Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο DAW κατά τη γνώμη σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://forms.gle/qNMWifMaZEBpP5o49 

Ψηφίστε! 

έχω χρησιμοποιήσει όλα τα αναφερόμενα και προσωπικά προτιμάω το Cubase.

What about you guys?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη λίστα μόνο το Cakewalk δεν έτυχε να έχω χρησιμοποιήσει. Επίσης δεν υπάρχει το Logic και το Studio One στη λίστα που είναι αρκετά γνωστά (και άλλα όχι πολύ γνωστά).

Τώρα για το καλύτερο? Εξαρτάται 100% από το τι θες να κάνεις. Εγώ έβαλα Cubase σαν το καλύτερο all-arounder.


Ηλεκτρονική παραγωγή (sampling/automation): Ableton, FL Studio
Film Scoring: Cubase, Logic
Recording/Comping: Cubase, Studio One, Reaper
Mixing: Pro Tools

 

Μπορείς να τα σπάσεις και σε παραπάνω κατηγορίες, και θα δεις ότι καθένα έχει κάτι καλύτερο από άλλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

Από τη λίστα μόνο το Cakewalk δεν έτυχε να έχω χρησιμοποιήσει. Επίσης δεν υπάρχει το Logic και το Studio One στη λίστα που είναι αρκετά γνωστά (και άλλα όχι πολύ γνωστά).

Τώρα για το καλύτερο? Εξαρτάται 100% από το τι θες να κάνεις. Εγώ έβαλα Cubase σαν το καλύτερο all-arounder.


Ηλεκτρονική παραγωγή (sampling/automation): Ableton, FL Studio
Film Scoring: Cubase, Logic
Recording/Comping: Cubase, Studio One, Reaper
Mixing: Pro Tools

 

Μπορείς να τα σπάσεις και σε παραπάνω κατηγορίες, και θα δεις ότι καθένα έχει κάτι καλύτερο από άλλα.

 

Έχεις δίκιο, ξέχασα το Logic Pro, το Studio One δεν το χρησιμοποίησα ποτέ αλλά θα το βάλω και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonar (τώρα Bandlab Cakewalk) and dry bread. Και είναι (τώρα πια) και δωρεάν. 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρησιμοποιώ διαφορετικά DAWs για διαφορετικά πράγματα.

 

Rock-metal: Reaper 

Ambient-Electronic: Ableton Live 10

 

Αν έπρεπε να ξοδέψω ξανά χρήματα για DAW, μάλλον θα πήγαινα για Cubase, από το λίγο που το δοκίμασα φαίνεται να είναι το πιο all around. Ειδικά για film scoring που θέλω να αρχίσω, είναι industry standard.

 

Κατέβασα πρόσφατα το Cakewalk μετά από τα πολύ καλά σχόλια που έχω διαβάσει εδώ. Δε με έχει βολέψει πολύ το UI, αλλά παραδέχομαι ότι και δεν έχω ξοδέψει πολύ χρόνο και έχω συνηθίσει πολύ τα Reaper/Ableton.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για καλύτερο, αλλά δύσκολα κερδίζει κάποιο το Cakewalk, δεδομένου ότι είναι FREE-FREE-FREE, 100% compatible με όποιο plugin έχω δοκιμάσει και μπορεί να κάνει ό,τι και το Cubase, π.χ. Συμφωνώ ότι το interface είναι λίγο περίεργο στην αρχή, αλλά από την άλλη μπορείς να αλλάξεις θέση/χρώμα/σχήμα στα πάντα και συνηθίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gerasimos Kompothekras είπε

Συμφωνώ ότι το interface είναι λίγο περίεργο στην αρχή,

 

 

Εμενα παλι (που εχω χρησιμοποιήσει   και Cubase & Pro Tools  & Samplitude) μου φαινεται πιο νορμαλ & πιο "λογικό" απο τα υπολοιπα 3 με το Samplitude πολύ κοντά ως δεύτερο...🙂

 

Τελικα ειναι απλα ότι βολεύει τον καθένα....και ότι εχει συνηθισει φυσικα....

 

Αλλά από τη στιγμή που ,τωρα, ειναι free είναι no brainer IMHO.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι: Μεταξύ του Cakewalk και του Ableton Live ποιό λέτε είναι πιο εύκολο;

Εγώ χρησιμοποιώ το Nuendo και το έχω συνηθίσει κάπως αλλά χρειάζομαι να χρησιμοποιήσω κάποια 64bit VSTs και δε μου τα δέχεται γιατί έχω την 32bit version.

Και προσπαθώ να διαλέξω τώρα μεταξύ των δύο αυτών που ανέφερα καθώς το Cakewalk είναι free και για το Ableton έχω serial από μια Focusrite Scarlett που αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου