Προς το περιεχόμενο

JAZZ BASS MIJ -> UPGRADE REVIEW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πολυ καλος φιλος (και μελλων κουμπαρος) κωστας , ειχε εδω και μια δεκαετια "ανεργο" ενα jazz bass made in japan αταστο ,απο το οποιο (μετα απο πολλαπλες εγχειρησεις) ελλειπαν οι μαγνητες , ειχαν σκουριασει τα pots , και ηταν σχεδον αχρηστα τα κλειδια και η "φωλια" του βυσματος.

 

εχει βρει την υγεια του με ενα smith , ενα bolt-on warwick 6χορδο & ενα neck thru warwick παλι 6χορδο.

 

και αφου του το ζητησα και το παρελαβα , του εκανα ενα upgrade σε εναν πολυ φιλο

(του οποιου το ονομα και το μαγαζι ,δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να το αναφερω συμφωνα με τους κανονισμους -οποιος θελει να μαθει μπορει να μου στειλει pm)

 

στο μπασσο λοιπον αυτο μπηκε μπρατσο "ταστωμενο" , μαγνητες haeussel jb passive , κλειδια , ποτενσιομετρα , "φωλια" , καθαριστηκε το bridge και μετα απο ενα παρα πολυ καλο σεταπ , ξαναηρθε στα χερια μου με κοστος κατι λιγοτερο απο 400 ευρω.

 

το ειδε ο κουμπαρος , το πηγα στο μαγαζι (παιζουμε διπλα-διπλα), επαιξε , επαθε την πλακα του (κι εγω επισης) και μετα απο ολα αυτα ειπα να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας.

 

και για του λογου το αλληθες , οριστε και τα....ΠΕΙΣΤΗΡΙΑ!! 8) :lol: :lol:

 

JAZZBASS1Medium.jpg

 

JAZZBASS2Medium.jpg

 

JBBACKMedium.jpg

 

JBBODY1Medium.jpg

 

JBBODY2Medium.jpg

 

JBBODY3Medium.jpg

 

JBHEADSTOCKMedium.jpg

 

 

μετα απο αυτα , ξεκαθαριζοντας οτι....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ.... :oops: ....ετοιμαζω μερικα κλιπς παρεα με τυμπανα και λιγη....τέλε για να μου πειτε την γνωμη σας....εξαλλου για αυτο το σκοπο πηρα το μπασσακι.η ηχογραφηση θα γινει με την τελε καρφι στο gt2 & το μπασσο καρφι στο bass driver-tech 21

αναμεινατε... :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικό! Πολύ ωραίο χρώμα!

 

Δεν μας είπες όμως τι μπράτσο, κλειδιά, ποτενσιόμετρα έβαλες?

 

Οι μαγνήτες πόσο σου βγήκαν?

 

Προσωπικά αν θα άλλαζα κάτι θα έβαζα τους Rockinger μιας και είναι το ίδιο πράγμα με τους haussel αλλά στη μισή τιμή και ένα τέτοιο 53_1.JPG

pickguard αλλά αυτά είναι καθαρά θέμα γούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδια απο ενα jazz bass που ειχε γινει...ανταλλακτικα.

 

μπρατσο goeldo

 

οι μαγνητες κοστισαν 135 ευρωπουλινια.

 

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη στην βραση κολλαει το σιδερο , ιδου και ενα μικρο,ταπεινο,τελειως απεριποιητο , ψιλο-demo.

drums/ .wav loops , jazz bass->bass driver di / rockinger tele -> gt 2

 

ολα flat και μηδενικα plug ins.

για να δουμε... :roll:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/spimav_z/JB%20TELE%20DEMO.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη στην βραση κολλαει το σιδερο ' date=' ιδου και ενα μικρο,ταπεινο,τελειως απεριποιητο , ψιλο-demo.

drums/ .wav loops , jazz bass->bass driver di / rockinger tele -> gt 2

 

ολα flat και μηδενικα plug ins.

για να δουμε... :roll:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/spimav_z/JB%20TELE%20DEMO.mp3[/quote']

 

Πολύ καλή δουλειά! Αφου μου μπήκε (ξαναμανα) το μικρόβιο να αλλάξω μαγνήτες! Το body το ξαναβαψες ή έχει ακόμα το Original χρωματισμό? Πραγματικά σκέτη γλύκα! Έυγε

 

Βρε παιδιά, άχτι το έχω, κατα πόσο αξίζει να αλλάξει κανεις active μαγνήτες σε μπάσσο? Εαν βάλω τους μαγνήτες των musicman θα πλησιάσω αρκετά τον ήχο τους? Εαν βάλω μαγνήτες αμερικάνικου fender θα πλησιάσω σημαντικά στον χαρακτηριστικό τους ήχο? Ή είναι τελικά η αλλαγή του μαγνήτη ένα μικρό μόνο λιθαράκι προς τον ήχο που θέλω και γενικως η καλύτερη λύση θα ήταν η αλλαγή οργάνου?

 

Έχω το edb605 ( https://cs.hoshinogakki.co.jp/i-public/faces/Login00.jsp ) με ικανοποιητική απόδοση, παρά το luthite body. Δεν ξέρω τι μαγνήτες φοράει, υποθέτω οτι ειναι Ibanezικής κατασκευής. Η απορία μου εν κατακλείδι ειναι ξεκάθαρη: Θα έχω πιό ****το ήχο απο το όργανο αυτο εαν του βάλω ****τους μαγνήτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το body εχει το μαμησιο χρωμα.το οποιο εχει ψιλοπαλιωσει και εχει μερικα πολυ γλυκα χτυπηματακια πανω.αυτα ειναι που με φτιαχνουν.

 

ως αναφορα για τους μαγνητες , θα μιλησω με βαση τις συμβουλες των "τερατων" του νοϊζ , που εχω ακουσει-εφαρμοσει & με βαση την εμπειρια μου , μεχρι τωρα.

 

αν θες κλασσικο ηχο,παιρνεις ενα κλασσικο οργανο με κλασσικους μαγνητες....PASSIVE!

τους ενεργους τους χρησιμοποιεις για εναλλακτικους ηχους.οχι ομως για τον all time classic αυθεντικο ηχο του οργανου.

τα λεω αυτα , γιατι ακουω μια κλασσικη στρατ οταν εβαλα τους haeussel στην strat plus ακουσα S T R A T O C A S T E R ! και οταν επαιζα με την ιδια κιθαρα να φοραει το dg 20 - emg ηταν πολυ ενδιαφερον και ευελικτος ο ηχος , αλλα οχι οπως με τους haeussel.

 

μην υποτιμησεις τιποτα απο τα 2.αν θελεις ομως να βρωμισει ο τοπος φεντεριλα , τοτε χρειαζεσαι precision / jazz bass .

η ταπεινη μου γνωμη. :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το παίξιμο σου πάντως! Τύφλα να χουν κάποιοι άλλοι που δηλώνουν και μπασσίστες τρομάρα τους!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το παίξιμο σου πάντως! Τύφλα να χουν κάποιοι άλλοι που δηλώνουν και μπασσίστες τρομάρα τους!

 

:oops: ... 8) ... :wink: oti m@I@&Ia μου κατεβει παιζω.μονο τις πεντατονικες αντε και λιγα ..."κλιμακοειδη-ματζορομινορα"

 

(τι λεω ο άνθρωπας!) :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου