Προς το περιεχόμενο

Διασκευούλα...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Οι λίγοι εκλεκτοί το έχετε ακούσει Live. Οι άλλοι φάτε μία κονσέρβα!  ;)

 

Πιάνο: Steinway Garritan, Νικόλας

Φωνή: QTC40, Grace Design m201, Νάνσυ

 

(Ομολογώ ότι για "κλασσική" φωνή, το hardware που έχω μου αρέσει... Για αυτό και το αναφέρω. Για συζήτηση περι τούτου.)

 

Και φυσικά, κάθε συζήτηση περι προσβολής και διασκευών κλπ όλα δεκτά, έτσι;

cover.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλιστα... το πιάνο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ παιγμένο, χαλαρωτικό και ταξιδιάρικο, μακάρι να μπορούσα να παίζω κι εγώ έτσι ρε μαμώ το μπελά μου...

Αλλά η φωνή... Δυστυχώς ο κλασικός τραγουδιστής/τραγουδίστρια ακούγεται τόσο μα τόσο ίδιος και βαρετός εκτός όπερας, οποιοδήποτε άλλο είδος κι αν τραγουδήσει... Κι αυτή η προφορά των κλασικών πολύ αστεία μου φαίνεται...

Συμπερασματικά φίλε Νικόλα θα έλεγα να δοκιμάσεις με άλλη φωνή...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό το κομμάτι δεν ήταν που ξεκίναγες με μπουνιές;  ;D

 

Αλλά η φωνή... Δυστυχώς ο κλασικός τραγουδιστής/τραγουδίστρια ακούγεται τόσο μα τόσο ίδιος και βαρετός εκτός όπερας, οποιοδήποτε άλλο είδος κι αν τραγουδήσει... Κι αυτή η προφορά των κλασικών πολύ αστεία μου φαίνεται...

Συμπερασματικά φίλε Νικόλα θα έλεγα να δοκιμάσεις KAI με άλλη φωνή...

Δεν είμαι o μόνος ......  ;)

Ισως όχι τόσο εμφατικός όσο ο Relayer αλλά nonetheless .......  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκινήθηκα από τ΄αποτέλεσμα (κυρίως λόγω φωνητικής προσέγγισης).

Νικόλα είσαι εξαιρετικός πιανίστας.

 

Υ.Γ. Τα καταφέρνεις εξίσου καλά με το (Hammond) organ? Αν ναι και σ' ενδειαφέρει θα θέλαμε οργανίστα στο γκρουπ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφέρνεις εξίσου καλά με το (Hammond) organ? Αν ναι και σ' ενδειαφέρει θα θέλαμε οργανίστα στο γκρουπ.

1) Είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρνει πολύ καλά στο (εκκλησιαστικό) οrgan...

2) Έχετε να τον πληρώσετε? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή διασκευή, εννοείτε το παίξιμο στο πιάνο είναι φοβερό. Η μίξη δύο σχολών μουσικής, τζαζ μπλούζ και όπερα ακούγεται ενδιαφέρουσα. Μετά απο αυτό εγώ θα ήθελα να το ακούσω και σε πιο τζαζ-swing φωνητικά.

Και μία τεχνική ερώτηση, είχες pop filter στο μικρόφωνο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον Μαραθο(ν) για τα καλά του λόγια και το promotion που μου κάνει! ;)

 

Audiokostas, Nestoras, re(p)layer: Έχετε δίκιο για τη φωνή.

 

ΑΛΛΑ (αλλά...)

 

Το θέλαμε το κομμάτι έτσι. Και οι δύο (φταίω κι εγώ, λοιπόν) θεωρήσαμε ότι στα πλαίσια μιας ολικής διασκεύης, το κομμάτι ακούγεται πολύ καλά, έτσι. Ούτως ή αλλιώς ήταν μάλλον ψιλα για την Νάνσυ, που καλύτερα έτσι "με θέση", παρά στα κουτουρού.

 

Με τον Κώστα τα είπαμε λίγο μέσω ΠΜ, και θα τα ξαναπούμε...

 

Νέστορα, θα σε ΠΜ κι εσένα σε ολίγον να τα πούμε! :)

 

_______________________

 

Πάντως, να κάνω το δικό μου σχόλιο, ότι η συγκεκριμένη διασκευή, μου φαίνεται λίγο... βαρετή. Με ποιά έννοια (self critic): Έκανα πρακτικά τη δουλειά του band in a box. Πήρα ένα κομμάτι, του άλλαξα στυλ, και νά το! Δε μου φαίνεται και τόσο δημιουργικό... :-/ (είπαμε αυτοκριτική το συγκερκιμένο σημείο, έτσι; )

 

WilliamSats: Thanks. Το έπιασες το νόημα με την δοκιμή. Με πιο 'μαύρη' φωνή, σίγουρα θα ακουγόταν πιο 'ορθό'. Και όχι δεν είχα pop filter στα μικρόφωνα (2, και ήταν αρκετά μακριά, οπότε δεν πιάνανε τίποτα. Δεν έκανα κλασσική τοποθέτηση, αφού δεν είναι για φωνή κανονικά τα QTC40...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν είναι για φωνή κανονικά τα QTC40...

Κι όμως, απ'τη στιγμή που είναι ένα τόσο καθαρό μικρόφωνο(α), που δεν κομπρεσσάρει σε εντάσεις, εγώ θα τα έβαζα για φωνή σε συνδιασμό με ένα μεγάλου διαφράγματος (λίγο πιο πίσω τα QTC).

Έχεις κι'άλλα τέτοια κομμάτια?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου