Προς το περιεχόμενο

Απορία με realtime effects σε recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία σε σχέση μ' ένα συγκεκριμένο θέμα κατα την ηχογράφηση.

 

*Να τονίσω πως δεν ξέρω αν ο τίτλος που έβαλα είναι σωστός μιας και είμαι πολύ άσχετος επί του συγκεκριμένου θέματος δυστυχως...αυτός είναι και ο λόγος που θα ήθελα επειγόντως τα φώτα σας! :)

 

Μπαίνω στο ψητό:

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω κάποια αγαπημένα εφέ όπως: Korg Kaoss Pad 2, Boss Dynamic Filter, Boss space echo

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: Αν μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω έτσι τη σύνδεση ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τα εφέ reatime και να έχουν επίδραση πάνω στην ήδη γραμμένη κιθάρα.

 

Π.χ Έχω γράψει ένα θέμα κιθάρας μέσα στο DAW σε κάποιο κανάλι και μετά κάνω πάλι rec αλλά αυτή τη φορά καθώς παίζει το κανάλι της κιθάρας εγώ πειράζω το Korg Kaoss Pad 2 ή το space echo ή το Dynamic filter και δημιουργώ realtime effects που αποθηκεύονται όμως μέσα στο κανάλι και τα κρατάει.

 

Έχει κανείς ιδέα αν γίνεται αυτό;; Αν ναι πως;;;

 

 

*Ο στουντιακός μου εξοπλισμός είναι:

 

-AKAI EiE Pro (sound card)

-Focusrite Trackmaster Pro Rack (προενίσχυση)

-Lexicon MX200 Rack

-Line 6 Pod Pro Rack

-Yamaha HS-8

-Mac Mini

 

Ευχαριστώ και σόρρυ για τη ζαλούρα και την τεράστια περιγραφή....  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε, αν το καναλι που εχεις το γραμμενο θεμα το βγαλεις σε ενα ελευθερο output της καρτας,

το ελευθερο output το συνδεσεις στο  input του effect που θελεις και μετα

το output του effect σε ενα ελευθερο input της καρτας ηχου και ανοιξεις ενα νεο καναλι με  input το input που ερχεται απο το effect τοτε το

νεο καναλι μολις το κανεις arm για record θα γραψει τον ηχο της αρχικης ηχογραφησης με τα effect που θα επιλεγεις και κατα τη διαρκεια του recording θα διαμορφωνεις.

 

Τωρα την προενισχυση δεν ξερω πως την εχεις στην αλυσιδα και καλυτερα να περιμενεις και μια αλλη γνωμη.

 

Το ποσα harware effect θα εχεις συνδεδεμενα ετσι ταυτοχρονα το επιτρεπουν τo ποσες εισοδους και εξοδους εχει η καρτα ελευθερες.

 

Αναλογα με τις ρυθμισεις θα εχεις ενα μικρο latency κατα την ηχογραφηση που μπορεις μετα να το διορθωσεις μετακινωντας αντιστοιχα την νεα ηχογραφηση στο time ruler.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε, αν το καναλι που εχεις το γραμμενο θεμα το βγαλεις σε ενα ελευθερο output της καρτας,

το ελευθερο output το συνδεσεις στο  input του effect που θελεις και μετα

το output του effect σε ενα ελευθερο input της καρτας ηχου και ανοιξεις ενα νεο καναλι με  input το input που ερχεται απο το effect τοτε το

νεο καναλι μολις το κανεις arm για record θα γραψει τον ηχο της αρχικης ηχογραφησης με τα effect που θα επιλεγεις και κατα τη διαρκεια του recording θα διαμορφωνεις.

 

Τωρα την προενισχυση δεν ξερω πως την εχεις στην αλυσιδα και καλυτερα να περιμενεις και μια αλλη γνωμη.

 

Το ποσα harware effect θα εχεις συνδεδεμενα ετσι ταυτοχρονα το επιτρεπουν τo ποσες εισοδους και εξοδους εχει η καρτα ελευθερες.

 

Αναλογα με τις ρυθμισεις θα εχεις ενα μικρο latency κατα την ηχογραφηση που μπορεις μετα να το διορθωσεις μετακινωντας αντιστοιχα την νεα ηχογραφηση στο time ruler.

 

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση φίλε μου.  :)

 

Μου φαίνεται καλή λύση, θα περιμένω κι άλλες απαντήσεις και θα τις συνδυάσω όλες μαζί.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω αυτην την απορια σε καποια φαση ομως ακομα δεν την εχω υλοποιησει! Στα ψαξιματα που εκανα ειχα βρει αυτο το αρθρακι

 

http://www.prosoundweb.com/article/using_guitar_pedals_for_studio_mixing_includes_audio//

 

Ελπιζω να σε βοηθησει και αν βρεις την ακρη βοηθησε και εμας του τεμπελχαναδες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου