Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ απο ez drummer σε addictive drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλησπερα.

Εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιω το ez drummer για τα κομματια που εχω ετοιμασει εχω φτιαχει παρα πολλα patterns eχει παρα πολλα patches και γενικα ειναι πολυ βολικο ομως ο ηχος στα addictive ειναι πολu πιο real.

Εχουμε και λεμε εγκετεστησα χθες στο pc μου τα addictive oλα μια χαρα με το που τα φορτοσα στο midi kanali που ηταν πριν το ez ακουγοντουσαν ολα χαλια αλλου για αλλου αλλα ειχα γραψει αλλα ακουγα για να σας δωσω να καταλεβετε αντι για μποτα ακουγοταν stick kai αλλα τετοια κουφα...

τι ακριβως πρεπει να κανω για να ακουστουν οπως ηταν πριν δεν τιν παλευω να τα ξαναγραψω για το addictive eixa φαει παρα πολυ καιρο να τα γραψω υπαρχει καποιοσ πιο ευκολοσ τροπος να συγχρονιστουν ας πουμε

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αλλαξεις το drum mapping στο adictive και να το κανεις ιδιο με αυτο του ez.

 

off topic:  δεν συμφωνω οτι το adictive εχει καλυτερους ηχους, απλα το default set up ειναι πολυ κομπρεσαρισμενο και ακουγονται πιο εντυπωσιακοί.  Γενικα νομιζω οτι στα ez expansions ο καθενας μπορει να ωρει το σετακι που ταιριάζει στην μουσική του. Τελευταία έχω βολευτεί με το jazz ezx, που το προτιμω στα κομμάτια που φτιάχνω αυτόν τον καιρό, παρόλο που έχω και το supperior drummer ( με βολευει που τρώει λίγα mb ).

 

Δες τι προεκυπσε μετα απο μια μικρη επεξεργασια σε ενα τραγουδι που ανεβασα προσφατα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182182.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω χρονια να το δω το addictive, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω με συγκεκριμενες οδηγιες, όμως τώρα έχεις το keyword που χρειαζοσουν, ριξε μια ματια στο manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις στο addictive σε κάποιο απο τα κομμάτια του σετ το εικονίδιο "midi" θα σε βγάλει σε μια οθόνη που μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις velocity κλπ κλπ

εκεί κάτω δεξιά είναι και τα mappings, αυτά αν έχεις βέβαια εγκαταστήσει τo upgrade (1.5 νομίζω).

Πάντως φίλε μου κακή κακή ιδέα να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί πάντα προγραμμα απο πρόγραμμα έχουν τρελές διαφορές στα velocity (εκτός αν πας και τις ρυθμίσεις μια μια) και στα είδη των χτυπημάτων και και και και. Δηλαδή καλύτερα να γράφεις απο εδώ και πέρα με το addictive εάν σου αρέσει πιο πολύ (προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο) και να αφήσεις την προηγούμενη δουλειά σου ως έχει γιατί θα μπλέξεις σε εντελώς μη δημιουργικές διαδικασίες μέχρι να ξαναπετύχεις το feel που είχες στο μυαλό σου.

 

Άποψη μου αυτό, καλή τύχη (και βρες το jazz brushes expansion, λέει πολυ αν είσαι σε τέτοια φάση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου