Προς το περιεχόμενο

Blade Runner


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, αν και το θεωρώ αρκετά "δύσκολο". Είναι και παράδειγμα της ποπ-κορνοποίησης από το Χόλιγουντ ενός βιβλίου ή ιστορίας στο βωμό της εύκολης ψυχαγωγίας, όπως και των άλλων βιβλίων του Ντικ.

 

Υπάρχει μία εξαίρεση στον κανόνα που ανέφερες: το "A Scanner Darkly" (http://www.imdb.com/title/tt0405296/), το οποίο (κατά τη γνώμη μου) διατηρεί σε πολύ μεγάλο βαθμό το ύφος του βιβλίου(ων) του Ντικ. Όχι τυχαία, δε γνώρισε εμπορική επιτυχία παρ' ότι παίζει μέσα ο κάθε πικραμένος. Η ταινία έχει και το προνόμιο ότι είναι γυρισμένη με μία μοναδική (και πρωτοεμφανιζόμενη) κινηματογραφική τεχνική. Αν δεν το έχεις υπ' όψιν σου, στο προτείνω. Επίσης το προτείνω και σε οποιονδήποτε άλλο φίλο βιβλίων του Ντικ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως και να 'χει guys..οταν ο Ridley ειναι πισω απο την καμερα...το αποτελεσμα ειναι παντα εξαιρετικο..

Να θυμηθουμε τι εχει κανει ως τωρα..

Filmography

 

1977 The Duellists

1979 Alien

1982 Blade Runner

1985 Legend

1987 Someone to Watch Over Me

1989 Black Rain

1991 Thelma & Louise

1992 1492: Conquest of Paradise

1996 White Squall

1997 G.I. Jane

2000 Gladiator

2001 Hannibal

2001 Black Hawk Down

2003 Matchstick Men

2005 Kingdom of Heaven

2006 A Good Year

2007 American Gangster

2008 Body of Lies

2010 Robin Hood

2012 Prometheus

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley: Την έχω δει πολλά χρόνια πριν αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου, όπως και το βιβλίο... πρέπει να τα ξανακοιτάξω oπωσδήποτε. Η τεχνική δεν ήταν ακριβώς πρωτοεμφανιζόμενη. Mάλιστα, στο έργο του ίδιου σκηνοθέτη, υπήρχε και πέντε χρόνια πριν το A Scanner Darkly σε μια άλλη του ταινία (επίσης μια από τις πιο αγαπημένες μου), το Waking Life.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία εξαίρεση στον κανόνα που ανέφερες: το "A Scanner Darkly" (http://www.imdb.com/title/tt0405296/), το οποίο (κατά τη γνώμη μου) διατηρεί σε πολύ μεγάλο βαθμό το ύφος του βιβλίου(ων) του Ντικ. Όχι τυχαία, δε γνώρισε εμπορική επιτυχία παρ' ότι παίζει μέσα ο κάθε πικραμένος. Η ταινία έχει και το προνόμιο ότι είναι γυρισμένη με μία μοναδική (και πρωτοεμφανιζόμενη) κινηματογραφική τεχνική. Αν δεν το έχεις υπ' όψιν σου, στο προτείνω. Επίσης το προτείνω και σε οποιονδήποτε άλλο φίλο βιβλίων του Ντικ.

 

+1, πολύ ενδιαφέρουσα ταινία και αισθητική. Σύμφωνα με τα λεγόμενα, η πιο 'προσωπική' ιστορία του philip dick, με απ'ευθείας παραλληλισμούς με την δική του εξάρτηση από τα ναρκωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υ.Γ.2: Όποιος βρει γιατί το πιστεύω αυτό που έγραψα, θα του πάρω δώρο ένα dvd του Wall, όταν βγει (κόλλημα).

 

Το προφανές είναι ότι ο Roma Ryan (στιχουργός της Enya) ήταν συμπαραγωγός στο Blade Runner. Eπίσης  η Enya αφιέρωσε το κομμάτι της «Aldebaran» στον Ridley Scott. Αν πάει πιο βαθιά η σκέψη σου τότες δεν ξεύρω  :D….. Εμένα δεν μου πολυαρέσει πάντως σαν κινηματογραφιστής ο Ridley Scott.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη μουσική για τη νέα ταινία θα την γράψει η Enya.

Τώρα που ξαναβλέπω τη λίστα του V (sic)...βλέπω ότι ο Ridley Scott έχει συνεργαστεί ξανά με την Enya (ή με τους Clannad??) στο Robin Hood το 2010....

ή ήταν στον προηγούμενο με τον Costner?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφανές είναι ότι ο Roma Ryan (στιχουργός της Enya) ήταν συμπαραγωγός στο Blade Runner. Eπίσης  η Enya αφιέρωσε το κομμάτι της «Aldebaran» στον Ridley Scott. Αν πάει πιο βαθιά η σκέψη σου τότες δεν ξεύρω  :D….. Εμένα δεν μου πολυαρέσει πάντως σαν κινηματογραφιστής ο Ridley Scott.

 

Ως.. γυναικάς... με απογοήτευσες. Είναι Η Roma (και είναι και καλοφτιαγμένη).

 

Ως.. LK.. με ικανοποίησες, διότι όντως αυτά τα γεγονότα είχα υπ' όψιν μου όταν μου ήρθε η θεόπνευστος σκέψις, μαζί με την επίγνωση ότι την είχαν επιστρατεύσει και στο Lord Of The Rings, οπότε έχει μαζέψει "ρούμπους".

 

Παραδέχομαι ότι σκεπτόμουν επίσης ότι στη θέση του Σκοτ, θα της έδινα μία ευκαιρία, έτσι για να πιούμε ένα καφέ (i' m sure you can relate to that).

 

Συμπεράσματα: έχεις κερδίσει το DVD (και θα δεις ότι το εννοώ), με το σπαθί σου διότι αφού δε σου αρέσει ο Σκοτ, θα σε βάλουμε με το ζόρι να βλέπεις Waters.... :) :) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ως.. γυναικάς... με απογοήτευσες. Είναι Η Roma (και είναι και καλοφτιαγμένη).

Δεν είχα οπτική εικόνα, απλά είμαι αρρωστάκι και διαβάζω τα credits και τα «ψιλά γράμματα» στις ταινίες / cd κ.λ.π. Ξέρω ονόματα από ενδυματολόγους, βοηθούς ηλεκτρολόγων κ.λ.π  ;D ;D

Χα χα χα , ναι τώρα την googl-αρα  και είδα ότι είναι παντρεμένη μάλιστα με ένα Nicky. My bad …….δες όμως ζευγάρι Roma και Nicky….άντε βρες ποιος  είναι ποιος ;D ;D ;D.

 

=Παραδέχομαι ότι σκεπτόμουν επίσης ότι στη θέση του Σκοτ, θα της έδινα μία ευκαιρία, έτσι για να πιούμε ένα καφέ (i' m sure you can relate to that).

 

100%

 

Συμπεράσματα: έχεις κερδίσει το DVD (και θα δεις ότι το εννοώ), με το σπαθί σου διότι αφού δε σου αρέσει ο Σκοτ, θα σε βάλουμε με το ζόρι να βλέπεις Waters.... :) :) :) :)

 

Τώρα αν σου πω ότι ούτε  O Waters μου αρέσει θα θυμώσεις  :D ή θα ηδονιστείς  ;D ;D με το γεγονός ότι θα τον δω ,διότι θα είναι δώρο και μάλιστα τιμιτικό; Θα γράψω και review μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σου πω ότι ούτε  O Waters μου αρέσει θα θυμώσεις  :D ή θα ηδονιστείς  ;D ;D με το γεγονός ότι θα τον δω ,διότι θα είναι δώρο και μάλιστα τιμιτικό; Θα γράψω και review μάλιστα.

 

 

Τρελαίνομαι...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου