιγο παραπάνω τιν κάσσα. Για πιο ... ατμοσφαίρικές και unplugged καταστάσεις είναι φανταστικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω και project στο SONAR ( ναι Sonarακιας είμαι κι εγώ  ) που αριθμεί σε κανάλια τα 152!!!!

 

 

δεν αμφιβαλλω καθολου.... ;D

 

αν θες 24 καναλια μονο για τα τυμπανα...δεν θα θελεις και αλλα 88 για καθε..ΠΛΗΚΤΡΟ του πιανου ,αλλα 6 για καθε χορδη της κιθαρας και καμμια 30αρια για vocals?? ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου