Προς το περιεχόμενο

Radial Tonebone Dragster


strat54

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανενας αν ειναι αναλογικο ή ειναι ψηφιακο που κανει το σημα να μοιαζει οτι το συνδεεις απευθειας. Πως γινεται να περναει το σημα μεσα απο ψηφιακο πεταλι κ να μην αλλοιώνεται ο ηχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να περναει το σημα μεσα απο ψηφιακο πεταλι κ να μην αλλοιώνεται ο ηχος?

 

Εχεις φαει ΧΟΝΤΡΟ κολλημα με το Πσηφιο... ;D

 

Η ψηφιακη τεχνολογια ΑΚΡΙΒΩΣ για να ΜΗΝ αλλοιωνεται ο ηχος..εφευρεθηκε.... ;D

 

Αλλωστε η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων ΚΑΠΟΙΟ Πσηφιακο  ;D πεταλι καπου εχει στην αλυσιδα των εφε της....

 

Ασε που ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ακους αυτη τη στιγμη απο μουσικη γυρω σου..ΨΗΦΙΑΚΟ ειναι... ;D

 

 

Το συγκεκριμενο "πεταλι" ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ειναι Πσηφιακο... ;D ειναι απλα ενα ,glorified , ;D  low impendance buffer που μειώνει το χασιμο του σηματος σου αν αυτο περναει μεσα απο πολλα πεταλια (αναλογικα ή Πσηφιακα  ;D) & εχει και ενα variable resistor που αλλαζει την εμπεδιση που "βλεπουν" οι μαγνητες σου και ,ισχυριζεται,οτι κανει τον ηχο να ειναι ιδιος με αυτον που θα ειχες αν καρφωνες κατευθειαν τη κιθαρα στον ενισχυτη...(ΤΡΙΧΕΣ δηλ. ΙΜΗΟ  ;D)

 

 

Ενα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ καλωδιο και μια προσεκτικα φτιαγμενη αλυσιδα εφε με καποια buffered πεταλια  στην αρχη και στο τελος και θα εισαι μια χαρα οπως ΧΙΛΙΑΔΕΣ κιθαριστες σε ολο τον κοσμο.

 

Ο ενισχυτης σου ετσι κι αλλοιως εχει και volume & tone controls για να "αντισταθμισεις" οποιαδηποτε (και καλα) απωλεια εχεις απο τα εφε...(αν και αν δεν θες την..απωλεια ΤΙ τα θες τα εφε ανθρωπε μου? ;D ενα μερος του ηχου τους ΕΙΝΑΙ και αυτη η ..απωλεια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μου αρεσει το αναλογικο σημα ακομη κ στα ηχοσηστηματα, ειναι το μελλον αλλα παντα ο στοχος τους ειναι να φτασουν το αναλογικο σημα. Με το ψηφιακο πεταλι εστω κ ενα εχω δει διαφορα τεραστια, ακομη κ να μην δουλευει μονο που περναει απο μεσα του το σημα, ακουω την διαφορα, γι'αυτο δε μου αρεσουν, ας τα χρησιμοποιούν κ οι καλυτεροι, εμενα με χαλαει αυτη η διαφορα που εχουν. Χρησιμοποιω 5 αναλογικα πεταλια, τα εφε τα θελω για μερικα τραγουδια οποτε αναγκαστικα θα εχω καποιες απωλειες αλλα θελω οσο το δυνατον λιγοτερες. Αυτο το πεταλακι πρεπει να ειναι οτι πρεπει. Ο καθενας εχει τα δικα του γουστα στον ηχο του, αλλιως ολοι θα ειχαμε την ιδια πεταλιερα κ δεν θα ψαχνομασταν αλλο γι'αυτο συζηταμε κ στο φορουμ. Σε ευχαριστω κ παλι για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω 5 αναλογικα πεταλια

 

Ποια?

 

ακομη κ να μην δουλευει μονο που περναει απο μεσα του το σημα, ακουω την διαφορα

 

ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι εχεις μπερδεψει το αναλογικο με το true by pass...& το Πσηφιακο με το buffered by pass

 

μια και τα.... digital πεταλια οταν δεν ειναι ανοικτα ειναι....αναλογικα.....(στα tbp ο ηχος περναει....right through ,ενω στα buffered περναει μονο απο τον αναλογικο op amp)  ;D

 

Ο καθενας εχει τα δικα του γουστα στον ηχο του

 

αλλο πραγμα το γουστο και αλλο η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ... ;D

 

ΑΠΩΛΕΙΕΣ θα εχεις ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ αν χρησιμοποιεις ΚΑΛΩΔΙΟ (ειδικα αν ειναι μακρυτερο απο 3 μετρα)  για να συνδεσεις την κιθαρα σου με τον ενισχυτη σου και ακομα περισσοτερες αν εχεις πολλα True By pass πεταλια στην αλυσιδα είτε αυτά ειναι αναλογικα είτε ψηφιακα.

 

Αυτο το πεταλακι πρεπει να ειναι οτι πρεπει.

 

αν θες ενα πεταλι που θα κανει το digital delay σου να ακουγεται σαν αναλογικο....ΔΕΝ ειναι οτι πρεπει και δεν υπαρχει κι ολας.... ή μαλλον ΥΠΑΡΧΕΙ και λεγεται ΚΑΛΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ... :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια μου ειναι,  Boss blues driver,wah dunlop classic, overdrive-compressor-analog delay απο Ελληνα κατασκευαστη. Τα ψηφιακα που ειχα κ πουλησα boss reverb,boss digital delay,Boss FBM-1, Boss AC-3 Acoustic Simulator, πεταλιερα Gt 10 και zoom G7.1ut κ loop rc3 που εχω ακομη.Με αυτα εχω κανει παρα πολλες δοκιμες κ κλειστα ακουγα διαφορα με ενισχυτες twin reverb,deville.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια μου ειναι,  Boss blues driver,wah dunlop classic, overdrive-compressor-analog delay απο Ελληνα κατασκευαστη. Τα ψηφιακα που ειχα κ πουλησα boss reverb,boss digital delay,Boss FBM-1, Boss AC-3 Acoustic Simulator, πεταλιερα Gt 10 και zoom G7.1ut κ loop rc3 που εχω ακομη.Με αυτα εχω κανει παρα πολλες δοκιμες κ κλειστα ακουγα διαφορα με ενισχυτες twin reverb,deville.

Οπως ειπε ο SF, το οτι ακουγες διαφορά οταν ηταν κλειστα, δεν οφειλεται στο οτι ηταν ψηφιακα, αλλα στο οτι δεν ηταν true bypass(ηταν ,δηλαδη, Buffered). Ενα πεταλι μπορει να ειναι true bypass ή οχι, ασχετα με το αν ειναι αναλογικο ή ψηφιακο. Απ'οτι ξερω, ουτε τα πεταλια που εχεις αυτη τη στιγμη ειναι true bypass(μιλαω γι'αυτα που εχεις ονομασει). Με αυτα δεν παρατηρεις διαφορα? Και προκυπτει ετσι και μια ερωτηση απο μενα για οποιον γνωριζει: Τα συγχρονα Boss εχουν ολα το ιδιο buffer? (Αν ειναι ετσι, και αν εισαι σιγουρος οτι ακουγες διαφορά, μαλλον το zoom σου εκανε τη ζημια...).

Α, και sorry που παω λιγο offtopic με την ερωτηση μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wah dunlop classic

 

Αυτο κανει ολη τη ζημια αν δεν ειναι tbp,κλασσικος καταστροφεας ηχου το bypass συστημα της Dunlop   ;D

 

Τα ψηφιακα που ειχα κ πουλησα boss reverb,boss digital delay,Boss FBM-1, Boss AC-3 Acoustic Simulator,

 

εβαζες δηλ.4-5 buffered πεταλια στη σειρα,λογικο ειναι να ακουγες καποια διαφορα (με 1-3 δεν θα την ακουγες)

 

Καλα για τις πεταλιερες δεν το συζητω θελει..... μαστορια για να κανεις level matching & οι περισσοτεροι αποτυγχανουν οικτρα :)

 

Τα συγχρονα Boss εχουν ολα το ιδιο buffer?

 

ναι μεσες-ακρες το ιδιο εχουν...και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ,δεν αρχιζουν τυχαια τοσες και τοσες αλυσιδες πεταλιων με το tuner της.

 

ENA τουλαχιστον buffered πεταλι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ (προσωπικα  προτιμω τουλαχιστον ενα στην αρχη και ενα στο τελος) σε οποιαδηποτε αλυσιδα εφε και τα buffer των BOSS κανουν μια χαρα δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wah που εχω, αλλα δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε, ουτε συνδεδεμενο δε το εχω .Αλλα απο το καταστημα μου ειχαν πει ειναι αναλογικο.Γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι δε το εχω δουλεψει.Αλλα για τα αλλα πεταλια που ειχα, δεν τα ειχα συνδεδεμενα ολα μαζι μεμονομενα εκανα πειραματα με το καθε πεταλι, συγκριτικα με το blues driver που ειχα απο παλια. Τα συγκεκριμενα που πουλησα ειχανε κ κλειστα διαφορα απο το να συνδεσω ενα αναλογικο πεταλι.Δεν ξερω για το true bypass κ το Buffered, αλλα εκανα παρα πολλα πειραματα γιατι ειχα δωσει αρκετα λεφτα για να τα πουλησω κ να χασω τοσα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, Superfunk, κατάφερες να χωρέσεις μέσα σε 2 απαντήσεις ένα κάρο σωστά και ακριβή πράγματα, με... 2 κάρα ανακρίβειες και γενικεύσεις. Για τα σωστά και ακριβή δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβω, αλλά για τα υπόλοιπα, ας προσπαθήσουμε και εμείς (αν μας επιτρέπει η αφεντιά σου, βεβαίως...) να τα ξεδιαλύνουμε. Λοιπόν:

 

 

 

... ,ισχυριζεται,οτι κανει τον ηχο να ειναι ιδιος με αυτον που θα ειχες αν καρφωνες κατευθειαν τη κιθαρα στον ενισχυτη...(ΤΡΙΧΕΣ δηλ. ΙΜΗΟ  ;D)

 

 

Καθόλου μα καθόλου "τρίχες". Αν αυτό θέλει να ακούει, θα του πείς ότι είναι "τρίχες"; "Τρίχες" τα όσο το δυνατόν αναλοίωτο σήμα από τους μαγνήτες της κιθάρας σου με τις μεγαλύτερες δυνατές δυναμικές και απόκριση; 

 

 

 

Ο ενισχυτης σου ετσι κι αλλοιως εχει και volume & tone controls για να "αντισταθμισεις" οποιαδηποτε (και καλα) απωλεια εχεις απο τα εφε...(αν και αν δεν θες την..απωλεια ΤΙ τα θες τα εφε ανθρωπε μου? ;D ενα μερος του ηχου τους ΕΙΝΑΙ και αυτη η ..απωλεια...)

 

Ανόμοια πράγματα. Ναι, την ισοστάθμιση την πετυχαίνεις, τις δυναμικές και την απόκριση...;

 

 

 

 

 

μια και τα.... digital πεταλια οταν δεν ειναι ανοικτα ειναι....αναλογικα.....(στα tbp ο ηχος περναει....right through ,ενω στα buffered περναει μονο απο τον αναλογικο op amp)   ;D

 

 

 

 

Γενίκευση. Εσύ τώρα εδώ μπερδεύεις το true-bypass με το analog-dry-through.

 

Παράδειγμα, η σειρά Nova της TC , που είναι βεβαίως ψηφιακά πετάλια, ακόμα και όταν είναι κλειστό, έχει αυτό που λένε AD/DA (analog to digital, digital to analog ελληνιστί) converter. Με άλλα λογάκια, θες δεν θες, στο μετατρέπει το σήμα σου. Τώρα αν μπορείς να το ΑΚΟΥΣΕΙΣ αυτό, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Της ίδιας εταιρείας η σειρά Toneprint είναι όλη analog-dry-through, που σημαίνει ότι το αρχικό σου σήμα δεν μετατρέπεται ΑΚΟΜΑ και όταν το πετάλι είναι ανοικτό.  

 

Τώρα τα boss-άκια τί κάνουν, δεν έχω ιδέα. Η άποψη ότι όλα έχουν καλό buffer, είναι για γέλια. Καλό buffer, έχουν όλα τα Visual Sound, για παράδειγμα.

 

Άλλες γενικεύσεις του στυλ "όλοι χρειάζονται..." είναι τόσο προφανώς ασόβαρες, που θα προσπεράσω. Για την ώρα τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου