Προς το περιεχόμενο

Αγορα bugera 333xl combo infinium ή bugera 333 (head) in. + Καμπινα 2χ12??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μονος λογος που θα σουλεγα με μια επιφυλαξη να κοιταξεις και καμια αλλη επιλογη αν σαρεσει πχ laney ironheart ειναι οτι κατα την γνωμη μου δεν ειναι και οι πιο αξιοπιστοι ενισχυτες.

 

Μου κανει εντυπωση που ο ironheart δεν ειναι αξιοπιστος σε σχεση με τον 333xl.

Παντως σε αυτα τα χαρακτηριστικα και αυτα τα λεφτα δεν βρισκω κατι αναλογο!

 

 

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις! Κλεινω πιο πολυ σε head και καμπινα, μιας και τη "combo"  φαση την δοκιμασει.. Θα το ψαξω λιγο ακομα γιατι βλεπω το 333xl (head) εχει ελλειψη!ισως προλαβω να παρω το τελευταιο κομματι! :P

 

 

 

υ.γ. Καταραμενο Gaaaaaas !! θα με κανει να παρω μονο κεφαλη (λογω ελλειψης χρηματων) και θα τρεχω σε κανα studio να παιζω ή θα κυνηγαω τους τους φιλους για δανεικες καμπινες ! αχχαχαχαχα

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, θεωρώ ότι κάλλιστα μπορείς να συνδέσεις το ηχείο του combo ενισχυτή σου με την κεφαλή.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που ο ironheart δεν ειναι αξιοπιστος σε σχεση με τον 333xl.

Παντως σε αυτα τα χαρακτηριστικα και αυτα τα λεφτα δεν βρισκω κατι αναλογο!

 

Δεν το είπε για τον Ironheart αλλά για τους Bugera! Οι οποίοι βέβαια έχουν ξεπεράσει εδώ και καιρό τα παιδικά προβλήματα που είχαν στην αρχή! Πάντως επειδή έχω ακούσει τον Ironheart 60 combo απλά μακριά από αυτόν τον ενισχυτή, μαύρα χάλια ποιοτικά και ηχητικά!

 

Eπίσης δεν ξέρω αν βιάζεσαι αλλά μπορείς να περιμένεις τους νέους Diavlo της Randall --> http://www.randallamplifiers.com/diavlo-series/ στους οποίους έχει βάλει το χεράκι του στο σχεδιασμό του κυκλώματος ο Mike Fortin και λογικά θα έχουν ηχάρα! Υπάρχει βέβαια ήδη η παλιά έκδοση --> http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm η οποία είναι επίσης πειραγμένη από τον ίδιο! Οι καινούργιες δεν διαφέρουν πολύ, μόνο στο σχεδιασμό και στο speaker emulated output που έχουν, αν δεν κάνω λάθος! Πάντως με τον 333 "you can't go wrong" που λένε :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπε για τον Ironheart αλλά για τους Bugera! Οι οποίοι βέβαια έχουν ξεπεράσει εδώ και καιρό τα παιδικά προβλήματα που είχαν στην αρχή! Πάντως επειδή έχω ακούσει τον Ironheart 60 combo απλά μακριά από αυτόν τον ενισχυτή, μαύρα χάλια ποιοτικά και ηχητικά!

 

θεωρω οτι αδικεις πολυ αυτον τον ενισχυτη..και οντως μπορει να εχεις και δικιο για τον combo...αν παιξεις το κεφαλι ομως σε μια αξιοπρεπη καμπινα τοτε ισως και να αλλαξεις γνωμη (αν το εχεις ηδη κανει και αυτο τοτε οκ παω πασσο)..Απλα κατα τη γνωμη μου με σωστη ρυθμιση του eq μπορεις να βγαλεις πααρα πολυ καλο ηχο..εξαρταται και τα γουστα βεβαια παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι αδικεις πολυ αυτον τον ενισχυτη..και οντως μπορει να εχεις και δικιο για τον combo...αν παιξεις το κεφαλι ομως σε μια αξιοπρεπη καμπινα τοτε ισως και να αλλαξεις γνωμη (αν το εχεις ηδη κανει και αυτο τοτε οκ παω πασσο)..Απλα κατα τη γνωμη μου με σωστη ρυθμιση του eq μπορεις να βγαλεις πααρα πολυ καλο ηχο..εξαρταται και τα γουστα βεβαια παντα..

Ναι, κρατάω μια επιφύλαξη για την κεφαλή και για την 120w έκδοση! Για τον combo έχω γράψει την αναλυτική μου άποψη εδώ --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83259.msg683486#msg683486 (βάζω το link για να μην τα ξαναγράφω)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα παιδια! θα μπορουσα να δοκιμασω την συγκεκριμενη κεφαλη με καμπινα 1χ12 , 30-50 βατ αλλα σε εντασεις δωματιου? αντε να πουμε μεχρι το 3???

 

ευχαριστω εκ των προτερων! :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω θα σου έλεγα μακριά από Laney. Κρίνοντας ηχητικά δεν υπάρχει σύγκριση με bugera, όπως ακριβώς τα λέει και ο φίλος metalmike.  

Ο έχει τύχει να παίξω με αρκετούς ακριβούς higain ενισχυτές και να πειραματιστώ μαζί τους για αρκετή ώρα, τον 333 θα τον τοποθετούσα σε ενισχυτή άνετα πάνω από χιλιάρικο. ;)

Επίσης τσέκαρε και τον jet city jca100hdm http://www.jetcityamplification.com/2010/09/07/jca100hdm/ ειναι κοντά στην τιμή του bugera. Δεν τον έχω ακούσει απο κοντα αλλα έχω ακουσει τα καλύτερα σχόλια.

 

Οσο αναφορά το ερώτημα κόμπο ή κεφαλή+καμπίνα, θα σου έλεγα κεφαλή+καμπίνα (ποιο εύκολη μεταφορά, ποιο γεμάτος και καλύτερος ήχος λόγο περισσότερο κενού χώρου αέρα της καμπίνας, λιγότερη καταπόνηση των λαμπών) 

 

Αυτά από εμένα, καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια! θα μπορουσα να δοκιμασω την συγκεκριμενη κεφαλη με καμπινα 1χ12 , 30-50 βατ αλλα σε εντασεις δωματιου? αντε να πουμε μεχρι το 3???

 

ευχαριστω εκ των προτερων! :D

 

Με μία 1Χ12" και μάλιστα με λιγότερο ευαίσθητο μεγάφωνο (π.χ. όχι 100dB! αλλά αρκετά μικρότερη ευαισθησία) , θα μπορείς να ανεβάσεις ένταση και στο σπίτι αλλά ίσως χάσεις σε ηχητικό αποτέλεσμα (EQ, όγκο, χροιά) σε σχέση με τα 2Χ12".

Κατά τ' άλλα, το master volume control είναι μεγάλος σύμμαχος σε high gain ενισχυτές καθώς μπορείς να παίξεις σε εντάσεις "κοινής ησυχίας" με full preamp gain.

Δες τις επιλογές σου και μη φοβιθείς bugera, πράγματι αξίζουν ηχητικά ως ενισχυτές και έχουν άλλο value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου