Προς το περιεχόμενο

προβλημα με feedback σε JB dancun


kkmspm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τα φωτα σας....

Εδω και κανα δίμηνο εχω το εξης προβλημα. Οταν ανεβει το gain εχω συνεχομενο, συνηθως οχι μουσικο, feddback. Το προβλημα παρουσιαζεται μονο στον bridge μαγνητη ο οποιος ειναι ενας seymour Dancun JB αγορασμενος πριν απο 4-5 χρονια. Επισης να τονισω οτι τα επιπεδα του gain μου δεν ειναι καταστροφικά (ηχος rock 80s) καθως να πω οτι το παρουσιαζει και στο καθαρο καναλι με νορμαλ fuzz. Τελος να πω οτι δεν εχω καθολου hum η καποιον αλλο θορυβο και οτι το feedback παρουσιαζεται ακομα και οταν κανω mute τις χορδες με το χερι μου. Επισης να πω οτι η κιθαρα μου κανει το προβλημα και σε αλλο ενισχυτη που τη δοκιμασα ενω ακομα και tele στο δικο μου rig δεν κανει κιχ (περα απο το hum).

 

 

Μπορει καποια "παραξενη" γείωση να δημιουργει τετοιο θεμα? Υπαρχει πιθανωτητα να θελει κερωμα ο μαγνητης τοσο συντομα? 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχει πιθανωτητα να θελει κερωμα ο μαγνητης τοσο συντομα? 

 

Μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα σου.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να τον κερώσεις.

Είναι σχετικά απλή διαδικασία όπου θα καταλάβεις αμέσως αν είχε τέτοιο θέμα απο το πόση ώρα θα σου βγάζει φυσαλίδες στο κερί και το πιο πιθανό είναι μετά να μην έχεις κανένα θέμα με feedback.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...ευχομουν να μην ειναι κατι τετοιο μονο και μονο γιατι δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια.

Που βρησκουμε κερι?  ;D

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτό το θέμα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193466.msg663892#msg663892

 

Εγώ το είχα κάνει με κερί από τα κλασσικά ρεσό του κιλού 7-8 και μισή λαμπάδα-κερί μέλισσας (beeswax) που είναι καλής ποιότητας και το βρίσκεις σε μαγαζί με εκκλησιαστικά. Βασικά και να μη βάλεις beeswax δεν νομίζω να έχεις χειρότερο αποτέλεσμα.

Το έκανα μέσα σε κουτάκι κοκα κόλας που φύλαξα μετά για μελοντική χρήση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες θέλουν κατα καιρούς επανα-κέρωμα??  ??? ??? ???

Όχι όλοι. Τυχαίνει. Εγώ έχω έναν JB είκοσι πέντε χρόνια και είναι μια χαρά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβληα δλδ εμφανιστηκε ξαφνικα μετα απο 5 χρονια? μηπως πειραξες κατι, εστω το υψος του μαγνητη? γινεται μια ψυχρη κολληση να προκαλεσει τετοιο θεμα μετα απο τοσα χρονια?

 

εχω κ γω εδω κ 9-10 χρονια τον ιδιο μαγνητη στη στρατ μου κ και ειναι απροβληματιστος..

 

μη ξεχασεις να μας κρατησεις απ του ντεητ, ενδιαφερον, ελπιζω να βρεις λυση συντομα :-)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν εχω πειραξει τπτ. Θεμα κολησεων δεν νομιζω να υπαρχει μιας και τις ειχα κανει εγω (ειμαι και μετριοφρων τρομαρα μου  :P ) ωστοσο θα τις ξανατσεκαρω (εχω και παραξενο wiring...αντε να το ξαναψαξω)

 

Θα ενημερωσω...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα κερι παραφινης αλλα ειναι 5κιλο και εχει 14 ευρω....

http://candlemaking.gr/shop/%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B1/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AE-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-5-kg-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

 

ξερει καποιος να πουλανε μικροτερη ποσοτητα καπου?

Επισης γιατι χρειαζεται και κερι μελισσας? ειναι απαραιτητο?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου