Προς το περιεχόμενο

Dean Razorback & Floyd Rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες καλησπέρα καταρχάς στην κοινότητα (είναι το 1ο μου Post και βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το forum, ελπίζω πως θα συμμετέχω όσο μπορώ  ;))

 

Ας μπούμε στο ψητό τώρα.

Έχω μια Dean Razorback Standard (χωρίς floyd rose δηλαδή) και αγόρασα αυτόν εδώ τον μηχανισμό extra για να έχω και το floyd.

 

Μπορώ να το installarw απάνω στην Razorback ή όχι (με την βοήθεια ειδικού η όχι);

 

Αν ναι, υπάρχει κανένα άτομο εδώ που μπορεί να με βοηθήσει, ή να ξέρει κανένα μαγαζί η άτομο που να κάνει αυτήν την δουλειά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβε ποια ακριβώς razorback έχεις. Πάντως οι λίγες που δεν έχουνε floyd, είναι με tune-o-matic και string-thru-body. Συνεπώς για να μπει οποιοδήποτε τρέμολο σε μια τετοια θα πρέπει να γίνουν σοβαρές εργασίες στο σώμα της κιθαρας από πολύ καλό μάστορα (σκάψιμο σώματος μπρος-πισω κλπ). Είσαισίγουρος ότι θελεις και αξίζει να ανοίξεις τέτοια ιστορία? ???

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι και οι δικές μου.

αυτήν εδώ έχω φίλε μου (όπως βλέπεις απλή είναι)

 

Bέβαια λόγο και της μπάντας, λόγο διαφόρων άλλων και επειδή το έχω αγοράσει ήδη και δεν αξίζει να μέινει στο ράφι θέλω να το χώσω πάνω.

 

Δηλαδή είναι εφικτό να γίνει μια τέτοια εγκατάσταση; Γιατί έχω χτυπήσει λίγο την επιφάνεια της κιθάρας με το δάχτυλο να δω αν είναι συμπαγές ξύλο από κάτω ή κούφιο, χτυπώντας το μεν ακούγεται συμπαγές, αλλά έβαλα ένα κάτι λεπτό μέσα και περνάει. Άρα θα χρειαστεί και κάτι για να κάτσουν τα ελλατήρια..

 

Συνεπώς τι θα χρειαστεί και που θα χρειαστεί να την δώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enigmagt.gr/html/routing.html

 

ROUTING ΓΙΑ ΤΡΕΜΟΛΟ ΤΥΠΟΥ FLOYD ROSE : 75 ευρώ

 

ROUTING ΓΙΑ LOCKING NUT : 43 ευρώ

 

ROUTING ΓΙΑ ΚΑΜΠΙΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΤΟΥ ΤΡΕΜΟΛΟ : 45 ευρώ

 

Αυτες τις τιμες βρηκα...

 

Μαλλον δε λεει μαστορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bέβαια λόγο και της μπάντας, λόγο διαφόρων άλλων και επειδή το έχω αγοράσει ήδη και δεν αξίζει να μέινει στο ράφι θέλω να το χώσω πάνω.

 

Δηλαδή, θέλεις να δώσεις 170 ευρώ (το ελάχιστο, γιατί μπορεί να χρειαστούν και άλλα) για να βάλεις ένα τσίπικο Floyd των 25 ευρώ σε μια κιθάρα των 450 ευρώ. Και αυτό ΑΝ είναι εφικτή η μετατροπή.

 

Εσύ φίλε Κώστα το βλέπεις για λογικό?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, θέλεις να δώσεις 170 ευρώ (το ελάχιστο, γιατί μπορεί να χρειαστούν και άλλα) για να βάλεις ένα τσίπικο Floyd των 25 ευρώ σε μια κιθάρα των 450 ευρώ. Και αυτό ΑΝ είναι εφικτή η μετατροπή.

 

Εσύ φίλε Κώστα το βλέπεις για λογικό?

:-*

...όχι φίλε μου...

 

και να το κάνω μόνος μου... δεν το ρισκάρω παρόλο που έχω εμπειρία στα ξυλουργικά.

κατα βάθος την αγαπάω την κιθάρα μου για να ρχίσω να την πειραματίζω..

 

δεν είχα ψάξει πόσο περίπου θα κάνει μια τέτοια εγκατάσταση... ::)

δεν ήξερα και που άλλωστε, και στον νάκα που τους έστειλα email με γράψαν.. κανονικά...

 

ίσως να βιάστηκα να αγοράσω το φλόυντ...

υπάρχει κάτι παρόμοιο που να κάνει την ίδια δουλειά και δεν χρειάζεται να σκάψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-*

...όχι φίλε μου...

 

και να το κάνω μόνος μου... δεν το ρισκάρω παρόλο που έχω εμπειρία στα ξυλουργικά.

κατα βάθος την αγαπάω την κιθάρα μου για να ρχίσω να την πειραματίζω..

 

δεν είχα ψάξει πόσο περίπου θα κάνει μια τέτοια εγκατάσταση... ::)

δεν ήξερα και που άλλωστε, και στον νάκα που τους έστειλα email με γράψαν.. κανονικά...

 

ίσως να βιάστηκα να αγοράσω το φλόυντ...

υπάρχει κάτι παρόμοιο που να κάνει την ίδια δουλειά και δεν χρειάζεται να σκάψω;

 

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, τελικά στην κιθάρα σου θα σου κοστίσει ακόμα περισσότερο (ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχει το απαραίτητο πάχος για να γίνει το σκάψιμο), γιατί απ'όσο βλέπω πρέπει να καλυφθούν και οι τρύπες στο string through. Οπότε όντως το ξεχνάμε.

 

Ανάλογο με το Floyd δεν υπάρχει για την κιθάρα σου. Μιας όμως και πιάνουν τα χέρια σου με τα ξυλουργικά, ίσως θα έπρεπε να δεις το ενδεχόμενο, μεσοπρόθεσμα έστω, να αγοράσεις μια φτηνή μεταχειρισμένη Strat (ή copy) και να πειραματιστείς πάνω της. Δόξα τους θεούς φτηνοί και καλοί μαγνήτες για το στυλ που παίζεις υπάρχουν, δεν θα έχεις πρόβλημα με τα ηλεκτρικά. Και κρατάς την Dean γι'αυτό που είναι.  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-*

 

 

ίσως να βιάστηκα να αγοράσω το φλόυντ...

υπάρχει κάτι παρόμοιο που να κάνει την ίδια δουλειά και δεν χρειάζεται να σκάψω;

 

http://www.soundexchange2.com/ProductImages/maypictures/digitech%20whammy.jpg

 

Ρε μην πας να κανεις μοντες που ειναι χιλια τα εκατο λαθος! Πας να βαλεις τωρα ενα no brand fr  που στανταρ  μετα το πρωτο divebomb θα σου μεινει στο χερι και θα πας να παιξεις Ε5 και θα ακουγεται σαν f#m6add9 απο το φαλτσο.

Επισης πας να κανεις την μετατροπη σε μια κιθαρα που απλως δεν αξιζει να της χωσεις αλλα λεφτα.Αν παιζεις πολυ με το floyd και θες να εχεις μια οχι πολυ ακριβη , πουλα την κιθαρα και παρε μια ibanez με το zr tremolo γιατι οποιαδηποτε να παρεις με μαιμου floyd rose θα την ξαναπουλησεις μετα απο μια βδομαδα.

Και γω καταλαβαινω την καβλα σου για κιθαρες και πατεντες αλλα μην το ξεφτυλισουμε.Και γω σκεφτομαι να παω να αγορασω απο το ibanez rules ενα zr αλλα μετα απο λιγο αμεσως συνερχομαι  ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλάνια σας ευχαριστώ πολυ για την συμμετοχή και τις συμβουλές! ;)

έχω ήδη μια squier stratocaster (η πρώτη μου κιθάρα που την έχω δώσει σε έναν γνωστό μου) που είναι ήδη σκαμμένη και θα κάνω και τα πειράματα μου εκεί όπως λέει και ο φίλος από πάνω

 

σας ευχαριστώ και πάλι

στα θέματα fr ήμουν αρκετά άσχετος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου