Προς το περιεχόμενο

Σωστη θεση ενισχυτη - καμπινας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπροστά απ'την καμπίνα αλλά λίγο πιο ψηλά (πχ. κατά ένα κεφάλι ) από τα μεγάφωνα και καθισμένος.

Εναλλακτικά πιο μακρυά, φερειπείν δυο μέτρα και  όρθιος ή αν καθισμένος, πάλι, μπορείς να κάτσεις ελαφρώς εκτός της ευθείας.

Έτσι, αποφεύγεις και τις περιττές εντάσεις και υποθέτω είσαι κοντά στις συχνότητες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπροστά απ'την καμπίνα αλλά λίγο πιο ψηλά (πχ. κατά ένα κεφάλι ) από τα μεγάφωνα και καθισμένος.

Εναλλακτικά πιο μακρυά, φερειπείν δυο μέτρα και  όρθιος ή αν καθισμένος, πάλι, μπορείς να κάτσεις ελαφρώς εκτός της ευθείας.

Έτσι, αποφεύγεις και τις περιττές εντάσεις και υποθέτω είσαι κοντά στις συχνότητες σου.

Να υπενυμίσω σε αυτούς που επιμένουν να προτείνουν ιδανικές θέσεις ακρόασης για μελέτη σε άγνωστο δωμάτιο (άρα διαστάσεις, απορροφητικές επιφάνειες, πατώματα, ύψη κλπ κλπ), ότι μιλάμε για 4 x 6l6  που δίνουν σε 4 Χ 12 καμπίνα.

 

Αντιλαμβάνεστε τις συνθήκες που χρειάζονται τα παραπάνω για διεγερθούν αν όχι σε optimal, τουλάχιστον σε ικανές συνθήκες ηχητικής απόδοσης σε ένα σαλόνι.

 

Άρα δεν μπορεί να απαντηθεί "πως θα ακούω καλύτερα" (καθότι το "καλύτερα" στο 0.5 του vol δεν παίζει σε αυτό το σύστημα) αλλά απλώς πως θα ακούω.

Ούτε καν "πως θα ακούγεται στο live ο ενισχυτής μου" γιατί σε αυτές τις εντάσεις, στο σαλόνι σου και μόνος σου, ΔΕΝ θα μπορέσεις να καταλάβεις πως θα ακούγεσαι. Απλώς θέλεις να ακούς τι παίζεις.

 

Άρα, η απλή απάντηση στο ερώτημα (αν υπάρχει πραγματικό ερώτημα) είναι, πάρε την καρέκλα, κάτσε κοντά, βάλε κάποια νορμαλ ένταση, ότι δεν σου αρέσει φτιάξτο με το εκτεταμένο eq που χει η κεφαλή σου και προχώρα στη μελέτη.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ με την τελευταία παράγραφο

 

 

Άρα, η απλή απάντηση στο ερώτημα (αν υπάρχει πραγματικό ερώτημα) είναι, πάρε την καρέκλα, κάτσε κοντά, βάλε κάποια νορμαλ ένταση, ότι δεν σου αρέσει φτιάξτο με το εκτεταμένο eq που χει η κεφαλή σου και προχώρα στη μελέτη.

 

 

Και θεωρώ ότι αυτά που έγραψα είναι κοντά στην ηχητική πραγματικότητα του ΟΡ και κυρίως τον βοηθούν να έχει ένα μπούσουλα γιατί όλοι σκαλώνουν σε κάποια φάση με τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Το ερώτημα είχε να κάνει από ό,τι κατάλαβα με τί θεωρούμε ήχο αναφοράς. Μπροστά από τα ηχεία άρα κατεβάζω πρίμα και βάζω μπάσα ή δίπλα στα ηχεία οπότε βάζω παραπάνω πρίμα ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την τελευταία παράγραφο

 

Και θεωρώ ότι αυτά που έγραψα είναι κοντά στην ηχητική πραγματικότητα του ΟΡ και κυρίως τον βοηθούν να έχει ένα μπούσουλα γιατί όλοι σκαλώνουν σε κάποια φάση με τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Το ερώτημα είχε να κάνει από ό,τι κατάλαβα με τί θεωρούμε ήχο αναφοράς. Μπροστά από τα ηχεία άρα κατεβάζω πρίμα και βάζω μπάσα ή δίπλα στα ηχεία οπότε βάζω παραπάνω πρίμα ή κάτι τέτοιο.

 

Ακριβως...

 

Και ξαναλεω δεν ειναι παντα το θεμα η εξασκηση , αλλα και η αναζητηση ηχου.

 

Ναι οκ δεν εχω μονωσεις και κτλ κτλ , αλλα λαμβανω υποψην σαν βαση καταστασεις δωματιου οπως ο Ola , ο Merrow , ο Fluff. Δεν κανουν μονο εξασκηση , αλλα και reviews και recording.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...

 

Και ξαναλεω δεν ειναι παντα το θεμα η εξασκηση , αλλα και η αναζητηση ηχου.

 

Ναι οκ δεν εχω μονωσεις και κτλ κτλ , αλλα λαμβανω υποψην σαν βαση καταστασεις δωματιου οπως ο Ola , ο Merrow , ο Fluff. Δεν κανουν μονο εξασκηση , αλλα και reviews και recording.

Το θέμα το όρισες εσύ από το πρώτο post κιόλας και ήταν "ποιά είναι η ιδανική θέση να κάθομαι για να ακούω καλύτερα στο σαλόνι μου τον λαμπάτο 100άρι μου μέσα από την 4Χ12 καμπίνα μου όταν μελετάω".

Άκυρο ερώτημα (τουλάχιστον έτσι όπως τέθηκε) για μένα, έγκυρο για άλλους και ο καθείς και η άποψή τους και έτσι πρέπει.

 

Δεν έχει όμως απολύτως καμία σχέση ούτε με optimum ρυθμίσεις του gear σου (προανέφερα τους λόγους), ούτε με ακρόαση αναπαραγωγής (όπως οι ακροάσεις με μόνιτορ που ανέφερες), ούτε με αναζήτηση ήχου για live (προανέφερα τους λόγους), ούτε με gear review και σαφέστατα ούτε με ηχογράφηση.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα το όρισες εσύ από το πρώτο post κιόλας και ήταν "ποιά είναι η ιδανική θέση να κάθομαι για να ακούω καλύτερα στο σαλόνι μου τον λαμπάτο 100άρι μου μέσα από την 4Χ12 καμπίνα μου όταν μελετάω".

Άκυρο ερώτημα (τουλάχιστον έτσι όπως τέθηκε) για μένα, έγκυρο για άλλους και ο καθείς και η άποψή τους και έτσι πρέπει.

 

Δεν έχει όμως απολύτως καμία σχέση ούτε με optimum ρυθμίσεις του gear σου (προανέφερα τους λόγους), ούτε με ακρόαση αναπαραγωγής (όπως οι ακροάσεις με μόνιτορ που ανέφερες), ούτε με αναζήτηση ήχου για live (προανέφερα τους λόγους), ούτε με gear review και σαφέστατα ούτε με ηχογράφηση.  ;)

 

Σου δινω το ελευθερο να διορθωσεις τοτε το ερωτημα μου οπως θα επρεπε να ειναι για τις αποριες που εθεσα. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά αυτό που προσπαθεί να σου εξηγήσει ο audiokostas είναι άλλο και μάλλον δεν το καταλαβαίνεις.

Να σου δωσω ενα παράδειγμα για το πως ακούγεται η απορία σου.

 

Έχω μια Ferrari και η πίστα που θα την οδηγήσω είναι για kart. Πως μπορώ να την οδηγήσω πιο "απολαυστικά" στην μικρή πιστα για καρτ?

 

όπως καταλαβαίνεις λοιπόν στο παραπάνω ερώτημα και κατ'επέκταση στο δικό σου ΔΕΝ υπάρχει απάντηση.Τουλάχιστον λογική..

Παίζεις έναν λαμπάτο ενισχυτή 100w στο 0,5 σε μια καμπίνα 4χ12 σε ένα μικρό δωμάτιο...απλά δεν γίνεται να έχεις σωστο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά αυτό που προσπαθεί να σου εξηγήσει ο audiokostas είναι άλλο και μάλλον δεν το καταλαβαίνεις.

Να σου δωσω ενα παράδειγμα για το πως ακούγεται η απορία σου.

 

Έχω μια Ferrari και η πίστα που θα την οδηγήσω είναι για kart. Πως μπορώ να την οδηγήσω πιο "απολαυστικά" στην μικρή πιστα για καρτ?

 

όπως καταλαβαίνεις λοιπόν στο παραπάνω ερώτημα και κατ'επέκταση στο δικό σου ΔΕΝ υπάρχει απάντηση.Τουλάχιστον λογική..

Παίζεις έναν λαμπάτο ενισχυτή 100w στο 0,5 σε μια καμπίνα 4χ12 σε ένα μικρό δωμάτιο...απλά δεν γίνεται να έχεις σωστο ηχο

 

όχι σε πίστα κάρτ, σε ποδηλατόδρομο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν Peavey 5150ii και μια Framus 4x12 , οποτε θελωντας και μη πανω απο το '1' δεν παιζεται μεσα στο σπιτι. Συνηθως παιζω στο 0.5 :P . Η μελετη γινεται ακομα και με την κιθαρα πανω στην καρτα ηχου - κονσολα - studio monitors που εχω Η στο orange 3watt τσεπης που εχω. Αρα δεν ειναι θεμα μελετης. Ειναι θεμα καλης ακουστικης - ηχου απο το συγκεκριμενο μηχανημα.

 

Διόρθωση... "ΣΧΕΔΟΝ" έχεις έναν Peavy 5150ii ;)

Αν θυμάσαι καλά μου χρωστάς ακόμα λεφτά απο τον ενισχυτή (που έπρεπε να μου τα είχες δώσει εδώ και καιρό, και τον τελευταίο καιρό έχεις εξαφανιστεί).

Παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά ο χρήστης Dark Oblivion δεν είναι και ο πιο τυπικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδανική θέση να κάθομαι για να ακούω καλύτερα στο σαλόνι μου τον λαμπάτο 100άρι μου μέσα από την 4Χ12 καμπίνα μου όταν μελετάω"

 

η ιδανική θέση να κάθομαι για να μελετάω αλλά και whatever...

είναι η θέση που το σώμα μου νιώθει πιο άνετα.

 

Αν εχει και μαξιλαράκι ακόμα καλύτερα  :)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου