Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με συνδυασμο πεταλιων Delay-reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια,

Εχω στο pedalboard μου ενα death by audio echo dream 2  και ενα mr black supermoon reverb. Οταν ειναι ανοιχτα και τα δυο μαζι(παρα πολυ συχνα) τοτε πανω στο παιξιμο ακουω ενα θορυβο (οχι συνεχομενο)κυριως μαλλον απο τις μεσαιες συχνοτητες. Το echo dream  συνηθως το ρυθμιζω με modulation  και λιγο ή καθολου fuzz και level σχεδον τερμα καθως και πολλες επαναληψεις. To supermoon το ρυθμιζω με πολυ level και πολυ decay ωστε μαζι με το delay να πετυχαινω ενα αρκετα washed ηχο. Ο θορυβος προκυπτει με συνεχομενο παιξιμο στη G χορδη. Μηπως ειναι θεμα overloading λογω των πολλων επαναληψεων και του reverb με μακρια ουρα? Ο θορυβος δεν ειναι συνεχομενος και πολυ φανερος αλλα καποιος που ασχολειται μπορει να το καταλαβει....Τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια,

Εχω στο pedalboard μου ενα death by audio echo dream 2  και ενα mr black supermoon reverb. Οταν ειναι ανοιχτα και τα δυο μαζι(παρα πολυ συχνα) τοτε πανω στο παιξιμο ακουω ενα θορυβο (οχι συνεχομενο)κυριως μαλλον απο τις μεσαιες συχνοτητες. Το echo dream  συνηθως το ρυθμιζω με modulation  και λιγο ή καθολου fuzz και level σχεδον τερμα καθως και πολλες επαναληψεις. To supermoon το ρυθμιζω με πολυ level και πολυ decay ωστε μαζι με το delay να πετυχαινω ενα αρκετα washed ηχο. Ο θορυβος προκυπτει με συνεχομενο παιξιμο στη G χορδη. Μηπως ειναι θεμα overloading λογω των πολλων επαναληψεων και του reverb με μακρια ουρα? Ο θορυβος δεν ειναι συνεχομενος και πολυ φανερος αλλα καποιος που ασχολειται μπορει να το καταλαβει....Τι λετε ?

 

Καλυτερα ηχογραφησε κατι και ανεβασε αλλα αφου το παρατηρησες και συ πτι συμβαινει σε "εντονα" σημεια κατα μεγαλυτεη πιθανοτητα προκειται για overloading καθοτι οι επαναλήψεις προστιθονται σαν σηματα και το level ανεβαινει δραματικα. Δοκιμασε να να κατεβασεις λιγο το level του σηματος πριν το delay Ακομη (πχ αν εχεις καποιο overdrive σε δυνατο χαμηλωσε το). ΙΔανικα θα χρειαζοσουν ενα reverb με μεγαλυτερο headroom αλλα νομιζω οτι εισαι ηδη στα ακρα οποτε δυσκολα θα εβρισκες κατι που να κανει σημαντικη διαφορα (εκτος και αν το βαθος σου εχει πολυ περιορισμενο headroom). Σε πρωτη φαση βασικα προσπαθησε να δεις αν ειναι απλα προβλημα overloading χαλαρωνοντας τα settings του delay σου η το volume της κιθαρας σου.

 

Καλη τυχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλειεται να φορτωνει κ το delay μονο του απο το πολυ feedback κ να βγαζει το θορυβο εκεινο - το deluxe memory man  που εχω δε σηκωνει πολλα πολλα :-)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλειεται να φορτωνει κ το delay μονο του απο το πολυ feedback κ να βγαζει το θορυβο εκεινο - το deluxe memory man  που εχω δε σηκωνει πολλα πολλα :-)

 

Δίκιο πρέπει να έχεις. Αφού το ένα είανι στο τέρμα και το άλλο που το boostάρει με σήμα.

Η προηγούμενη ερώτησή μου συνεπώς είναι μάλλον άκυρη - φαντάστηκα ότι μπορεί να κάνει ground loop αν τα πετάλια είναι chained...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο πρέπει να έχεις. Αφού το ένα είανι στο τέρμα και το άλλο που το boostάρει με σήμα.

Η προηγούμενη ερώτησή μου συνεπώς είναι μάλλον άκυρη - φαντάστηκα ότι μπορεί να κάνει ground loop αν τα πετάλια είναι chained...

 

Πρεπει να ακουσουμε για να καταλαβουμε, απλως το πιο συνηθισμενο ειναι κατι τετοιο, και ο λογικα ο OP θα πρεπει να τα τερματιζει τα knobs (και πολυ καλα κανει χαχαχ :) )

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλει να έχει "τερματισμένα" τα πεταλάκια, ίσως, αν δοκίμαζε να τα συνδέσει ανάποδα (reverb-->delay);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Μεσα στη μερα θα προσπαθησω να ανεβασω κατι για να εχετε μια εικονα....

 

Φιλε Mustafunk καλη προταση αλλα γενικα εχω δυο reverb, ενα πριν και ενα μετα το delay..

 

Το level χαμηλωμενο κανει καπως δουλεια...παντως καλυτερα τα πραγματα οταν μειωνω τον αριθμο επαναληψεων(γι αυτο και υπεθεσα overloading-δηλ.πολλες επαναληψεις σε μεγαλο level που καλειται να τις χρωματισει και να τις ''διαχειριστει'' το reverb) αλλα και παλι δεν εξαφανιζεται εντελως, μπορει να προκυψει σε σημεια.... Να σημειωσω οτι προκυπτει πιο μπαμ οταν εχω ολα αυτα τα settings και επιπλεον παιζω με πολλες πενες(ογδοα κλπ.)

Τα πεταλια που εχω ειναι 8. Τα 5 απο αυτα τα συνδεω με onespot(reverbs-delay-looper) ενω τα fuzz με μπαταριες.  Μπορει το daisy chain να ευθυνεται γι αυτο..??

To echo dream εχει προτεινομενη τροφοδοσια 9-18v. Λετε αν το απομονωσω απο το one spot και του βαλω ενα τροφοδοτικο 18v να ανταποκριθει καλυτερα ως προς το headroom?

Μηπως απο την αλλη το reverb αυτο εχει θεμα με το headroom και ''μπουκωνει'' γρηγορα (και εδω θα μπορουσα να δοκιμασω 18v..)?

Επισης θα δοκιμασω να βαλω το supermoon πριν το delay και το αλλο μου reverb μετα να δω πως αποκρινονται.

 

Να πω την αληθεια σε live-προβες δεν ειναι εμφανες και το σκεπαζει ετσι κι αλλιως το wall of sound που δημιουργειται. Ωστοσο σε ηχογραφηση ή σε εμπειρο αυτι μπορει να φαινεται.

Καλυτερα βεβαια να το ακουσετε και σε δειγμα που θα ανεβασω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα δοκιμασω να βαλω το supermoon πριν το delay και το αλλο μου reverb μετα να δω πως αποκρινονται.

 

+1000

 

Αν οχι προσπαθησε τουλαχιστον για τις ηχογραφησεις σου που εχεις πληρη εικονα του ηχου σου να παιξεις με το feedback. Πολλες επαναληψεις ξεκιναει το χαος του self oscillating οποτε προσπαθησε να τις εξισοροπησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου