Προς το περιεχόμενο

Extreme θορυβος σε 6505+


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, χρειαζομαι τα φωτα σας σε ενα θεμα.

 

Στην τελευταια προβα που εκανα ο ενισχυτης μου εκανε το κλασσικο ανυποφορο βουισμα/hiss σε σημειο που αναγκαστηκα να χαμηλωσω το gain στο 2 για να μην το κανει.

 

Παραθετω τα στοιχεια:

 

1. Peavey 6505+ σε καμπινα 4χ12 Randal με Celestion T75

 

Ρυθμισεις: Gain:6-6.5, Volume: 2.5-3

2.Κιθαρα Jackson RR24 me SD Black winter πανω (passive)

3.Pedalboard με noise gate/delay/reverb/tuner και χωρις καποιο distortion

 

-Ειναι η πρωτη μου φορα που το κανει σε οποιαδηποτε περισταση

-Αλλαξα προσφατα μαγνητη απο EMG81 σε black winter αλλα το ειχα δοκιμασει σε αλλο στουντιο με ιδιες ακριβως ρυθμισεις (4x12) και παραπανω κιολας ενταση ηχου.

-Τα καλωδια ηταν του studio εκ των οποιων το ενα φαινοταν οχι καλης ποιοτητας (το ειχα στην λουπα).

-Καινουργιο σε σχεση με αλλες φορες που δεν μου το εκανε στο studio ηταν μονο ενα monitor που ειχα διπλα μου .

- Δοκιμασα αλλη κιθαρα πανω στα ιδια settings (μια LP studio με Jazzmaster / JB) και εκανε παλι τα ιδια ακριβως.

- Οταν πηγα πιο περα και πισω απο ολους τους ενισχυτες και τα μονιτορ το εκανε μονο στο 6,5 , ενω στο 5,5 πχ δεν εκανε καθολου.

-Δοκιμασα χωρις την λουπα και το εκανε

-Δοκιμασα με κλειστα μικροφωνα απο κονσολα (οχι κλειστο μονιτορ) και το εκανε.

-ΑΝ παιζει καποιον ρολο, ηταν μερα με πολυ υγρασια και τον μετεφερα καποια μετρα χωρις καλυμα απο το δωματιο μεχρι το αμαξι και απο το αμαξι στο στουντιο.

 

Να παιξω με το gain στο 2 δεν γινεται λογω leads και αρμονικων που χανουνε πολυ. Ξαναλεω οτι ειναι η πρωτη φορα σε οποιοδηποτε σεταπ που μου το κανει αυτο.

 

Καμια ιδεα ρε παιδια?

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιό κανάλι παίζεις στο crunch ή στο lead;ισως καποια 12AX7 λυχνία της προενίσχυσης.έχει και πολλές!βρές μια ''καλή''και αντικατέστησε τη κάθε μια του ενισχυτή,ελέγχοντας κάθε φορά αν διορθώθηκε.είναι εύκολη διαδικασία.

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιό κανάλι παίζεις στο crunch ή στο lead;ισως καποια 12AX7 λυχνία της προενίσχυσης.έχει και πολλές!βρές μια ''καλή''και αντικατέστησε τη κάθε μια του ενισχυτή,ελέγχοντας κάθε φορά αν διορθώθηκε.είναι εύκολη διαδικασία.

 

+10

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω εδω οτι ο ενισχυτης δεν εχει πανω απο 100 ωρες παιξιματος, αλλα θα το τσεκαρω αν επιμενει και σημερα. Ευχαριστω παιδες!

 

Αν ομως ηταν θεμα λυχνιας, δεν θα επρεπε να το κανει και στην δικια μου καμπινα ?

 

(2χ12 marshall 1922 ---> την δοκιμασα χθες σε ενταση 3 και δεν το εκανε)

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα update.

 

Στη τελευταια αποπειρα να δοκιμασω πραγματα, τελικα μου το εκανε και στο σπιτι και στις 2 κιθαρες. Οποτε ειναι καθαρα καποιο θεμα του ενισχυτη. Το μονο στο οποιο αφηνω ενα παραθυρο ειναι ισως ο μικρος χωρος σε συνδιασμο με την ενταση. Πλεον δεν ειναι και τρομερο, και αμα κρατας την κιθαρα δεν το κανει, αλλα αμα την αφησεις στο δευτερολεπτο πανω γινεται το feedback ανταξιο τελειωματος τραγουδιου των Manowar.

 

Σημερα θα παρω μια λαμπα προενισχυσης λοιπον να δοκιμασω βασει αυτων που μου ειπατε.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H RR24 είχε emg81 πριν βάλεις τον black winter? αν ναι τότε θα πρέπει να συνδέσεις ένα καλώδιο-γείωση από το spring claw που θα πηγαίνει στο cavity και θα καταλήγει στο volume ποτενσιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H RR24 είχε emg81 πριν βάλεις τον black winter? αν ναι τότε θα πρέπει να συνδέσεις ένα καλώδιο-γείωση από το spring claw που θα πηγαίνει στο cavity και θα καταλήγει στο volume ποτενσιόμετρο.

 

- Δοκιμασα αλλη κιθαρα πανω στα ιδια settings (μια LP studio με Jazzmaster / JB) και εκανε παλι τα ιδια ακριβως.

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως ίσως φταίνε οι τελικές λάμπες! Για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ο θορυβος τελικα ηταν λιγο πιο πανω απο το φυσιολογικο. Οι τελικες λαμπες ηταν ταλαιπωρημενες και δεν εβγαζαν το σωστο output και ισως λογω αυτου του γεγονοτος να ειχανε και μικροτερο feedback αρχικα και μετα που αρχισανε να αποδημουν εις κυριον αρχισαν να τσιριζουν. Γι'αυτο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

 

Γι'αυτο που ειμαι ομως σιγουρος ειναι:

 

1)το bias ηταν ρυθμισμενο τερμα hot και τωρα το ρυθμισαμε cold

2)Οι τελικες αλλαχτηκαν (μπηκανε JJ στην θεση των ΕΑ) και τωρα ο ενισχυτης ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ, καλυτερη ενταση, καλυτερα μπασα, καλυτερο clarity, καλυτερο headroom...

3)Καναμε διαφορες δοκιμες με λαμπες προενισχυσης. Το πιο σημαντικο που παρατηρησαμε ειναι το εξης. Χρησιμοποιησαμε 2 ιδιου τυπου λαμπες (JJ) στην θεση V4 και αναλογως ποια απο τις 2 βαζαμε, η μια εκανε τον ηχο νταλικα, ζεστο, γεματο, σουπερ αλλα εκανε αρκετο feedback (παλι ομως πολυ νορμαλ για τα δεδομενα γκειν/εντασης/χωρου/μαγνητη), ενω η αλλη μειωνε δραματικα το feedback, αλλα εχανε ΠΑΡΑ πολυ απο τον ηχο της. Ο τεχνικος ειχε μετρησει τις λαμπες και βρηκε την πρωτη 0.5/0.6 και την δευτερη 0.9/0.8 αν δεν κανω λαθος. Επελεξα να βαλω την πρωτη γιατι πραγματικα εχανε πολυ ο ηχος σε σχεση με τις δυνατοτητες του.

 

Συμπερασμα:

 

Το feedback αν ειναι θεμα ενισχυτη εχει να κανει με τις λαμπες,το bias (αν ειναι ρυθμιζομενο), το gain, την ενταση και τον χωρο/αποσταση που παιζεις. Μπορεις να επηρεασεις το ποσο feedback εχεις με καταλληλο συνδυασμο των παραπανω.

 

Στην δικη μου περιπτωση ενας συνδιασμος δυνατων τελικων και αλχημειων στην προενισχυση [sOVTEK στην V6-input που θεωρειται πιο low output, γκαζιων (JJ) στις  V1/V4 και EA(electro harmonix)/EA/SOVTEK στις V2/V5/V3], cold bias και gain στο 6 μου δωσανε τον ηχο που εχω ακουσει οτι βγαζει ο ενισχυτης (δακρυσα, ψεμματα δεν θα πω) και κρατησανε το feedback σε ανθρωπινα πλαισια.

 

Απο εκει και περα υποθετω ειναι θεμα "μαθε-να-παιζεις" ωστε να μην σκανε τα feedback.

 

 

YΓ1. Ηatebreedgr το ειχαμε κανει αυτο που λες. Ο μαγνητης μπηκε σε εμπειρο τεχνικο και ειχε φροντισει γι'αυτο.

ΥΓ2. Thanks για τις απαντησεις!

 

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου