Προς το περιεχόμενο

το σιγμα στην ηχογραφηση?


benetos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια επανερχομαι στο θεμα με το σιγμα,δουλευω με το cubase sx3 (κανω σποτακια) στα δυο τελευταια σποτακια εχω τετοιο σιγμα που θα το ζηλευε μεχρι και η Αντζελα..........τι αλλο να κανω για να το βγαλω...δοκιμασα και το di-esser αλλα και παλι τιποτα!!!! help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες με ποιό di-esser προσπάθησες να μεώσεις το σίγμα.Υπάρχουν plug-ins από διάφορες εταιρείες και με τις κατάληλες ρυθμίσεις έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Εάν προσπαθείς με τα preset δεν είναι πάντα ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια hardcore τακτική (μόνο για σκληροπυρηνικούς του "φυσικού ήχου") είναι να βάλεις ένα μολύβι που περνάει απο το κέντρο του διαφράγματος (να είναι δηλαδή μιά κατακόρυφη διάμετρος) και να το δέσεις με λαστιχάκι πάνω στο μικρόφωνο (μεγάλου διαφράγματος εννοείται). Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια και θα σου πρότεινα να μη χάσεις το χρόνο σου με αυτά και να δοκιμάσεις το DeEsser της waves. Επίσης τσέκαρε μήπως τρέχει τίποτα περίεργο με τα ηχεία/υπόλοιπα μηχανήματα και το πρόβλημα δεν είναι στην ηχογράφηση, αλλα στην αναπαραγωγή (σπάνιο, αλλά λέμε τώρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια hardcore τακτική (μόνο για σκληροπυρηνικούς του "φυσικού ήχου") είναι να βάλεις ένα μολύβι που περνάει απο το κέντρο του διαφράγματος (να είναι δηλαδή μιά κατακόρυφη διάμετρος) και να το δέσεις με λαστιχάκι πάνω στο μικρόφωνο (μεγάλου διαφράγματος εννοείται). Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια και θα σου πρότεινα να μη χάσεις το χρόνο σου με αυτά και να δοκιμάσεις το DeEsser της waves. Επίσης τσέκαρε μήπως τρέχει τίποτα περίεργο με τα ηχεία/υπόλοιπα μηχανήματα και το πρόβλημα δεν είναι στην ηχογράφηση' date=' αλλα στην αναπαραγωγή (σπάνιο, αλλά λέμε τώρα...)[/quote']

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια hardcore τακτική (μόνο για σκληροπυρηνικούς του "φυσικού ήχου") είναι να βάλεις ένα μολύβι που περνάει απο το κέντρο του διαφράγματος (να είναι δηλαδή μιά κατακόρυφη διάμετρος) και να το δέσεις με λαστιχάκι πάνω στο μικρόφωνο (μεγάλου διαφράγματος εννοείται). Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια και θα σου πρότεινα να μη χάσεις το χρόνο σου με αυτά και να δοκιμάσεις το DeEsser της waves. Επίσης τσέκαρε μήπως τρέχει τίποτα περίεργο με τα ηχεία/υπόλοιπα μηχανήματα και το πρόβλημα δεν είναι στην ηχογράφηση' date=' αλλα στην αναπαραγωγή (σπάνιο, αλλά λέμε τώρα...)[/quote']
ναι αλλα χαλαει οηχος της φωνης.........

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To deesser δεν αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά της φωνής. με προσεκτική ρύθμιση το deesser κομπρεσσάρει το σήμα μόνο όταν η δοδομένη μπάντα που περιέχει το "σίγμα" ξεπεράσει ένα δεδομένο threshold. Δοκίμασε να ηχογραφήσεις κάποιον άλλον, ή και τον εαυτό σου. ¶ν το πρόβλημα παραμένει, τότε κάτι άλλο στην αλυσίδα ήχου σου φταίει ή κάτι δεν κάνεις σωστά. Αν το σίγμα είναι έντονο μόνο με μερικούς εκφωνητές τότε το πρόβλημα είναι δικό τους και deeser is the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

why not the oldfashion way? πετσετούλα (κατά προτίμηση βαμβακερή και πλυμένη). Δοκιμασμένη και σίγουρη τακτική. ¶σε που εκτός από τα Σίγμα κόβει και τα Πι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε free plugin της fishphones... το spitfish είναι από αυτά, αλλά και τα άλλα καλά είναι. Δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει, αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι είναι καλο και είναι και τσάμπα... :lol:

 

http://www.digitalfishphones.com/main.php?item=2&subItem=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai tis voxengo kai tis waves pou kata kairous xrisimopoiow einai ok.

Prosoxi omws kai me metro!Egw protimw na akouw kana gemato s para na allownw entelws to arxiko sima.

Etsi homo E?? :lol:

Ante re mourga ela katw nia pioume kamia (mia?) :twisted: beer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου