Προς το περιεχόμενο

Blade Runner


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ίσως έχετε διαβάσει, ο Ridley Scott έχει ήδη συμφωνήσει / αναλάβει να γυρίσει (πάλι) το Blade Runner. Η είδηση έχει σπουδαιότητα για πολλούς που ενθουσιάστηκαν με την ταινία του 82, αλλά μόλις προ ολίγου μου ήρθε ουρανοκατέβατη η πεποίθηση ότι τη μουσική για τη νέα ταινία θα την γράψει η Enya.

 

Μην ψάξετε να το βρείτε σαν είδηση - διότι δεν είναι είδηση. Είναι προσωπική μου πρόβλεψη.

 

Εσείς τι λέτε; Ποιος θα θέλατε να το κάνει, μετά τον θεϊκό Βαγγέλη;

 

Υ.Γ. Σόρυ που - τέτοια μέρα - δεν ανοίγω συζήτηση για τα οικονομικά προβλήματα της χώρας :) :) :)

 

Υ.Γ.2: Όποιος βρει γιατί το πιστεύω αυτό που έγραψα, θα του πάρω δώρο ένα dvd του Wall, όταν βγει (κόλλημα).

 

:)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η μουσική του Βαγγέλη έχει αφήσει τόσο ανεξίτηλη τη στάμπα της πάνω στην εντύπωση και κληρονομιά της ταινίας αυτής (της οποίας είμαι τόσο φανατικός που εδώ και καιρό έχω το μεταλλικό box set που περιέχει και τις πέντε βερσιόν της!) που νομίζω πως o Σκοτ θα έπρεπε να τον επαναπροσλάβει, με απλή δέσμευση πως η μουσική μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε ύφος - ακόμη και ίδιο - αλλά χωρίς τα ίδια μοτίβα. Αλλιώς θα προσπαθούσα να φέρω στο ίδιο τραπέζι δυο διαφορετικούς καλλιτέχνες για να ταιριάξω τις επιρροές τους. Μια πρώτη σκέψη θα ήταν η Bjork σε συνεργασία με τους Godspeed You Black Emperor.

 

Το γιατί θα μπορούσε να είναι η Enya δεν το μυρίζομαι, ούτε το πολυκαταλαβαίνω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο για remake αυτής της ταινίας. Ειδικά μετά το director's cut, τι μπορεί να βρίσκουν ότι της λείπει? Ομοίως και για την μουσική, ένα από τα καλύτερα soundtracks που έχω ακούσει. Πάντως η συγκυρία που ανέβασες το thread είναι περίεργη για μένα, καθότι τυχαία άρχισα να διαβάζω το "Do androids dream of electric sheep?".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η μουσική του Βαγγέλη έχει αφήσει τόσο ανεξίτηλη τη στάμπα της πάνω στην εντύπωση και κληρονομιά της ταινίας αυτής (της οποίας είμαι τόσο φανατικός που εδώ και καιρό έχω το μεταλλικό box set που περιέχει και τις πέντε βερσιόν της!) που νομίζω πως o Σκοτ θα έπρεπε να τον επαναπροσλάβει, με απλή δέσμευση πως η μουσική μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε ύφος - ακόμη και ίδιο - αλλά χωρίς τα ίδια μοτίβα. Αλλιώς θα προσπαθούσα να φέρω στο ίδιο τραπέζι δυο διαφορετικούς καλλιτέχνες για να ταιριάξω τις επιρροές τους. Μια πρώτη σκέψη θα ήταν η Bjork σε συνεργασία με τους Godspeed You Black Emperor.

 

Το γιατί θα μπορούσε να είναι η Enya δεν το μυρίζομαι, ούτε το πολυκαταλαβαίνω...

 

Λοιπόν.. είχα ένα προαίσθημα ότι θα το κατείχες το θέμα και χαίρομαι που είχα δίκηο. Συμφωνώ βέβαια, σε αυτά που γράφεις για τον Vangelis, καθότι και εγώ είμαι φανατικός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικός (κατά την άποψή μου) που θα μπορούσε να γράψει αυτή τη στιγμή, είναι ο Zimmer...απλά φοβάμαι ότι ότι και να κάνει, δεν θα μπορέσει να πλησιάσει τη καλύτερη μουσική που έγραψε ποτέ ο Βάγγος.

Η Εnya δεν μου έχει δώσει δείγματα ότι μπορεί να μπεί στο συγκεκριμένο κλίμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν πια με αυτα τα remake.. Στεγνωσαν πια τελειως απο εμπνευση ολοι?? ::)

 

Άμα τελειώσει ο Scott από έμπνευση, θα το καταλάβουμε εγκαίρως διότι θα έχει εκραγεί ο Ήλιος και θα έχουν καταποντιστεί καμιά 40αριά Γαλαξίες. Βλάσφημο boy.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν πια με αυτα τα remake..

Ποιός μίλησε για remake?

http://www.cinephilia.gr/index.php/2011-08-14-06-35-22/2011-08-14-06-36-16/145-lade-runner

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο για remake αυτής της ταινίας. Ειδικά μετά το director's cut, τι μπορεί να βρίσκουν ότι της λείπει? Ομοίως και για την μουσική, ένα από τα καλύτερα soundtracks που έχω ακούσει. Πάντως η συγκυρία που ανέβασες το thread είναι περίεργη για μένα, καθότι τυχαία άρχισα να διαβάζω το "Do androids dream of electric sheep?".

 

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, αν και το θεωρώ αρκετά "δύσκολο". Είναι και παράδειγμα της ποπ-κορνοποίησης από το Χόλιγουντ ενός βιβλίου ή ιστορίας στο βωμό της εύκολης ψυχαγωγίας, όπως και των άλλων βιβλίων του Ντικ. Αν και εδώ παρατηρείται το οξύμωρο της δημιουργίας μιας αριστουργηματικής ταινίας από αυτή την πρώτη ύλη...

 

Το remake (αν είναι όντως remake, που δεν το πολυβλέπω) δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ, αν και το Final Director's Cut χάλασε αρκετά την οικονομία της ταινίας. Πάλι οξύμωρο σχήμα: πιστεύει κάποιος πως αν δώσει πλήρη καλλιτεχνική ελευθερία σε έναν σκηνοθέτη όταν αυτή αρχικά του είχε αφαιρεθεί, θα του επιτρέψει να μεταφέρει το όραμά του ανέγγιχτο. Έλα όμως που υπάρχουν περιπτώσεις σαν και αυτή που ουσιαστικά αφήνεται να γίνει φλύαρος... Και επίσης, μερικές φορές η δεύτερη, τρίτη, τέταρτη κ.ο.κ. ματιά δεν έχει τη γοητεία της πρώτης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου