Προς το περιεχόμενο

Midi transfomation!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Έχω το control seven της Digitech.

Είναι μια συσκευή η οποία μπορεί να στείλει program change σε οποιοδήποτε κανάλι του ορισθεί.

Γνωρίζει κανείς, πώς μπορώ να αλλάζω το program change στο αντίστοιχο continuous controller;

 

Δηλαδή: Θέλω πχ όταν το c7 στέλνει prg change 12 να φτάνει στον midi host μου, cc12.

 

Σκέφτηκα την λύση του midiοx, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά.

 

Ξέρει κανείς να με κατατοπίσει;

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

 

Βρήκα την λύση με το midiox.

Υπάρχει ενα feature στο εν λόγω πρόγραμμα το οποίο μπορεί να κάνει transform κάποιο event σε κάποιο άλλο και επίσης κάνει port mapping, δηλαδή να οδηγεί ένα midi σήμα από ένα port σε κάποιο άλλο μεσω midi yoke.

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, ερεύνησα το ερώτημά σου και είδα ότι όντως είναι εφικτό με το MidiOx, το οποίο όμως είχες ήδη υπόψιν σου. Θυμάμαι επίσης ότι σε παλαιότερες εκδόσεις του Cubase, μπορούσε κανείς να θεσπίσει logical rules για το transformation διαφόρων midi events, αλλά δεν ξέρω αν αυτή η δυνατότητα παραμένει και στις σύγχρονες εκδόσεις του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου