Προς το περιεχόμενο

The Messiah will come again


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθεια σε ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια...

 

Σχόλια παντός είδους ευπρόσδεκτα και επιθυμητά !

 

:)

 

 

(nocaster πρώτα neck και μετά bridge, t-rex roommate για reverb και badcat 2 tone για drive)

messiah1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That's it!

You've got to make Nancy cry!... :) ;)

 

 

Όπως θα έλεγε και ο SF...

Τωρα που πηρες τη ΣΩΣΤΗ κιθαρα θα πρεπει να παιζεις και τα ΣΩΣΤΑ κομματια!

 

 

(στον neck της les paul δεν έπαιξες?!... :-X  ;D ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι, σωστό κομμάτι. Γιατί φυσικά η καλύτερη εκτέλεση είναι μακράν του Buchanan και όχι του Moore, έτσι?  

 

(δεν δοκίμασα καθόλου με τη les paul, δυο μέρες κοίταζα για κάμποσες ώρες τον Buchanan στο youtube και προσπαθούσα να το μάθω με τ' αυτί...)

 

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό phrasing και ηχάρα. Λίγο να δουλέψεις τα bends ακόμα, θα είσαι άρχοντας. :)

 

Καλά, ούτε που το θυμόμουνα για τον Moore... :-\

Ούτε εγώ, το είχα απωθήσει στο υποσυνείδητό μου... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ούτε που το θυμόμουνα για τον Moore... :-\

Ούτε εγώ, το είχα απωθήσει στο υποσυνείδητό μου... ;D ;D

 

Δεν χάνατε και τίποτα...

 

Γουέλ νταν Πασκάλ'μ... Σε κάποια σημεία τα μπεντς όντως ήταν λίγο "ασαφή", αλλά πολύ καλό σε γενικές γραμμές, και ωραίος Μπιουχανανίστικος ήχος! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

my 2 cents:

Και μόνο το οτι διάλεξες να δοκιμαστείς με ένα τέτοιο μυθικό κομμάτι, δείχνει κότσια και χαρακτήρα. Από την άλλη, η άγνοια κινδύνου φέρνει πολλές φορές γκρίνιες και μαζεύει "καλοθελητές" όπως το μέλι τις μύγες... ας είναι όμως, καλύτερα έτσι φίλε μου.

Θέλει αρκετή δουλειά ακόμα για να "πείσει" η συγκεκριμένη προσπάθεια σου, όμως μπράβο σου που "έλειωσες" να φτάσεις εκεί που είσαι.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις τα βασικά θέματα και κατόπιν να χρωματίσεις με πιό προσωπικά στοιχεία το κομμάτι, θα είχε και μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ουσία η προσπάθεια. Δυό τρία πραγματάκια ακόμα (νομίζω)...

Λιγότερα πρίμα, no pedals - just crank up a small tube amp - αν και ο ήχος είναι συμπαθής και τα volume roll offs/ons στο φινάλε να πάνε και στο tone knob (Buchanan's trademark - wah effect). Δύσκολος είναι ο δρόμος αυτός, άξια η επιλογή σου.

Stay well, play hard,

ez

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια!

 

@spy: Ναι, τα bends είναι το πιο δύσκολο τεχνικά κομμάτι αυτού του είδους παιξίματος. Το παλεύω... :)

 

@kultura : Όταν λες ασαφή, τι εννοείς ακριβώς? Ότι σβήνουν πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει ή ότι η νότα στην οποία καταλήγουν δεν είναι σαφής? Εξήγησέ μου λίγο...

 

@zoo: Α, καλά. Από θράσσος, άλλο τίποτα...Τουλάχιστον θεωρώ ότι έχω επίγνωση της αρχαριοσύνης μου.

 

@ez:

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τα όσα λες και είναι πραγματικά χρήσιμα και εποικοδομητικά.

Η αλήθεια είναι ότι αυτή την προσπάθεια τη χάρηκα πολύ. Δεν ξέρω αν "πέρασε" αυτό στο κλιπάκι, αλλά τις μέρες/βράδια που το "πάλευα" όχι μόνο κούραση δεν αισθανόμουν αλλά ξεκουραζόμουν λες και ήμουν διακοπές...

 

Μικρός ενισχυτής υπάρχει, αλλά το βράδυ δύσκολα μπορώ να τον ανοίξω για να ακουστεί όπως πρέπει....Γενικά τον ήχο προσπάθησα να τον προσεγγίσω ακούγοντας τον Roy στο Youtube...

 

Ούτε "γκρίνια" το θεωρώ αν κάποιος κριτικάρει αυτό που ανεβάζω, ούτε "καλοθελητές" νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτοί που λένε καλά λόγια. Είναι αρκετοί στο φόρουμ που ξέρουν το πώς ξεκίνησα να παίζω πριν από 20 μήνες περίπου και στην ουσία επικροτούν την όποια προοδό μου και καλά κάνουν γιατί είναι κι' αυτό μια ενθάρρυνση για μένα...προς Θεού, δεν νομίζω κανείς να θεώρησε κανείς ότι μπορώ να παίξω καρμπόν Buchanan...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου