Προς το περιεχόμενο

μεγεθος μαγνητων


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry για την "ακυρη" ερωτηση αλλα ξερει καποιος κανα σαιτ που να εχει μαζεμενες ολες τις διαστασεις ολων των μαγνητων.,..

μονοι, διπλοι, mini-hum, p-90s, αυτους που φορανε οι gretch ktlp...

αλλα ολες...οχι δλδ μονο τι κοψιμο θελει το pickguard.. αλλα και τι ρουταρισμα θα θελει το σωμα...

φχαστω..... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_%28music%29 αλλά μάλλον τα ξέρεις ότι λέει ήδη.

 

Τώρα με το ρουτάρισμα είναι λίγο δύσκολο να βρεις, καθώς ότι θες κάνεις.

 

Τώρα αν κάποιος ξέρει κάποιο πιο συγκεκριμένο site ας το πετάξει να το έχουμε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_%28music%29 αλλά μάλλον τα ξέρεις ότι λέει ήδη.

 

Τώρα με το ρουτάρισμα είναι λίγο δύσκολο να βρεις, καθώς ότι θες κάνεις.

 

Τώρα αν κάποιος ξέρει κάποιο πιο συγκεκριμένο site ας το πετάξει να το έχουμε

καλα η wikipedia δν λεει τπτ απο διαστασεις....και με τα απλα googlarismata που εχω κανει δν εχω βρει κατι....

κυριωσ με ενδιαφερουν οι διαστασεις...γιατι αποκει βγαζεισ και το αναλογο ρουταρισμα( σκαβεις οσο ειναι ο μαγνητης και κατι ψιλα;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπάρχει κάποιο site με όλα αυτά μαζεμένα δε νομίζω. Μάλλον θα πας σε κάθε κατασκευαστή ξεχωριστά, αν και δε νομίζω ότι θα διαφέρουν σημαντικά οι διαστάσεις μεταξύ των ιδίου τύπου μαγνητών έστω και από ξεχωριστούς κατασκευαστές.

 

Περίμενε μπας και πεταχτεί κανένας από αυτούς που έχουν κάνει τη μόντα των κιθαρών επιστήμη!  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλή πηγή nickel.  :)

 

Για το ρουτάρισμα στο σώμα....

Συνήθως τα routing templates είναι εμπορεύσιμα είδη. Δηλαδή αγοράζεις πλακάκια από κοντραπλακέ ή plexi-glass που έχουν τα σχήματα που σε ενδιαφέρουν. Κάποιος που κατασκευάζει συστηματικά, αξίζει να επενδύσει τα σχετικά χρήματα (δεν είναι πολλά, π.χ. $ 30-40 για όλα όσα χρειάζεσαι για κάθε τύπο κιθάρας).

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να ψάξεις να βρεις τα σχέδια του οργάνου που σε ενδιαφέρει σε αρχεία autocad* (ή ακόμα και pdf) και αφού τα τυπώσεις σε φυσικό μέγεθος (τα τμήματα που ενδιαφέρουν) μπορείς να τα κολλήσεις πάνω σε κόντραπλακέ και να κόψεις με μία σέγα προσεκτικά το εσωτερικό.  

Προσωπικά, όταν χρειάστηκα να σκάψω "παρθένο" ξύλο για να βάλω ένα humbucker, τον μέτρησα προσεκτικά, έκανα ένα σχήμα στον υπολογιστή που να περιβάλλει το μαγνήτη και τα αυτάκια του, το τύπωσα έκοψα το περίγραμμα και το "μετέφερα" στο ξύλο που σκόπευα να κόψω. Μετά το έσκαψα προσεκτικά... με ένα dremel κρατώντας το με το χέρι και απλά προσπαθώντας να είμαι μέσα στο περίγραμμα (το πείραμα πέτυχε :) ). Ως προς το βάθος....βλέποντας και σκάβοντας... Μετά έβαλα τον ίδιο το μαγνήτη μέσα στη "φωλιά" και σημάδεψα τις θέσεις για τις βίδες.

Δεν χρειάζεσαι μεγάλη ακρίβεια στο περίγραμμα του ρουταρίσματος. Πιο σημαντική είναι η θέση του μαγνήτη.... ας πούμε...πρέπει να είναι κάτω από τις χορδές.  :)

 

Παρεπιπτόντως, εκνευρίζομαι όταν βλέπω να πουλάνε τα σχέδια της stratocaster..... και όχι η fender, κάτι άσχετοι.

(Δεν ξέρω μήπως είναι και παράνομο να τα πουλάνε....δεν μιλάω για τα jigs (πλακάκια - οδηγούς για ρουτάρισμα) ... αυτά είναι λογικό να τα πουλάνε, ως φυσικό προϊόν. Μιλάω για τα σχέδια -που προφανώς δεν τους ανήκουν- σε μορφή αρχείου.... ::) ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx παιδεσ....και τα δυο λινκ εχουνε διαστασεις και πολυ ωραια σχηματα...τωρα για το ρουταρισμα θα το κανω με το ματι (τοσος ο μαγνητης αρα τοσο το κενο) για να μην αγοραζω αυτα που λεει ο χαριλατρον....θα δουμε!!!

(ερωτηση ασχετη: τελε με p-90 και mini-hum θα ειναι για σφαλιαρες??? ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου