Προς το περιεχόμενο

πως με βλεπετε?


stolzer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να'μαι παλι προσπαθησα να εφορμοσω οσα εμαθα απο αυτα που ρωτησα πως με βλεπετε?

 

https://www.youtube.com/channel/UCuvwsBbG4fVZru1SzIiRo0w/videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κομμάτια δεν είναι στα ακούσματά μου αλλά τα πήγες αρκετά καλά!

 

Υπάρχει βέβαια πολύς χώρος για βελτίωση ακόμα και στο παίξιμο και στη μίξη όπου με το ζόρι ακουγόταν η κιθάρα σου. Όταν έπαιζες κάποια σόλο σημεία, κάτω από το 12ο τάστο, ακουγόταν λίγο ξεκούρδιστη. Πιθανόν να είναι θέμα intonation.

 

Μπράβο και συνέχισε δυνατά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα να δοκιμαζω σολο φετος δειλα δειλα στην αρχη αλλα επειδη ειμαι αυτοδιδακτος σχεδον, απο θεωριες-τεχνικες δε γνωριζω πολλα πολλα :P επισης απο μουσικη τεχνολογια πολυ λιγα. γενικα ολα αυτα με τις πεταλιερες-εφε-πολυεφε ενυσχυτες καμπινες μου φαινονται βουνο.οταν λες οτι ακουγοταν λιγο ξεκουρδιστη γιαα πιο κομματι μιλας?επισης το intonation μου τις περισσοτερες φορες ειναι στην τυχη  ;D οσο για την μιξη δεν κανω παλι κατι το ιδιατερο.καμερα πανω στον ενυσχυτη κομματι στο μπακραουντ και αναλογα μετα αυξηση η μειωση της εντασης της ηχογραφησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

οταν λες οτι ακουγοταν λιγο ξεκουρδιστη γιαα πιο κομματι μιλας?

...

Σ' αυτό με τα κινέζικα/γιαπωνέζικα (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι) γράμματα! ;D Jiyuu Eno Shoutai το λέει. Ακούγεται αρκετά διαφορετικά η κιθάρα σου από το cd.

 

...

επισης το intonation μου τις περισσοτερες φορες ειναι στην τυχη  ;D

...

Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι το intonation. ;)

Ψάξε στο google για "τι είναι το intonation" και θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα.

Επίσης διάβασε το πολύ χρήσιμο άρθρο του συμφορουμίτη Superfunk που αφορά το set up της κιθάρας και στο οποίο αναφέρεται και στο intonation και πώς ρυθμίζεται αυτό.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι το intonation. ;)

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

στο ειπα απο ορολογιες κλπ ειμαι λιγο ασχετος ::) για καποιο λογο νομιζα οτι intonation ειναι το equalisation.οποτε αν καταλαβα καλα intonation ειναι οταν κουρδιζεις τις χορδες ελεγχοντας στο δωδεκατο ταστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζοντας ανοιχτή τη χορδή και παίζοντας την ίδια χορδή με πατημένο το δάχτυλο στο 12ο τάστο, θα πρέπει να είναι ολόιδιες στο κουρδιστήρι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου