Προς το περιεχόμενο

Χαμηλο action ? Πως θα το πετυχω ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα στην ομορφη παρεα σας. Εδω και κανα μηνα βασανιζομαι με μια κιθαρα που εφερα απ εξω και εχω προβλημα με το action της. Ως κιθαριστας με ελλατωματικο αριστερο ( χρονια τενοντιτιδα ) παιζω με 8αρες και στην ibanez μου ειχα καταφερει μεχρι και 1,5 mm αποσταση απο την μπασα Μι στο 12ο ταστο χωρις buzz..

 

Εδω ομως ...εχω χασει λιγο το παιχνιδι. Η κιθαρα περασε απο 2 τεχνικους και εγινε τριψιμο ταστων κ.λ.π...δυστηχως ομως αυτο που σε εκεινους η τεσπα στον "φυσιολογικο" κιθαριστα φενεται φυσιολογικο σε εμενα φενεται αδιανοητο..και αναφερομαι στην αποσταση των χορδων.

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση μου παραδωθηκε με action 3mm περιπου... :o

 

Και ναι εχω διαβασει περι ρυθμισης κ.λ.π και στο αγαπητο site μας....αλλα στην περιπτωη που η βεργα ειναι απολυτως straight η χαρα του buzz χαντακωνει τα παντα ! ???

 

Με μια προχειρη αναζητηση και σε ξενα forums αναφερουν πολλοι για 1,5 mm αction και ακομα χαμηλοτερο.....

 

Δεν ξερω ..στην περιπτωση μου σκεφτομαι μηπως πρεπει να ανυψωσω το nut καθως ολα τα υπολοιπα τα εχω δοκιμασει - ατελειωτες ωρες εχω ασχοληθει χωρις αποτελεσμα >:(

 

Ειναι μηπως ευκολο να με βοηθησετε.....καπως ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες σε τεμπέλη τεχνικό, σε βρήκε και καλό παιδί (δλδ κορόϊδο) και την πάτησες.

Πήγαινε την κιθάρα πίσω και ζήτα αυτό που θέλεις.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες σε τεμπέλη τεχνικό, σε βρήκε και καλό παιδί (δλδ κορόϊδο) και την πάτησες.

Πήγαινε την κιθάρα πίσω και ζήτα αυτό που θέλεις.

 

 

+1000

 

εργοστασιακα δεν θα επρεπε να εχει Huh?

 

 

οχι.εκτος και αν ειναι του 1960 η κιθαρα σου.

 

να μας ελεγες και ΤΙ κιθαρα εχεις,δυστυχως μυρισα με επιμονη τα νυχια μου και δεν το βρηκα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...σορρυ...μια jackson professional του 90

 

μπορω να χρησιμοποιησω καποιο υλικο για να το ανυψωσω μονος μου η θα πρεπει να αγορασω κατι συγκεκριμενο απο καποιο καταστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να ανυψωσεις?

 

Προφανως δε γνωριζεις τα βασικα,πηγαινε σε εναν τεχνικο της προκοπης να ρυθμισει-ΣΕΤΑΡΕΙ τη κιθαρα σου ΣΩΣΤΑ.

 

Η κιθαρα σου πρεπει με το 14"-18" radius που ολες οι μεταλοκιθαρες εχουν να εχει ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ 1,2 mm,στι μι καντινι, στο 12ο ταστο με ολοϊσιο μπρατσο.

 

πηγαινε σε εναν τεχνικο της προκοπης

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε σε εναν τεχνικο της προκοπης

 

3mm action δεν ειχε ουτε ο SRV..

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου