Προς το περιεχόμενο

Focusrite Scarlett 2i2


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία (αρχαία) Creative Audigy 2zs Platinum Pro για ηχογράφηση κιθάρας και πότε-πότε φωνής.

 

Audigy2_ZS_Pro.jpg

 

Σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με το Focusrite Scarlett 2i2 και πιο συγκεκριμένα με το bundle που συμπεριλαμβάνει μικρόφωνο + ακουστικά.

 

Scarlett-Studio-News-Story.jpg

 

Πιστεύετε ότι θα δω μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ηχογράφησης; Έχει κάποιος το σχετικό bundle να μου πει γνώμες;

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_studio.htm

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά θα υπάρχει διαφορά αφού η Focusrite είναι φτιαγμένη για τέτοιες δουλειές ενώ η Creative όχι. Στην πράξη όμως μπορεί και να μην καταλάβεις τίποτα αν το αυτί σου δεν είναι αρκετά "εκπαιδευμένο" ή/και αν οι διαφορές των δύο που μπορούν να γίνουν αντιληπτές από ανθρώπινο αυτί είναι πολύ μικρές ή/και αν δεν έχεις ηχεία της προκοπής (αν ακούς τις ηχογραφήσεις σου από τίποτα desktop ηχεία του 10ευρου δεν πρόκειται να καταλάβεις κάτι).

Αν δεν έχεις οικονομικά προβλήματα, π.χ. να χρωστάς στην μαφία ;D θα σου πρότεινα να την κάνεις την αγορά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Audigy που έχω έχει μηδενική υποστήριξη στα Win7 (οι drivers της είναι απαρχαιωμένοι και το λογισμικό της υπολειτουργεί) και τώρα που σκέφτομαι να περάσω σε Win8, τρομάζω στην ιδέα της συμβατότητας και των τρελών μπελάδων που θα μου φέρει πάλι το format. Επιπρόσθετα, έχω βαρεθεί να προσπαθώ να πετύχω καλό ήχο με χίλια τεχνάσματα και ευελπιστώ με το Focusrite να έχω plug+play αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

 

Χρησιμοποιώ τα παρακάτω desktop ηχεία (130€ προ δεκαετίας) τα οποία είναι επόμενα στην λίστα μου για αντικατάσταση με monitors / desktop (κλίνω πρoς audioengine A2 ή Α5 ή Μ-Audio  BX5 D2)

 

mainpic_prod504.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε τότε μην το συζητάς, πάρ' την. Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές και η Focusrite δεν είναι καμιά εταιρία της πλάκας. Αν πάρεις και σωστά monitor ηχεία (τα συγκεκριμένα δεν τα ξέρω) θα είσαι κομπλέ.

:)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα έχω διαβάσει και εγώ καταπληκτικές κριτικές.

 

Αν έχει κάποιος όλο το bundle, θα εκτιμούσα την άποψή του για μικρόφωνο και ακουστικά (είναι περίπου 90€ επιπλέον).

 

Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε μικρόφωνο και ακουστικά, άρα νομίζω ότι θα ήμουν ευχαριστημένος με κάτι αξιοπρεπές midrange.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι θα δω μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ηχογράφησης;

 

Στην ηχογράφηση audio, ναι θα ακούσεις μεγάλη διαφορά. Το λέω εκ πείρας γιατί όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω, είχα μια creative audigy κι εγώ και μετά πήγα σε μια focusrite 6 USB.

 

Όσον αφορά την 2i2 τώρα δεν μπορώ να σου πω πολλά καθότι εγώ έχω τη scarlett 18i8 (η οποία είναι σούπερ) αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μοντέλα της συγκεκριμένης σειράς χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης από τους home χρήστες. Από το μικρόφωνο και τα ακουστικά δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά προφανώς είναι επιπέδου "starter kit".

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μικρόφωνο και τα ακουστικά δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά προφανώς είναι επιπέδου "starter kit".

 

Κοίτα, δεν είχα σκοπό να αγοράσω μικ+ακουστ άμεσα (είναι χαμηλά στις προτεραιότητές μου). Αλλά θέλω να πιστεύω ότι για τέτοια τιμή θα αξίζουν, γιαυτ'ο και το σκέφτομαι.

 

Ελπίζω να έχεις δίκιο για την μεγάλη διαφορά στην ποιότητα που λες, θα μου λύσει τα χέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

τσιμπα τη χαλαρα φιλε ,μην το σκεφτεσαι

την εχω και γω και σπερνει!!!!

οσον αφορα τα windows περνα τα 8.1 και δεν θα εχεις κανενα θεμα

 

ολα στον αυτοματο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό άλλες συνθήκες θα την είχα ήδη. Την παρήγγειλα σε σκρουτζομάγαζο και μου φέρανε κατά λάθος την Scarlett Solo αντί για την 2i2! Ελάχιστη διαφορά στο μάτι για τον μη μυημένο.

 

Την γύρισα πίσω αλλά τώρα έχω second thoughts.... 240 ευρώπουλα τα λένε αυτά.

 

Τζάμπα η χαρά μου που νόμιζα ότι ρίξανε την τιμή στα 190... λαμόγια....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου