Προς το περιεχόμενο

Επιλογή value for money κιθάρας


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια προηγούμενου topic:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184123.0;topicseen

 

και μετά από παρότρυνση συνφορουμίτη να ανοίξω καινούργιο thread,αφού τα ερωτήματά μου έχουν ξεφύγει από το αρχικό θέμα,θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

 

στο ίδιο budget(~400€),ποια από τις παρακάτω θα προτείνατε:

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr465m_sob.htm (τη βρήκα used στα 380€)

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rga42_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_special_black.htm

 

είναι αυστηρά μεταλλοκιθάρες;

 

Η Mockingbird πχ έχει επάνω τους Rockfield SWV(alnico II),που από την εταιρεία πλασάρονται ως vintage PAF.

 

πιστεύω πως οδεύω για τον τίτλο του αναποφάσιστου της χρονιάς :P

 

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, βέβαια,σε σχέση με το αρχικό ερώτημα,η cv tele custom(βλέπε προηγούμενο θέμα) μου αρέσει περισσότερο από την cv50's.

Απλά, πιστεύω πως είναι, αν όχι startet,ένα από τα πρώτα μοντέλα της Fender, με ό,τι αυτό συνεπάγεται κατασκευαστικά.

Από την άλλη οι 3 τελευταίες κιθάρες που πόσταρα είναι σαφώς πιο "intermediate" όργανα,με τη BC Rich,να πιστεύω πως είναι από τα καλά (κορεάτικα) μοντέλα της εταιρείας.

Σε αυτό το δίλημμα έγκειται και ο προβληματισμός μου,να κάνω ,δηλαδή,μια value for money αγορά (εμφανισιακά όσες πόσταρα,μου αρέσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι η mockingbird σε αυτα τα λεφτα ειναι''δωρο''  ;D ;)

και οι μαγνητες ειναι τουμπανοι και δεν ειναι μεταλλοκιθαρα,πιο πολυ προς χαρντ ροκ παει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το έκτρωμα της BC Rich κερδίζει σε χαρακτηριστικά και είναι και πιο metal!.

Η Ibanez RGR απο την άλλη είναι πιο 80's Poser κιθάρα και με Dimarzio μαγνήτες και στο μόνο σημείο που χωλαίνει είναι το τρέμολο το οποίο βέβαια μπορείς πολύ εύκολα και φθηνά να μπλοκάρεις και να την κάνεις Fixed bridge. Βασικά και οι τρεις καλές είναι προσπάθησε να τις βρεις να τις δοκιμάσεις και πάρε αυτή που σου κάθετε καλύτερα στο μάτι και στο χέρι.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Rockfield SWV είναι μια παραλλαγή των PAF, οπότε δεν είναι τύπου super distortion, invader, και λοιπά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το έκτρωμα της BC Rich κερδίζει σε χαρακτηριστικά

Γιατί έκτρωμα;Εμένα μου κάνει τύπου LP,λίγο στο πιο extreme..

 

BC Rich ...είναι και πιο metal!.

Οι Rockfield SWV είναι μια παραλλαγή των PAF, οπότε δεν είναι τύπου super distortion, invader, και λοιπά.

έχω την εντύπωση πως δεν είναι και τόσο "βαριά" κιθάρα.

 

προσπάθησε να τις βρεις να τις δοκιμάσεις και πάρε αυτή που σου κάθετε καλύτερα στο μάτι και στο χέρι.

Αυτό δεν παίζεi,δυστυχώς,για τις 2 από τις 3.Τη μεταχειρισμένη φαντάζομαι πως θα μπορω να τη δοκιμάσω,αλλά τις άλλες 2 όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒC rich δαγκωτό λόγω της neck-through κατασκευής, μαγνητών(μια χαρά θα παίζουν έως metal σε καλό ενισχυτή, τους έχω δοκιμάσει) και της ποιότητάς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και τa prophecy μοντέλα τις epiphone

Αφενός,ξεφεύγουν από το budget μου,αφετέρου τώρα έχω Epiphone και λέω για ανανέωση, να δοκιμάσω κάποια άλλη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σοβαρα ομως προτεινετε την BC rich?Την κοιταζα κι εγω τις προαλλες,δε λεω,απιστευτη μαγκια 400 ευρω neck through αλλα το nato δεν ειναι φριχτη απομιμηση του mahogany?Επισης πολυ ξεραΐλα και πριμα για ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο Metal μου φαινονται τα δείγματα που χει στο thomann.Απο την αλλη BC rich παιρνεις,για Metal πας.Οσο για τους μαγνητες ουδεμια εμπειρια εχω επ'αυτών για να ξέρω αν φταιει το Maple του neck through για την πριμαδα παντως για την ταση για distortion ακομα και στα καθαρα θα φταινε οι μαγνητες ή έστω ετσι μου φαινεται.Τη συγκεκριμένη που λες δεν την έχει πλεον στο thomann,εγω ακουγα το blues sample της mockinbird exotic spalted με τη σταθερη γεφυρα.Τεσπα,γενικα δε μ αρεσαν τα καθαρα και φοβαμαι για το ξυλο.

 

Παντως,εχεις αποφασισει αν θες tremolo ή οχι?Η μια που εχεις υποψη εχει trem,η αλλη εχει hardtail και για τη bc rich δε ξερω ποια εκδοση σ ενδιαφερει.Θα σου προτεινα αν θες locking trem να βρεις καποια που να χει original κι οχι Licensed ή πολυ απλα να παρεις ibanez που εχει πολυ καλα δικα της τρεμολακια.

 

Γενικα,θα σου λεγα να δοκιμασεις και cort.Value for money απολυτο,κι ας μην εχει γινει μεγαλο ονομα.

 

Κι εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι παντως αδερφε με τη διαφορα οτι σκεφτομαι ν αγορασω value for money κιθαρα με καλα ξυλα και να βαλω καλους seymour duncan πανω,με μεγαλυτερο budget επισης.Ο,τι μαγνητες και να χει η καινουργια θα τους περασω στην παλια οταν τη φτιαξω οποτε δε θα πανε στραφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου