Προς το περιεχόμενο

5χορδη eric johnson strat!


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tην βοηθεια σας παρακαλω!Μολις εχτες αντικατεστησα μια καραφτιαγμενη strat που ειχα με μια E.J 2Tsunburst.Oλα καλα (το νιτρο στο μπρατσο μου χει σπασει τα νευρα μονο-ολο στο τριψε-τριψε ειμαι στο τελος θα μακρυνει...)αλλα υπαρχει ομως ενα προβλημα:σπαει πολυ ευκολα η μι κανοντας μεγαλο σηκωμα (τριημιτονιο) κατι που δεν συμβαινει σε καμια αλλη κιθαρα μου.

Παντα δε στο ιδιο σημειο ΜΕΣΑ στο αυλακι του τρεμολο και οχι εκει που κανει γωνια η χορδη .Παιζω με 0.10 αλλα μου το εκανε και με 0.09 οταν την τεντωνα για να κουρδισω πριν καν παιξω!.Περιεργο δεν ειναι?Οποιος ξερει κατι ας μου πει κι εμενα γιατι μου σωθηκαν οι χυμα χορδες...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην βοηθεια σας παρακαλω!Μολις εχτες αντικατεστησα μια καραφτιαγμενη strat που ειχα με μια E.J 2Tsunburst.Oλα καλα (το νιτρο στο μπρατσο μου χει σπασει τα νευρα μονο-ολο στο τριψε-τριψε ειμαι στο τελος θα μακρυνει...)αλλα υπαρχει ομως ενα προβλημα:σπαει πολυ ευκολα η μι κανοντας μεγαλο σηκωμα (τριημιτονιο) κατι που δεν συμβαινει σε καμια αλλη κιθαρα μου.

Παντα δε στο ιδιο σημειο ΜΕΣΑ στο αυλακι του τρεμολο και οχι εκει που κανει γωνια η χορδη .Παιζω με 0.10 αλλα μου το εκανε και με 0.09 οταν την τεντωνα για να κουρδισω πριν καν παιξω!.Περιεργο δεν ειναι?Οποιος ξερει κατι ας μου πει κι εμενα γιατι μου σωθηκαν οι χυμα χορδες...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

προβλημα set up μου φαινεται εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EJ εχει το λεγομενο 57 Style String Recess στο τρεμολο μπλοκ (δηλ.οι χορδες "πιανουν πιο κατω" απο οτι στα αλλα μπλοκς.

 

Προφανως στο σημειο που "σκαλωνει" το string ball να υπαρχει καποια ανωμαλια που να τρωει τη χορδη,τριψτο με λιγο με λιμα και θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EJ εχει το λεγομενο 57 Style String Recess στο τρεμολο μπλοκ (δηλ.οι χορδες "πιανουν πιο κατω" απο οτι στα αλλα μπλοκς.

 

Προφανως στο σημειο που "σκαλωνει" το string ball να υπαρχει καποια ανωμαλια που να τρωει τη χορδη,τριψτο με λιγο με λιμα και θα εισαι οκ.

 

 

Πραγματι οι χορδες μπαινουν στο τρεμολο μεσα σε πολυ ρηχα ποτηρακια αντι των συνηθισμενων αλλα δεν μπορω να βρω καποια ανωμαλια σ αυτο για να τριψω.Οι χορδες σπανε σταθερα  σε 5 ποντους μηκος μεσα στο τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε προφανως υπαρχει καποια "ανωμαλια" ΜΕΣΑ στο τρεμολο block....

 

Εγω στη θεση θα εκανα το εξης...θα μετραγα ακριβως την αποσταση απο την εισοδο της χορδης στο μπλοκ μεχρι το σημειο που σπαει (βεβαιωσου οτι σε ολες τις χορδες που σου σπασανε ειναι το ιδιο) και μετα με μια πολυ λεπτη λιμα θα ετριβα μεσα στο μπλοκ για να το....σμουθαρω...(smooth it down)

 

Tricky μου φαινεται αλλα προσπαθησε το,το 99% του σπασιματος των χορδων οφειλεται σε καποια "ανωμαλια" των saddles,των plate holes ή του block...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παλεψω κι ετσι .Πρεπει να βρω τοσο λεπτη και στρογγυλη λιμα ...τρεχα γυρευε!Ευχαριστω παντως θα επανελθω Δημητριος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ πολυ, λυσε το tremolo και βγαλε το block για να εχεις καλυτερη οπτικη.

 

με μια ψιλη λιμα που λεει κι ο SF θα γινει μια χαρα.

 

αν δεν εχεις, παρε γυαλοχαρτο, στριψ'το σαν τσιγαρο ετσι ωστε να χωραει στο καναλι της χορδης και δωσ'του...

 

παντως, τωρα που το σκεφτομαι, καλυτερα με το γυαλοχαρτο και μαλιστα ξεκινα με πιο αγριο και κατεβαινε μεχρι να το λειανεις, γιατι αν αφησεις μεσα "γρεζια" θα σου ξανακοβει τις χορδες.

 

αμα βαριεσαι, παρε ενα Callaham tremblock και ξενοιαζεις....  ;D

 

(οκ, και καλα οι EJ εχουν steel block σαν τις παλιες οποτε θεωρητικα δεν κανει μεγαλη αλλαγη το Callaham εκει)  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς αυτό που λέει ο Superfunk.  

Μάλλον το πρόβλημα συμβαίνει στην τρύπα του tremolo plate. Σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθούσα να "σπάσω" τη γωνία της. Μπορείς να το κάνεις με ένα τρυπάνι μεγαλύτερο από την τρύπα το οποίο το περιστρέφεις με το χέρι. Εννοώ μόνο το τρυπάνι (το κοπτικό):

π.χ.

150px-Titanium_nitride_coating.jpg

το οποίο απαλά θα το ακουμπήσεις στο χείλος της τρύπας και θα το στρίψεις λίγο ανάμεσα σε δείκτη και αντίχειρα.

 

Μπορείς να "γυαλίσεις" το διευρυμένο χείλος της τρύπας με ένα ψιλό γυαλόχαρτο  το οποίο θα έχεις κάνει σαν αμβλύ χωνί. Άλλαξε και λίγο τη γωνία του χωνιού.... για να "στρογγυλέψεις" το αποτέλεσμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπον μετα την καστομια αυτη πωλειται η κιθαρα ΜΟΝΟ 18000€.

...

-17.000 το consultance fees και επιπλέον στα 5/6 τις διαφοράς καθώς -είπαμε- είναι πεντάχορδη.  You got a deal here. Τα μεταφορικά είναι μέσα στην τιμή?

 

Πές μας που κόβεται ακριβώς η χορδή...  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου