Προς το περιεχόμενο

Σωστη θεση ενισχυτη - καμπινας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ....

 

Δεν βρηκα καποιο thread που να λυνει τις αποριες μου επι του θεματος οποτε λοιπον να'μαστε...

 

 

Ποια ειναι η σωστη θεση ενισχυτη - καμπινας???

(σε σχεση με το που καθομαστε για μελετη)

 

α) να καθομαστε στα πλαγια της καμπινας?

β) να την εχουμε πισω μας σε αποσταση?

γ) να την εχουμε διαγωνια σε αποσταση απο μας?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα μου αρεσει να εχω το/τα μεγαφωνα στο υψος των αυτιων .οταν αλλαζω θεση ,ο ηχος μου ακουγεται διαφορετικος(λογικα) και δε μου αρεσει καθοτι θεωρω οτι υστερει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου θελεις κατσε βρε συ, αρκει να ακους καθαρα τι παιζεις :)

 

Απλα ρωταω γιατι φιλος μου λεει οτι υπαρχει κατι σαν 'κανονας' οτι δεν πρεπει το αυτι να ειναι στην ιδια ευθεια με τους κωνους των ηχειων.

 

Απο την αλλη δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα μαλλον , γιατι αλλου ακουγεται πριμαριστος ο ηχος , αλλου παιρνεις τα μπασα και τον ογκο που βγαζει. Στην δευτερη περιπτωση μπορεις να εχεις και την καμπινα να κοιταζει τον τοιχο... χα χα χα!!!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται φυσικα παντα απο τις εντασεις που παιζεις. Αν τον εχεις τσιτα ας μη πεφτει πανω στ'αυτια σου. Ειναι θεμα κοινης λογικης :)

 

Και παλι, σε συνθηκες μελετης κατα βαση σε νοιαζει η μελετη θα ελεγα κι οχι τοσο οι λεπτομερειες του ηχου σου. Εκτος κι αν μελετας το πως θα παραγεις εναν συγκεκριμενο ηχο, εκει αλλαζει το πραγμα.

 

Δεν καταλαβα αν ρωτας αυτο το τελευταιο. 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δεν νομίζω ότι έχει πολύ σημασία το ποια είναι η θέση σου σε σχέση με τον ενισχυτή όταν μελετάς, για τον απλό λόγο ότι στο χώρο που μελετάς υπάρχει ησυχία, δεν έχει άλλα όργανα που παίζουν κ.τ.λ. το ερώτημα σου όμως θα μπορούσε να μετατραπεί ως εξής: ποιά η σωστή θέση καμπίνας - ενισχυτή σε live; εκεί μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί μπαίνουν στην εξίσωση και άλλες παράμετροι όπως διαμόρφωση του χώρου, εντάσεις από άλλα όργανα, άδειος ή γεμάτος από κόσμο χώρος κ.τ.λ  

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι φιλος μου λεει οτι υπαρχει κατι σαν 'κανονας' οτι δεν πρεπει το αυτι να ειναι στην ιδια ευθεια με τους κωνους των ηχειων.

 

Καλά τα λέει ο φίλος σου. Το να έχεις το μεγάφωνο στην ίδια ευθεία με το αυτί είναι ο πιο σύντομος τρόπος να κάνεις ζημιά στην ακοή σου. Εξαρτάται φυσικά κι από την ένταση που παίζεις αλλά γενικά μιλώντας, στο κέντρο του μεγαφώνου παράγονται οι υψηλές συχνότητες. Το να τις "τρως" κατευθείαν στ' αυτιά είναι ό,τι χειρότερο. Άσε που ακούς και χάλια ήχο έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται φυσικα παντα απο τις εντασεις που παιζεις. Αν τον εχεις τσιτα ας μη πεφτει πανω στ'αυτια σου. Ειναι θεμα κοινης λογικης :)

 

Και παλι, σε συνθηκες μελετης κατα βαση σε νοιαζει η μελετη θα ελεγα κι οχι τοσο οι λεπτομερειες του ηχου σου. Εκτος κι αν μελετας το πως θα παραγεις εναν συγκεκριμενο ηχο, εκει αλλαζει το πραγμα.

 

Δεν καταλαβα αν ρωτας αυτο το τελευταιο.   

 

Εχω εναν Peavey 5150ii και μια Framus 4x12 , οποτε θελωντας και μη πανω απο το '1' δεν παιζεται μεσα στο σπιτι. Συνηθως παιζω στο 0.5 :P . Η μελετη γινεται ακομα και με την κιθαρα πανω στην καρτα ηχου - κονσολα - studio monitors που εχω Η στο orange 3watt τσεπης που εχω. Αρα δεν ειναι θεμα μελετης. Ειναι θεμα καλης ακουστικης - ηχου απο το συγκεκριμενο μηχανημα.

 

φίλε δεν νομίζω ότι έχει πολύ σημασία το ποια είναι η θέση σου σε σχέση με τον ενισχυτή όταν μελετάς, για τον απλό λόγο ότι στο χώρο που μελετάς υπάρχει ησυχία, δεν έχει άλλα όργανα που παίζουν κ.τ.λ. το ερώτημα σου όμως θα μπορούσε να μετατραπεί ως εξής: ποιά η σωστή θέση καμπίνας - ενισχυτή σε live; εκεί μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί μπαίνουν στην εξίσωση και άλλες παράμετροι όπως διαμόρφωση του χώρου, εντάσεις από άλλα όργανα, άδειος ή γεμάτος από κόσμο χώρος κ.τ.λ 

 

Δεν ανεφερα Live γιατι προφανως και στα live υπαρχει μια κινηση που θελωντας και μη χανεις την ακουστικη του ενισχυτη σου κατα κυριο λογο. Εγω απλα ρωτησα για συνθηκες εντως δωματιου θεσης ενισχυτη vs βασικης θεσης γραφειου/Pc.

 

Άσε που ακούς και χάλια ήχο έτσι.

 

Οπως ειπα και πιο πανω πανω απο το 0.5 - 1 δεν παιζεται ο ενισχυτης οποτε οι εντασεις ειναι το λιγοτερο. Αλλα ναι αυτο ειναι που με ενδιαφερει , να μην ΑΚΟΥΩ χαλια ηχο.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πιο πανω πανω απο το 0.5 - 1 δεν παιζεται ο ενισχυτης οποτε οι εντασεις ειναι το λιγοτερο. Αλλα ναι αυτο ειναι που με ενδιαφερει , να μην ΑΚΟΥΩ χαλια ηχο.

 

Δεν ξέρω για χάλια ήχο, αλλά σίγουρα ο ήχος που θα ακούσεις όταν ο ενισχυτής σου παίζει στο 4-5 με όταν παίζει στο 0,5 θα είναι πολύ διαφορετικός (προς το καλύτερο)..η λάμπα θέλει την έντασή της..

 

Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιούσα ποτέ 120 watt και 4x12 για μελέτη.. ;D ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δηλαδή θέλεις απάντηση για το ποια είναι η ιδανική θέση ακρόασης προκειμένου να ακούς όσο το δυνατόν τον καλύτερο ήχο όταν μελετάς κιθάρα στο υπνοδωμάτιό σου με έναν 120W λαμπάτο ενισχυτή μέσα από 4Χ12 καμπίνα;

 

Θαυμάζω την υπομονή και ανεκτικότητα των συμμετεχόντων στο thread.

 

Πάντως η προφανής απάντηση είναι μπροστά από το ηχείο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου