Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με συνδυασμο πεταλιων Delay-reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

To echo dream εχει προτεινομενη τροφοδοσια 9-18v. Λετε αν το απομονωσω απο το one spot και του βαλω ενα τροφοδοτικο 18v να ανταποκριθει καλυτερα ως προς το headroom?

Μηπως απο την αλλη το reverb αυτο εχει θεμα με το headroom και ''μπουκωνει'' γρηγορα (και εδω θα μπορουσα να δοκιμασω 18v..)?

 

 

 

Αν δεν το σηκωνει το πετάλι και δε το γραφει ρητα, μη το βαλεις στα 18v, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το καψεις.

 

Με καθε επιφυλαξη: απ οσα εχω δει, σε κυκλώματα reverb/delay δυσκολα κερδιζεις headroom με περισσοτερα βολτ.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Aud. Driving, ναι φυσικα το εχω κοιταξει και για τα δυο πεταλια και ειχα στειλει mail στον κατασκευαστη. Δεν θα το επιχειρουσα με τιποτα στα τυφλα.

 

@Aenimal:Ναι το εχω υποψη αυτο με το feedback, απλα επειδη εχω ασχοληθει παρα πολυ με το συγκεκριμενο delay ξερω ακριβως τα sweet spots του αλλα επισης και απο που ξεκιναει ενα ηπιο self-oscillation . Καποιες φορες σε συντομα μερη το κανω και εντελως επιτηδες.

 

 

Σε λιγη ωρα αναβω ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οριστε δυο δειγματα που το παρατηρω(ειδικα στο ενα ειναι εντονο..) Τα εγραψα στο ditto looperx2 και τα ανεβασα απευθειας. Η ενταση ειναι δωματιου απο τον vht special 6. Οταν παιζω δεν το ακουω τοσο εντονα ειναι πολυ πιο χαμηλο, καμια σχεση. Οταν περναω τη loopa στο pc ακουγεται πολυ πιο δυνατα.

 

 

 

Ps. Προφανως δεν παιζω τπτ απλα ανεβασα για τον ηχο  ;).

δειγμα1.WAV

TRACK.WAV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οριστε δυο δειγματα που το παρατηρω(ειδικα στο ενα ειναι εντονο..) Τα εγραψα στο ditto looperx2 και τα ανεβασα απευθειας. Η ενταση ειναι δωματιου απο τον vht special 6. Οταν παιζω δεν το ακουω τοσο εντονα ειναι πολυ πιο χαμηλο, καμια σχεση. Οταν περναω τη loopa στο pc ακουγεται πολυ πιο δυνατα.

 

 

 

Ps. Προφανως δεν παιζω τπτ απλα ανεβασα για τον ηχο  ;).

 

 

Overloading ειναι αυτο απ οτι ακουγεται. Δωσε μας ακριβως την αλυσιδα των πεταλιων σου. Ισως το self-oscillation ειναι ο υπαιτιος. Δοκιμασε και με πιο ηπια settings feedback και level. Επισης δοκιμασε να κατεβασεις το volume της κιθαρας σου. Στανταρ δεν παιζει overdrive / booster η εμμεσο ανεβασμα του λεβελ ετσι;

 

Παντως σου λεω, και το memory man μου ετσι ειναι... απλως μαθαινεις να το σπρωχνεις ως τα ορια του, οχι παραπερα :)

 

 

εδιτ: αν κλεισεις το reverb εχει τοσο παραμορφωση; Να βρουμε αν φταιει πρωτα κυριως το reverb η το delay δλδ :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αλυσιδα: κιθαρα>volume pedal>fuzz>fuzz>overdrive>reverb>delay>reverb>looper

 

Αν κλεισω το reverb οχι δεν εχει τοση, επισης αν κατεβασω delay level και κυριως feedback ειναι καλυτερα. Νομιζω ειναι συνδυασμος αλλα στο delay μονο του δεν βγαινει, ουτε στο reverb μονο του.

Οταν παιζω, ασχετως εντασης δεν το ακουω τοσο. Οταν ηχογραφω με μικροφωνο στον ενισχυτη παλι δεν το ακουω σχεδον καθολου. Οταν ηχογραφω στο ditto ή απο ενισχυτη συνδεδεμενο στην κονσολα κατευθειαν, τοτε γινεται πιο αισθητο. Για να καταλαβεις στο στουντιο απλα ηχογραφησα με μικροφωνο και το καταλαβαινα μονο εγω. Επισης δεν παιζει ανοιχτο κανενα booster σε αυτα που ανεβασα.

 

Φιλε Auditory Driving πραγματικα ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αλυσιδα: κιθαρα>volume pedal>fuzz>fuzz>overdrive>reverb>delay>reverb>looper

 

Αν κλεισω το reverb οχι δεν εχει τοση, επισης αν κατεβασω delay level και κυριως feedback ειναι καλυτερα. Νομιζω ειναι συνδυασμος αλλα στο delay μονο του δεν βγαινει, ουτε στο reverb μονο του.

Οταν παιζω, ασχετως εντασης δεν το ακουω τοσο. Οταν ηχογραφω με μικροφωνο στον ενισχυτη παλι δεν το ακουω σχεδον καθολου. Οταν ηχογραφω στο ditto ή απο ενισχυτη συνδεδεμενο στην κονσολα κατευθειαν, τοτε γινεται πιο αισθητο. Για να καταλαβεις στο στουντιο απλα ηχογραφησα με μικροφωνο και το καταλαβαινα μονο εγω. Επισης δεν παιζει ανοιχτο κανενα booster σε αυτα που ανεβασα.

 

Φιλε Auditory Driving πραγματικα ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

 

 

Κατα πρώτον, δεν κανει τπτ.

 

Κατα δευτερον

 

 

Στανταρ δεν παιζει overdrive / booster η εμμεσο ανεβασμα του λεβελ ετσι;

 

 

 

Η πιο γρηγορη λύση ειναι να βαλεις ενα πεταλακι πριν το delay / reverb να λειτουργησει σαν attenuator - να σου κοψει δλδ ενταση (κατω απο unity gain). Αν ειναι θεμα overloading τοτε σιγουρα θα βοηθησει. Πολλα πεταλια εχουν χαμηλο headroom, εχω δει πεταλια που μπουκωνουν ακομη και με λιγο δυνατο παιξιμο με humbuckers (χωρις να παρεμβαλεται αλλο πεταλι). Θα μπορουσες απλα να χαμηλωσεις το volume της κιθαρας σου αλλα θα αλλαξει ο ηχος σου.

 

Το δευτερο που αναφερεις, οτι δλδ στο ditto looper ακουγεται πιο εντονα ο θορυβος ειναι εικαζω φυσικο, καθως ο ενισχυτης σου λειτουργει και ως χαμηλοπερατο (lowpass) φιλτρο με αποτελεσμα ο θορυβος που συνηθως καταλαμβανει ενα ευρυ συχνοτικο ευρος κυριως στις πιο ψηλες συχνοτητες να κοβεται απο τον ενισχυτη ενω περιεχεται αυτουσιος σχεδον στο ditto.

 

Κατεβασε λοιπον το level πριν το delay / reverb ως ενα σημειο που σ αυτα που θες να παιξεις να μην εχω σχεδον καθολου παραμορφωμενο ηχο και πες μας αν λειτουργει καλυτερα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου