Προς το περιεχόμενο

Κανάς τίμιος καυσοξυλάς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο αλλά είμαστε μεγάλη κοινότητα και μπορεί κάποιος να ξέρει.

Έχω απαυδήσει με την απατεωνία των καυσοξυλάδων Αττικής. Κλέβουν στην ποσότητα, κλέβουν στο είδος του ξύλου, κλέβουν στα μεταφορικά.

Ξέρει κανείς κανέναν σχετικά τίμιο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά είμαστε μεγάλη κοινότητα και μπορεί κάποιος να ξέρει.

Έχω απαυδήσει με την απατεωνία των καυσοξυλάδων Αττικής. Κλέβουν στην ποσότητα, κλέβουν στο είδος του ξύλου, κλέβουν στα μεταφορικά.

Ξέρει κανείς κανέναν σχετικά τίμιο;

 

Αν έχεις το τρόπο να κουβαλήσεις παλέτα, πήγαινε σε Πράκτικερ, στης Ξάνθης αν θυμάμαι καλά πουλάει το κυβικό γύρω στα 80 ευρά. Το κυβικό αν θυμάμαι καλά στο μεσέ-Δρυς-είναι γύρω στα 700 κιλά.

 

Να έχεις υπόψιν σου, πως με βάση το νόμο, πλέον απαγορεύεται η πώληση ξύλων με βάση το βάρος, υποχρεωτικά πάει με τον όγκο.

 

Τώρα θα με πεις και δεν μπορεί να με κλέψει στον όγκο?Σαφώς γιατί είναι μανούλες οι τύποι στο στοίβιασμα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυσε τους Ray!!

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο  Σαμμυ !!!Περυσι πηγα σε κανα δυο και δεν αγορασα γιατι θελενε ντε και καλα να μου πουλσουν με τον ογκο!!Πιαστο αυγο και κουρευτο!!

Εψησα εναν αλλον ΚΑΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ και μου πουλησε με το κιλο που ζυγιζαμε μαζι !!Αν εχανε η ζυγαρια του λιγο δεν μπορω να το ξερω!1Αλλα την εβγαλα φτηνα σχετικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράζεις με το βάρος έχουν συμφερον  να σου δώσουν βρεγμενο ξύλο που σημαίνει πως όχι μόνο σε κλέβουν αλλά παίρνεις ξύλο κάκιστης ποιότητας εξ ορισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεγμένο ξύλο πλέον δεν νομίζω πως παίζει, δεν αξίζει το κόπο να μπουν στη διαδικασία αυτή, που δεν είναι και τόσο απλή όσο φαντάζει ''βρεγμένα ξσύλα''  ;D ;D ;D

 

Βρωμάει ο τόπος από Βουλγάρικα κυβισμένα σε παλέτες, πρόσφατα, άρχισαν να το κάνουν και οι δικοί μας ξσυλέμποροι.Όχι ότι δεν μπορούν να σε κλέψουν και στον όγκο, αλλά γι αυτό είπα Πράκτικερ, που ελέγχει τι παραλαμβάνει.

 

Τα στεγνά ξσύλα, είναι τα περσινά κομμένα ξσύλα, τα ΦΕΤΙΝΑ κομμένα ξσύλα, που εξακολουθούν ακόμη και σήμερα που μιλάμε να κόβουν στα βουνά και να κατεβάζουν, είναι τα βρεγμένα ξσύλα.Οι υλοτόμοι και οι ξσυλέμποροι και τα Δασαρχεία, ΠΑΝΤΑ υπολογίζουν τη ξσυλία σε κυβικά, ποτέ σε κιλά, κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί και καλά έκανε ο νομοθέτης και απαιτεί πλέον τιμή κυβικού.

 

Τα ''βρεγμένα'' ΦΕΤΙΝΑ ξσύλα, είναι υγρά καθότι ζωντανά, άρα βαριά.

Ανάλογα με το ξσυλοθερμαντικό σώμα που έχει ο καθένας, δεν είναι κακό να έχει συνδυασμό ξσυλίας φρέσκιας- μπαγιάτικης, αλλά και διαφορετικής ράτσας και μεγεθών

Τα βρεγμένα αργούν να καούν και φράζουν τις καπνοδόχους, τα στεγνά καίγονται στο φτερό, με εξαίρεση τη ελιά.

 

Η οξιά είναι για να δώσει γκάζι, η δρυς διάρκεια, η ελιά σιγοκαίει για να πιείς κανά τσίπουρο ..................

 

Αν Ρέι τα καυσόξσυλα, τα θες για τσίπουρο δεν τρέχει κάστανο, αν τα θες για θέρμανση, πάρε Πέλετ, ακόμα κι εδώ που τα ξσύλα τα έχω τσάμπα η θέρμανση ενός σπιτιού με πέλετ, είναι απείρως πιο συμφέρουσα-καθαρώτερη-αποδοτικότερη-πρακτικώτερη.

 

Παράγκας, Dr phd  ξσυλολογίας  ;D

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "βρεγμένο ξύλο" εννοώ ξύλο που έχει μείνει έκθετο στη βροχή γιατί ο έμπορος δεν είχε αρκετό στεγασμένο χώρο να το βάλει. Μετά η σόμπα παρουσιάζει πολλά προβλήματα όπως γράφεις κι εσύ.

 

Έχω πελετο-μηχάνημα και έχω τραβήξει πάρα πολλά απο τότε που το πήρα. Έχει σοβαρά θεωρητικά πλεονεκτήματα έναντι του ξύλου ΕΦΟΣΟΝ λειτουργεί σωστά. Αντίθετα η σόμπα ξύλου είναι τόσο απλή που δεν μπορεί να "χαλάσει" ή να σου κάνει κόλπα. Την ανάβεις με το δαδί και τελείωσες, εφόσον το ξύλο δεν είναι μάπα. Με το πέλετ θες σωστή και άμεση υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ξεραμένο και φθηνό ξύλο να αγοράζετε το καλοκαίρι παίδες. Και όπως λέει ο Σάμυ δεν ζεσταίνει σπίτι το καυσόξυλο. Εγώ χρησιμοποιώ μπριγκέτες που είναι σαν πέλετ και χτυπάω τροπικές θερμοκρασίες. Έχω βέβαια συνδεμένα τα σώματα με το τζάκι.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχεις κάνει ακριβώς με το τζάκι;

 

Προφανώς έχει βάλει ''κασσέτα'' μαντέμι μέσα στο τζάκι και μπόιλερ για να ζεσταίνει νερό.

Αντίστοιχα συστήματα με μπόιλερ, υπάρχουν και για πέλετ.

 

Αν πάντως μένεις σε πόλη, να έχεις υπόψιν σου πως υπάρχει ντιρεκτίβα της ΕΕ, που θα απαγορεύει τη καύση ξσύλων στις πόλεις και θα επιτρέπει μόνο τη χρήση πελετομηχανών, λόγω αιθαλομίχλης.Αργά ή γρήγορα θα εφαρμοστεί, δεν είναι τυχαίο που οι παραγωγοί καυσίμου πέλετ σκοτώνονται, ούτε πως υπάρχουν μεγάλες αποκλήσεις στις τιμές και τη ποιότητα.

 

Το ότι δεν δουλεύει σωστά το μηχάνημα σε εσένα, δεν σημαίνει πως η όλη φάση είναι μούφα. Εδώ που ζω πλέον, έχω δει από πολυκατοικίες με λέβητα πέλετ, μέχρι και μικρές βιοτεχνίες που χρησιμοποιούν τέτοια τεχνολογία, αποδοτικά, απροβλημάτιστα και καθαρά.

Εδώ και η Γίπσον πεπιεσμένο χαρτί πουλάει πλέον  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υδραυλικός έχει κάνει μια κατασκευή από σωλήνες που τοποθετήθηκε μέσα στο τζάκι. Από εκεί με έναν κυκλοφορητή το νερό που ζεσταίνεται στο τζάκι τροφοδοτεί τα σώματα του σπιτιού. Νομίζω ότι υπάρχει στο εμπόριο.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου