Προς το περιεχόμενο

Hollow Times


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ρε συ, όσο το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει-όπως προείπα, εθιστικό. Η εισαγωγή με το slide, μου δημιουργεί την ίδια αίσθηση με το Whiter Shade of Pale, είναι εκπληκτική. Και η μελωδία της φωνής πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα. Το ίδιο και οι στίχοι-το there's a certain abstract truth/and it's punching through the roof μου άρεσε ιδιαιτέρως.

Όπως είπε και ο Στράτος, η μελωδία είναι δύσκολη και τώρα που το τραγούδησες καλύτερα η εικόνα βελτιώθηκε αισθητά.

 

Αν μου επιτρέπεις, να πω και το εξής. Στον τελευταίο στίχο, το leaving footprints on dry land,

το on πέφτει σε ισχυρό σημείου του μέτρου και τονίζεται αφύσικα-δηλαδή με τρόπο που δεν θα συνέβαινε αν το έλεγε κάποιος μιλητά. Αν έβρισκες τρόπο να το λύσεις αυτό, θα είχες, πιστεύω, κάτι τέλειο. (δεν πρόκειται απλά για δική μου παραξενιά, αλήθεια.. :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ, όσο το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει-όπως προείπα, εθιστικό. Η εισαγωγή με το slide, μου δημιουργεί την ίδια αίσθηση με το Whiter Shade of Pale, είναι εκπληκτική. Και η μελωδία της φωνής πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα. Το ίδιο και οι στίχοι-το there's a certain abstract truth/and it's punching through the roof μου άρεσε ιδιαιτέρως.

Όπως είπε και ο Στράτος, η μελωδία είναι δύσκολη και τώρα που το τραγούδησες καλύτερα η εικόνα βελτιώθηκε αισθητά.

 

Αν μου επιτρέπεις, να πω και το εξής. Στον τελευταίο στίχο, το leaving footprints on dry land,

το on πέφτει σε ισχυρό σημείου του μέτρου και τονίζεται αφύσικα-δηλαδή με τρόπο που δεν θα συνέβαινε αν το έλεγε κάποιος μιλητά. Αν έβρισκες τρόπο να το λύσεις αυτό, θα είχες, πιστεύω, κάτι τέλειο. (δεν πρόκειται απλά για δική μου παραξενιά, αλήθεια.. :))

 

Πολύ χαίρομαι που έχει τέτοιο εφέκτ το κομμάτι Σπύρο. Όσον αφορά τη δυσκολία της μελωδίας της φωνής, ευχαριστώ που το επισημαίνεις γιατί ταλαιπωρήθηκα πολύ. Π.χ. έκανα το λάθος να μην το ηχογραφήσω με το που τελείωσα τη σύνθεση και την επόμενη μέρα που έκατσα να το ξαναπαίξω, είχα ξεχάσει εντελώς τη μελωδία. Επίσης υπάρχουν σημεία που αλλάζει η αρμονία και η φωνή πρέπει να ακολουθήσει, σε νότα που μόλις πριν μερικά δευτερόλεπτα ήταν "εκτός". Εκεί αντιδρά ο εγκέφαλος  ;D με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι πολύ. Όσο απλά είναι αυτά στην κιθάρα, τόσο δύσκολα είναι στα φωνητικά για μένα που σίγουρα δεν είμαι εκπαιδευμένος τραγουδιστής και προφανώς το μελωδικό μου ear training έχει μείνει πίσω.

 

Πέραν αυτών, άκουσα το σημείο που λες και πώς ακούγεται εκείνο το "on" και έχεις δίκιο. Θα κοιτάξω πώς μπορώ να προφέρω τη φράση διαφορετικά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαίρομαι που έχει τέτοιο εφέκτ το κομμάτι Σπύρο.

Και εγώ χαίρομαι πολύ που το δούλεψες πάλι, γιατί το θεωρώ ένα μικρό αριστούργημα.

Ίσως .... στην πρώτη τριάδα σου!

 

Τώρα που διάβασα και τους στίχους .... άστα να πάνε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου θύμισε (αποσπασματικά) διάφορα πράγματα- μερικά ειπώθηκαν- αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό.

 

Το κομμάτι είναι ωραιότατο.

 

Αυτό που προσωπικά θα ήθελα να ακούσω, είναι μια ενορχήστρωση με κάποια πλήκτρα, που να δώσουν ακόμα περισσότερο στην ατμόσφαιρα.

 

Μπράβο Σπύρο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει, εθιστικό.
+1000
Η εισαγωγή με το slide, μου δημιουργεί την ίδια αίσθηση με το Whiter Shade of Pale, είναι εκπληκτική
Εμένα οι δυό πρώτες νότες με το free bird ;D    Τώρα το άκουσα, τι να πώ και εγώ, ειπώθηκαν όλα. Μπράβο Σπύρο, σε ψιλοζηλεύω..... ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν συγκλονιστικό, αν είχες στρωσει το πωπό σου να κάνεις εξάσκηση στη φωνή σου και όχι μόνο στη μπουθάρα που είσαι αστέρι.

Σε το λαίμαι τόσοι άνθρωπες-΄ασε εμένα δε πιάνομαι ;D-η χροιά της φωνής σου είναι υπέροχη κάτσε λίγο και παίδεψέτην ναούμ.

 

Κοίτα βρες και καμιά βάνδα, έχω βαρεθεί να ακούω τα υπέροχα άσθματά σου με τα γυφτοτετζερέδια τα vstούμπανα λαίμαι  ;D

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που διάβασα και τους στίχους .... άστα να πάνε.

 

Αφού το είχα γράψει, σκέφτηκα ότι υπάρχουν σημεία που θα σου θύμιζαν πράγματα. Κοίτα να δεις πού μας πάει καμιά φορά το ασυνείδητο...

 

 

Αυτό που προσωπικά θα ήθελα να ακούσω, είναι μια ενορχήστρωση με κάποια πλήκτρα, που να δώσουν ακόμα περισσότερο στην ατμόσφαιρα.

 

Τέρρυ η αλήθεια είναι ότι αρχικά το είχα στα σχέδια αλλά ελλείψει keyboard controller δεν μπήκα στη διαδικασία να παίξω με μίντια. Πάντως μια ολοκληρωμένη ενορχήστρωση από μπάντα, θα περιελάμβανε σίγουρα και πλήκτρα.

 

Μπράβο Σπύρο, σε ψιλοζηλεύω..... ::)

 

Είναι που δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα.  ;D

 

Εξαιρετικο.

 

Πολύ ευχαριστώ Κώστα.

 

Θα ήταν συγκλονιστικό, αν είχες στρωσει το πωπό σου να κάνεις εξάσκηση στη φωνή σου και όχι μόνο στη μπουθάρα που είσαι αστέρι.

Σε το λαίμαι τόσοι άνθρωπες-΄ασε εμένα δε πιάνομαι ;D-η χροιά της φωνής σου είναι υπέροχη κάτσε λίγο και παίδεψέτην ναούμ.

 

Κοίτα βρες και καμιά βάνδα, έχω βαρεθεί να ακούω τα υπέροχα άσθματά σου με τα γυφτοτετζερέδια τα vstούμπανα λαίμαι  ;D

 

 

 

Φίλοους, σε κάθε κομμάτι μου τα λες, σου απαντάω, μου τα ξαναλές, σου ξαναπαντάω αλλά δε συνενογιόμαστε. ;D Μπάντες υπάρχουν. Να ήξερες πόσο δύσκολο είναι (για πολλούς λόγους που δε θα αναλύσω τώρα) να παιχτούν αυτά κομμάτια και κυρίως να παιχτούν σωστά. Παρόλα αυτά, μερικά είναι ήδη σε διαδικασία πρόβας. Για τη φωνή, αυτό που ακούς είναι πολύ κοντά στο καλύτερο που έχω. Δηλαδή αν το έκανα καμιά 20αριά takes ακόμα, μπορεί να υπήρχε και ένα λίγο ανώτερο. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Σας ευχαριστώ ξανά ΟΛΟΥΣ για την ακρόαση και το σχολιασμό.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Πολυ ομορφη και τρυφερη συνθεση αλλα πχ το σλαιντ ενω παιζει πολυ ομορφα μελωδικα θεματα ο ηχος του ,αυτη η λαμπιλα που ελαχιστα γρεζαρει με χαλασε.Θα το προτιμουσα πεντακαθαρο και στραγαλενιο με βαθακι,χωρις το ξυσιμο που δεν ταιριαζει και πολυ με την γλυκαδα και την ευαισθησια της συνθεσης.Η φωνη θελει δουλεια και το ξες μην μπω σε λεπτομερεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου