Προς το περιεχόμενο

Dimarzio 36th Anniversasry PAF σε Les Paul - Γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να βαλω τουςσυγκεκριμενους μαγνητες στην Les Paul Traditional. Τους εχει δοκιμασει καποιος να μου πει γνωμες σε θεματα ηχου, διαυγειας, ηχοχρωματος και ευελιξιας?

 

Επισης για να μην ανοιγω αλλο θεμα αξιζει να αλλαξω το Gibson Tailpiece και την Nashville Bridge με τα αντιστοιχα Lock Bridge & Tailpiece της Tonepros?

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/user/GrandZeppelinBand

Σε αυτο το καναλι θα βρεις μερικους γνωστους paf μανγητες παιγμενους στην ιδια κιθαρα ενισχυτη γι ανα δεις πραγματικα τι διαφορα εχουν οι 36αρηδες.Γενικα ειανι εξαιρετικοι με εντονα μεσαια και ωραιο σκασιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους συγκεκριμένους μαγνήτες δεν τους έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά γενικότερα μιλώντας θεωρούνται από τους γνωρίζοντες ίσως και η καλύτερη πρόταση στην κατηγορία τιμή τους. Άρα αν όντως ψάχνεις για PAF-style pickup, γιατί όχι;

 

 

Αλλά... (πάντα υπάρχει ένα ''αλλά'') εγώ θα σε ρωτήσω μέχρι πόσα διαθέτεις. Επειδή οι μαγνήτες είναι κατί το οποίο πακετάρεται και ταχυδρομείται εύκολα και φθηνά, θα μπορούσες να φέρεις και κάτι σε πιο ''custom'' από Αμέρικα μεριά... Εγώ έφερα Sheptones π.χ. (αν σου λέει κάτι), τους θεωρώ ΠΟΛΥ καλύτερους από Duncans ή DiMarzio και μου κόστισαν λιγότερο από 200 γιούρια.

 

 

Επίσης, ναι η αλλαγή του hardware σε ελαφρά αλουμινίου είναι κάτι το οποίο επίσης συστήνεται και θα είναι και η επόμενη δική μου κίνηση. Αλλά (νο. 2) εγώ θα πάω σε Faber και όχι σε Tonepros (λόγω συστάσεων) και ΑΛΛΑ (Νο. 3 τελευταίο και πιο σημαντικό από όλα τ'άλλα...) αφού θα αλλάξεις μαγνήτες ξόδεψε τα υπόλοιπα λεφτά σου σε ένα καλό wiring upgrade, κατά προτίμηση '50s wiring, CTS pots (μετρημένα και όχι ό,τι και ό,τι) και ένα καλό σετ capacitors (πυκνωτές...;). Αυτό το mod είναι παραπάνω από απαραίτητο για να πάρεις το μέγιστο από τους νέους σου μαγνήτες και να κάνεις (επιτέλους) τα controls της Les Paul να δουλεύουν όπως ακριβώς πρέπει να δουλεύουν. Πριν ρωτήσεις, όχι, αυτά που έχεις τώρα δεν το κάνουν...

 

Ουφ, αυτά τα ολίγα από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου