Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καινούριου combo full tube amp <800€


Brutus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά φίλος!!!

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο στην κατοχή μου τον Orange OR15H...είναι ένα μονοκάναλο κτήνος....ικανοποιητικό eq, πολύ καλό headroom κατά την γνώμη μου και από γκάζια όλων των ειδών (εκτός από σκληροπυρηνικό metal....:P)...τι θέλω να πω για τα γκάζια...το έχεις το gain στο ώρα 09.00 και σπάει ωραία, το βάζεις στο ώρα 12.00 και αρχίζεις να παίζεις AC/DC από εκεί και πάνω ροκαρεις μέχρι να σου πονέσουν τα δάχτυλα...τέλος στα full αρχίζει και fuzzιζει και βαράς και stoner αμα λάχει να ούμε....!!!!!!!!

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή (Orange ρε φίλος!!!!!).

Οπότε αν σου αρέσει ο british ήχος (εμένα με τρελαίνει) το χτυπάς!!!

Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική άποψη και θέμα τι αρέσει στον καθένα!

Σου εύχομαι να κάνεις τι καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη σου και να τον χαρείς όποιον και να πάρεις!!  

Αυτά....άντε και καλή Χρονιά να έχουμε όλοι μάγκες!!!!!

 

Υ.Γ.

Είχα παίξει το καλοκαίρι στον Νάκα στην Ναυαρίνου με έναν Laney Lioneart 20W Head και η αλήθεια ήταν πως με εντυπωσίασε....!!!!!!

 

Χρόνια πολλα!!!

 

Τα λες ωραία για τον ενισχυτή, συντομα και περιεκτικά, σωστός!

Ο OR15 είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, όμως από τα reviews και τα κλιπάκια δείχνει να είναι πολύ μονόπλευρος (μονοκάναλος & χωρίς master volume γαρ). Εννοείται πως σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν βρίσκεις σούπερ all around ενισχυτή, αλλά οι περισσότερες από τις επιλογές που έχουν αναφερθεί είναι αρκετά πιο ευέλικτες. Συνεχίζω φυσικά να τον έχω υπόψη μου γιατί έχει κάτι στον ήχο του που με "τραβαέι" πολύ. Η ποιότητα κατασκευής των Orange, αν και Κίνα, είναι όντως αρκετά καλή. Έχω δοκιμάσει έναν TH100 και μού άρεσε, αν εξαιρέσεις το περιοριστικό μονό tone control στο βρώμικο κανάλι. Δεν ξέρω όμως αν ο OR15 ή ο TH30 είναι κοντά ηχητικά με τον TH100.

 

Δεν έχω δοκιμάσει τον Lionheart 20, όμως έχω δει πολλά για την κατασκευή του. Κατ' αρχήν, από φωτογραφίες δείχνει παρόμοιος εσωτερικά με τη VC σειρά, πράγμα που δεν δικαιολογεί τη διαφορά τιμής. Έπειτα, απ' ότι λένε αυτοί που ξέρουν (δεν είμαι ηλεκτρονικός - δεν γνωρίζω αν πράγματι ισχύει), ο σχεδιασμός τού LH20 (2 single-ended σε παράλληλη σύνδεση) απαιτεί πολύ μεγαλύτερους και διαφορετικούς μετασχηματιστές σε σχέση με αυτούς που έχει τοποθετήσει η Laney. Αυτό λειτουργει αρκετά αποτρεπτικά για μένα, πάντως ο ήχος μού ακούγεται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε κανε υπομονη μασε κανα φραγκο παραπανω και χτυπα ενα twin.Θα αλαξει ολος σου ο κοσμος ,παιζουμε τα ιδια πραγματα απο οτι ειδα.Φιλε μονο twin ,mono twin.Καντο και θα με θυμηθεις.φιλε περνας σε αλλη κατηγορια πιστεψε.Ο ενισχυτης παιζει μονος του ,ουτε πεταλια δεν χρειαζεται.Χτυπα ενα twin και ασε τις μεσες λυσεις.Δεν υπαρχουν μεσες λυσεις τελικα στη μουσικη ,χρονια επαιζα με κουβαδακια.Twin is the real thing.Καλες γιορτες και χρονια πολλα.

 

Πολλά χρήματα, πολλά βατ, μεγάλο μέγεθος... δεν παίζει λοιπόν ο Twin.

Ανταποδίδω τις ευχές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις ΚΑΛΑ καθαρα απο ΔΙΠΛΟΥΣ μαγνητες χρειαζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πανω απο 50 βαττ ,καλυτερα να ειναι 100,και φυσικα αναλογο ΜΕΓΑΦΩΝΟ (γυρω στα 200 με 300 βαττ) ενα EVM12L ή EMINENCE DELTA PRO....μονο αν η κιθαρα σου φοραει διπλους με ΠΟΛΥ vintage χαρακτηρα (SD Seth Lover π.χ.) και χαμηλη εξοδο μπορεις να ελπιζεις σε αξιοπρεπη καθαρα με τους ενισχυτες που αναφερεις.

 

Θα μπορουσες να βαλεις βεβαια μια low gain 12AY7 στη θεση V1 για να εχεις λιγο πιο καθαρο ηχο αλλα ΙΜΗΟ αυτα ειναι ημιμετρα......

 

Στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ θα βρεις ευτυχως πολλους αντιστοιχους ενισχυτες στα λεφτα που θες να δωσεις.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=215058

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=213179

 

αυτος εδω ειναι πραγματικο τεφαρικι

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=221612

 

φυσικα και twin βρισκεις σε αυτα τα λεφτα

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=223797

 

Εντάξει, δεν περιμένω με τους διπλούς να έχω full καθαρά όπως με μία tele ή μία strat, ας αρπάζουν και λιγάκι, αρκεί ο ήχος να είναι όμορφος, ούτε να λασπώνει ούτε να είναι "τσίγκινος". Ούτως ή άλλως το 90% τού παιξίματος θα είναι με λίγο ή περισσότερο overdrive. H LP φοράει τους Classic 57 και οι άλλες με διπλούς παίζουν περίπου στο ίδιο output.

 

Επίσης εννοείται πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Δυστυχώς όμως και τα 800€ θα ζοριστώ πάρα πολύ για να τα δώσω. Όπως γράφω και στο αρχικό post, δεν υπάρχει περίπτωση να πάω για μεταχειρισμένο, για τούς λόγους που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά ο C30 μού αρέσει αρκετά και απ' όσο τον έψαξα σε reviews έχει αξιοπιστία σαν κατασκευή.

Θα σου έλεγα ψάξε κι άλλες γνώμες στα forum, για το αν συνεργάζεται καλά με humbuckers, να έχεις σφαιρικότερη εικόνα. Όπως προείπα, με Les Paul μου φαινόταν λίγο μουντός.

Όσο για την αξιοπιστία, κι εγώ τα ίδια με σένα είχα διαβάσει, παρόλα αυτά εμένα μου είχε βγάλει κάποιο πρόβλημα (τα έχω γράψει κι εδώ στο forum) και παιδεύτηκα με τους τεχνικούς να εντοπίσω την αιτία, λόγω πλακέτας, η οποία έχει ένα περίεργο τρόπο να είναι τοποθετημένη στο σασί , είναι ουσιαστικά 3 πλακέτες σε σχήμα "π", με αρκετά εύθραυστες ενώσεις μεταξύ τους, οπότε για να τον κοιτάξεις πρέπει να το βγάλεις όλο με προσοχή, κ είναι παίδεμα.

 

Αυτό που περιγράφεις, όπως το ακούω μού μοιάζει πιο πολύ με θέμα ηχείου και όχι λάμπας.

Και το καινούριο μεγάφωνο (άλλαξα 3) και η άλλη λάμπα βοηθούσαν να γίνει πιο ευχάριστος κι εύχρηστος ο ήχος του. Συνδυασμένα, ακόμη καλύτερα.

 

Στην Ελλάδα πάντως, καλά είναι να μην ξεφεύγουμε πολύ με τις μόντες (πλην μεγαφώνων-λυχνιών), γιατί πρέπει να έχεις κι έναν καλό τεχνικό και αυτοί σπανίζουν & κοστίζουν.

Δίκιο έχεις, παρόλα αυτά κάποιες βασικές μόντες στο νετ φαίνονται απλές, κι άμα τον ξαναπάρω τον ενισχυτή έχω ψηθεί να τις κάνω :P, υποτίθεται ότι τον αναβαθμίζουν αρκετά.

 

Είχα πριν τον VC15 έναν Valvestate 30 (1η γενιά) αλλά ήταν απογοήτευση.

Εγώ με τη 2η γενιά παίζω, για φτηνός solid state δε με χαλάει πολύ, είναι βέβαια απλώς λύση ανάγκης. Ο 60ρης με τη λαμπίτσα που έχω επίσης χρησιμοποιήσει/γράψει πρόβες  είναι κάπως πιο "ενισχυτής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω blues, classic, alternative & desert rock.

 

Ο pc30 για blues και desert rock σπέρνει πάντως!

Ειδικά στο βρώμικο κανάλι με λίγο gain να βρωμίζει κ με το reverb ανεβασμένο, με πήγαινε πολύ προς ατμοσφαιρικό desert rock, ήταν απόλαυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την αξιοπιστία, κι εγώ τα ίδια με σένα είχα διαβάσει, παρόλα αυτά εμένα μου είχε βγάλει κάποιο πρόβλημα (τα έχω γράψει κι εδώ στο forum) και παιδεύτηκα με τους τεχνικούς να εντοπίσω την αιτία, λόγω πλακέτας, η οποία έχει ένα περίεργο τρόπο να είναι τοποθετημένη στο σασί , είναι ουσιαστικά 3 πλακέτες σε σχήμα "π", με αρκετά εύθραυστες ενώσεις μεταξύ τους, οπότε για να τον κοιτάξεις πρέπει να το βγάλεις όλο με προσοχή, κ είναι παίδεμα.

 

Αυτό, στη 2η γενιά (μετά το 2012, αν θυμάμαι καλά) η Peavey to άλλαξε, πλέον τα πράγματα είναι απλά στην πρόσβαση και το service. Επίσης, έβαλε μεταλλικό "καλάθι" για να προστατεύονται και να μην συντονίζουν οι λυχνίες. Αν ψάξεις στο φόρουμ τής Peavey θα τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πήρα καινούριο το 2010 (νομίζω) και είχε "καλάθι" για να μην τρίζουν οι λάμπες..Δεν ξέρω αν αργότερα άλλαξαν κ την πλακέτα. Μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Brutus, Τον TH30, έχει απίστευτο καθαρό κανάλι και για το βρώμικο δεν το συζητάω. Μπορείς να επιλέξεις στα 7, 15 ή 30 W και αν πάρεις το κεφάλι και το συνδυάσεις με μια μεγάλη καμπίνα έχει παραπάνω από αρκετό headroom στα 30w. Με αυτόν παίζει εδώ ο κιθαρίστας δεξιά:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πήρα καινούριο το 2010 (νομίζω) και είχε "καλάθι" για να μην τρίζουν οι λάμπες..Δεν ξέρω αν αργότερα άλλαξαν κ την πλακέτα. Μακάρι.

 

Επίσης, έβαλαν και standby διακόπτη.

Εδώ πάντως, ακούγεται άψογος για αυτό που ψάχνω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου