Προς το περιεχόμενο

Flatwound χορδες σε Telecaster


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρο σκεφτομουν να δοκιμασω να βαλω ενα σετ flatwounds (13-56) στην τελεκαστερ, το εκανα και εχω να δηλωσω οτι ο ηχος ειναι απιθανος. Η κιθαρα βεβαια γινεται  one trick pony, ωστοσο ειναι εντελως spot on για αναλογα παιξιματα... Εχει καποιος συμφορουμιτης εμπειρια απο flatwound χορδες για χρηση περα απο την κλασσικη δλδ σε jazz oriented πραγματα, οπου ως επι το πλειστον συναντουνται? Αναρωτιεμαι αν υπαρχει κανεις αλλος εκει εξω που συμμεριζεται τον ενθουσιασμο μου

 

παραθετω κι ενα βιντεο, οπου νομιζω οτι γινεται αντιληπτος ο χαρακτηρας στον οποιο αναφερομαι , αν και ηχογραφημενο πολυ προχειρα ( μικροφωνο του λαπτοπ , κιθαρα καρφι σε pignose )

 

https://www.youtube.com/watch?v=bYjzuLxBbJk&feature=youtu.be

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίσθηση των flatwound στα δάχτυλα διαφέρει αρκετά, σε σχέση με τις roundwound χορδές;

 

πχ, το παίξιμο με bends (άνω του ημιτονίου) γίνεται "απαγορευτικό";

 

(εξαιρετικό το clip σου, btw..όποτε σε ακούω, μετανιώνω, που δεν έχω αγοράσει, ακόμα, έναν pignose)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενες ειναι αρκετα βαριες και επιπλεον το sustain εχει παει περιπατο οποτε αν τα bends ειναι βασικο πραγμα για εσενα δε νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη. απαγορευτικο δεν ειναι τπτ φυσικα  8)

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχεις δοκιμάσει σε πιο fuzzy καταστάσεις; Όπως το φαντάζομαι, θα βγάζουν μια μουντίλα, που σκοτώνει (ειδικά, σε neck μαγνήτη, με χαμηλωμένο το tone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρηση distortion/fuzz ειναι απογοητευτικη, τουλαχιστο στα δικα μου αυτια... φυσικα δε θα βαλει κανεις flatwounds για να παιξει hard rock

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κιθαρα φιλΩς...μονος σου την εφτιαξες? ;D

 

Αν βαλεις ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΕΣ fw χορδες (10αρες D'Addario chromes π.χ. που χρησιμοποιω συχνα σε tele) θα εκπλαγεις ακομα πιο ευχαριστα μια και η κιθαρα θα γινει ακομα πιο ευελικτη (ακομα και με γκαζια) ενω θα αποκτησεις ξανα twang.

 

Eυτυχως το μπρατσο της κιθαρας σου ειναι γαϊδουρι και ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τις αλλαγες στο tension.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κιθαρα φιλΩς...μονος σου την εφτιαξες? ;D

 

 

ενας χαμουτζης την εφτιαξε, καλο παλικαρι δε λεω, προσπαθει  :P

 

προς το παρον δε μου λειπει τοσο το twang θα το εχω ομως υποψη μου να δοκιμασω και ελαφρυτερες, thank you for the tips!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούμε Kenny Vaughan?  ;D

 

Το ειχα περάσει παλαιότερα, τώρα εχω πάει στην άλλη οχθη και μου λειπουν πρίμα. Σκέφτομαι σοβαρά τον ΩΡΛ.  ;D

 

Εξακολουθει να μου αρέσει ο ηχος των φλάτ, αλλα τον προτιμώ σε σόλο παιξιματα και όχι μέσα απο μπαντα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου