Προς το περιεχόμενο

Αγορα bugera 333xl combo infinium ή bugera 333 (head) in. + Καμπινα 2χ12??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα Παιδες ! μετα απο την πρωτη αγορα του bugera 6262 combo (στα τυφλα),λεω να αγορασω ενα απο αυτα που αναφερω(παλι στα τυφλα)! το ερωτημα που θελω να θεσω ειναι : τι ειναι πιο σημαντικο κατα τη γνωμη σας? το pressence του xl ή το οτι θα εχω κλειστη καμπινα(με το Head)?

 

 

να πω οτι οι διαφορες των 2 ενισχυτων κατα κυριο λογο ειναι οτι ο 333xl εχει pressence,noize gate και xl κουμπια(που δινουν περισσοτερο Bottom) , επισης ο 333 εχει 6L6 λαμπες ενω ο 333xl  ΕL34. ελπιζω να εγινα κατανοητος ! have a nice day :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Έχει να κάνει περισσότερο με αυτό που αναζητείς ηχητικά:

Ο xl έχει περισσότερα features τα οποία βρίσκω χρήσιμα tone-wise κι έχει τις el34 για πιο marshall style χροιά τελικού.

Οι 6L6 είναι για πιο US style tone τελικού ενισχυτή(βλέπε fender, boogie κλπ).

Βέβαια, στο μέλλον μπορείς να βάλεις 6l6 ή el34 σε οποιοδήποτε απ τους 2 ενισχυτές(είναι συμβατοί).

 

Επίσης, ο combo με την open back θα ακούγεται λιγότερο μπάσος απ την closed 2X12" cab και θα έχεις και ανακλάσεις στο δωμάτιο/studio. Με την κλειστή 2Χ12" θα έχεις άλλον όγκο στις χαμηλές και ήχο με μεγαλύτερη κατευθυντικότητα προς τα εμπρός, αν αυτό αναζητείς.

 

Αλλο θέμα είναι η δυνατότητα μεταφοράς. Αν επισκέπτεσαι συχνά χώρους που έχουν δικές τους καμπίνες, τότε η κεφαλή μεταφέρεται πιο εύκολα απ το θηριώδη 2Χ12 combo και χωρά μια χαρά σε αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον η καμπίνα που σκέφτεσαι έχει αξιοπρεπή μεγάφωνα (πχ.vintage 30s) πήγαινε για αυτή, άσε που θα μπορείς να κουμπώνεις πάνω της ακόμα και τον combo που έχεις ήδη στο σπίτι.

 

(Η διαφορά που έχω δει σε αντίστοιχη περίπτωση σε σχέση με τα stock ηχεία του combo είναι αξιοσημείωτη)

 

Επιπρόσθετα, θα σου μείνει η καμπίνα και για μελλοντική χρήση.

 

Από την άλλη, δεν νομίζω ότι θα σου λείψει τόσο το xl κουμπί του 333xl, και πόσο μάλλον το "noise gate". Το presence βέβαια είναι ένα θέμα (ειδικά αν παίζεις με μπάντα είναι πολύ χρήσιμο) αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα υποθέτω. Οι λάμπες μην σε ανησυχουν, είναι συμβατοί και με τους 2 τύπους οπότε αν κάτι δεν σου κάνει, αλλάζεις στο μέλλον.

 

Καλό είναι να συμπεριλάβεις και το κουβάλημα στην εξίσωση πρωτού αποφασίσεις.

 

Γιατί να μην πάρεις τον 333XL Infinium head συν καμπίνα;

 

Υποθέτω λόγω budget;!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω λόγω budget;!

Είναι πιθανό. Απλά με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα ο 333xl infinium είναι περίπου 80 ευρώ ακριβότερος από τον 333 infinium και ίσως τα παραπάνω "καλούδια" του 333XL να αξίζουν αυτή τη διαφορά. Γι' αυτό ρώτησα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα οτι ειναι μολις ενα πενηνταρικο η διαφορα του "απλου" απο τον xl,οποτε ειναι ακομη πιο προσιτος απο οτι νομιζα

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_333_infinium.htm

http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl_infinium.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά,επειδή για το 333xl Infinium ενδιαφέρομαι κι εγώ,πείτε καμιά πληροφορία παραπάνω!Ευχαριστώ!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει παραπανω ο XL απτον κανονικο.

 

Λαμπες βαζεις οτι θες οποτε δεν μετραει η διαφορα. Απο εκει και περα ο XL εχει ενα noise gate της κακιας της ωρας το οποιο αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις και θες απλα λιγοτερο θορυβο...οκ κατι κανει. Αν ομως παιζεις σε δυνατες εντασεις αντε να μαζεψεις τα ασυμμαζευτα, θες πεταλακι. Το presence ειναι ισως το μονο που αξιζει καπως τον κοπο αλλα πιστευω και χωρις αυτο παλι ο ενισχυτης θα ηταν αξιολογος. Εχει και ενα κουμπι XL το οποιο κανει καποια ελαχιστη διαφορα στα μπασα.

 

Γενικα δεν ειναι ο πιο σφιχτος ενισχυτης που εχω ακουσει αλλα εχει αρκετο ογκο. Ειναι πιο πολυ στυλ mesa ενισχυτης. Με ενα πεταλακι booster μπροστα ειναι οτι πρεπει. Ο μονος λογος που θα σουλεγα με μια επιφυλαξη να κοιταξεις και καμια αλλη επιλογη αν σαρεσει πχ laney ironheart ειναι οτι κατα την γνωμη μου δεν ειναι και οι πιο αξιοπιστοι ενισχυτες.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει παραπανω ο XL απτον κανονικο.

 

Λαμπες βαζεις οτι θες οποτε δεν μετραει η διαφορα. Απο εκει και περα ο XL εχει ενα noise gate της κακιας της ωρας το οποιο αν παιζεις σε χαμηλες εντασεις και θες απλα λιγοτερο θορυβο...οκ κατι κανει. Αν ομως παιζεις σε δυνατες εντασεις αντε να μαζεψεις τα ασυμμαζευτα, θες πεταλακι. Το presence ειναι ισως το μονο που αξιζει καπως τον κοπο αλλα πιστευω και χωρις αυτο παλι ο ενισχυτης θα ηταν αξιολογος. Εχει και ενα κουμπι XL το οποιο κανει καποια ελαχιστη διαφορα στα μπασα.

 

Γενικα δεν ειναι ο πιο σφιχτος ενισχυτης που εχω ακουσει αλλα εχει αρκετο ογκο. Ειναι πιο πολυ στυλ mesa ενισχυτης. Με ενα πεταλακι booster μπροστα ειναι οτι πρεπει. Ο μονος λογος που θα σουλεγα με μια επιφυλαξη να κοιταξεις και καμια αλλη επιλογη αν σαρεσει πχ laney ironheart ειναι οτι κατα την γνωμη μου δεν ειναι και οι πιο αξιοπιστοι ενισχυτες.

Καταρχάς χίλια συγγνώμη στον OP για το hijacking!!Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι η τελευταία μου επιλογή και θα κινηθώ για εκεί,είτε αν δεν έχω καταφέρει να μαζέψω κάνα σοβαρό ποσό,είτε γιατί θα με εντυπωσιάσει όταν το ακούσω!Προς το παρόν ήθελα να ακούσω 2-3 πληροφορίες ενδεικτικά για να ξέρω ακριβώς περί τίνος πρόκειται! 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου