Προς το περιεχόμενο

Μήπως it's time να ξαναμάθουμε την γλώσσα μας man?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α επισης ειμαστε λαλακες οταν πιστευουμε οτι τα ελληνικα ειναι η μητερα όλων των γλωσσών. Πολλεσ γλώσσες εχουν θέματα απο τα ελληνικα αλλα αυτό δεν καθιστα τα ελληνικα γεννετηρα των αλλων γλωσσών. η Γεννηση των γλωσσών χανεται πολυ βαθια στην ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@sergei

Τί εννοείς 'συμβολική' γλώσσα?

 

Μπορεί το dvd και το modem να ξεκίνησαν σαν μια περιγραφή και όχι ως λέξεις, αλλά χρησιμοποιούνται πλέον σαν λέξεις και τελικά κατοχυρώνονται σαν λέξεις, όπως η λέξη 'ωχαδερφισμός'

 

Και γιατί δηλαδή δε χρειάζεται να πεις τα ξενόφερτα με ελληνικές λέξεις?

 

Όσο για τις λέξεις που χρησιμοποιούμε εναλλακτικά των ελληνικών πιστεύω πως συμβαίνει επειδή είναι πιο εύηχες.

 

(χωρίς ιδιαίτερο νόημα) Νομίζω ότι η σάλτσα δεν έχει ελληνική ρίζα (δεν εννοώ στη συνταγή της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επισης ειμαστε λαλακες οταν πιστευουμε οτι τα ελληνικα ειναι η μητερα όλων των γλωσσών. Πολλεσ γλώσσες εχουν θέματα απο τα ελληνικα αλλα αυτό δεν καθιστα τα ελληνικα γεννετηρα των αλλων γλωσσών. η Γεννηση των γλωσσών χανεται πολυ βαθια στην ιστορια.

 

Καλά, την πάτησα κ εγώ έτσι στο erasmus.

Την είχα ψωνίσει άγρια με τα ελληνικά, είναι ένα από τα πολλά πράγματα για τα οποία μπορούσα να είμαι περήφανος.

Μόνο που δεν είχα βγάλει το Wintex να ψεκάζω τον κόσμο σε περιπτώσεις ανάγκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν είχα βγάλει το Wintex να ψεκάζω τον κόσμο σε περιπτώσεις ανάγκης

 

:lol: :lol: :lol: we're all fruits!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γώσσες χωριζονται σε συμβολικες και νοηματικες. κοιτα στο αρχικο κειμενο σε καποιο σημειο εξηγει.

Πανωσ δεν ειπα οχι στο να χρησιμοποιουμε λεξεις οποσ dvd kai modem. Νομιζω οτι ημουνα σαφής. Αν οχι ζητώ συγνώμη

Εγω εξ αρχης μίλησα για τις αλλες. όσο για τη σαλτσα παιζει να εχεις δικιο αλλα αν ήταν μονο αυτη δεν θα υπήρχε προβλημα.

ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΕΥΗΧΩΝ ΛΕΞΕΩΝ. άν θεωρούμε τα αγγλικα πιο εύηχη γλώσσα να την κανουμε επίσιμη της χώρας μας και να ξεμπερδέυουμε με την "κακοηχη" γλώσσα μας. ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου που δε διάβασα καλά το αρχικό κείμενο.

 

Όσο για το αν είναι εύηχη μια γλώσσα αυτό είναι κάτι υποκειμενικό.

Αλλά νομίζω ότι τόσα χρόνια από τα τραγούδια, τις ταινίες και την τηλεόραση έχει περάσει σε πολλούς το ότι η αγγλική είναι εύηχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλα θα συμφωνήσεις κι εσυ πιστεύω στο οτι ειναι αντικειμενικα κακόηχος ο συστηματοποιημενος συνδιασμος δύο γλωσσών. Ειδικα οταν το κανουμε για να φαινόμαστε προχωρημενοι, και οχι μοναχα εκει που χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

Το greeklish είναι όντως κακόηχο, αλλά τις περισσότερες φορές είναι η πιο γρήγορη οδός.

Σα τραβεστί γλώσσα, όχι trendy αλλά tranny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

Το greeklish είναι όντως κακόηχο' date=' αλλά τις περισσότερες φορές είναι η πιο γρήγορη οδός.

Σα τραβεστί γλώσσα, όχι trendy αλλά tranny[/quote']

 

γιατι βρε παιδια?? :lol:

 

δηλ. το απαραμιλο:

 

"μπηλοζηριασε και φριζαρανε τα λεκια & δεν μπορουνε τα σιπια να κανουνε κρος" που ελεγε η θειά μου στο Αμερικα ειναι κακοηχο??? :cry: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου