Προς το περιεχόμενο

Μαμά θέλω πολύ βαρύ distortion!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και κατι αλλο...superfunk και ακατανομαστε,αν ειμαι ΤΟΣΟ προς την μια μερια και ακουω οπως λες μονο με τα αυτια μου γιατι τοτε ενω ειχα επιλογη να παρω μια suhr telecaster προτιμησα να μεινω με την fender highway telecaster?ετσι για να λεω οτι εχω μια fender σπιτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο έφτιαχνα το άρθρο έφερα ένα φίλο σπίτι για να δω αν σε hi-gain αξίζει να αναφερθώ στα ξύλα της κιθάρας.Οι παρατηρήσεις μου ήταν οι εξής:

 

Gibson LP με EMG VS Janick's guitar(Basswood) με EMG

 

Hi-gain setting

Ήχος ίδιος και απαράλλακτος

 

Mid gain setting

Παρόλο που έχουν ίδιους μαγνήτες η γλύκα της LP αρχίζει να ξεχωρίζει.Αν και όχι πολύ

 

Low gain setting

Εδώ είναι που καταλάβα και με κλειστά ματιά πότε έπαιζε η κιθάρα μου ή η LP.Παχιά και γλυκιά αλλά με λίγα πριμομεσαία(λόγω EMG 81)η LP,καθαρό με έντονα πριμομεσαία η δικιά μου

 

 

Μακάρι να μπορούσα να ηχογραφήσω να ακούσετε και εσείς. :(

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες φορούσαν ίδιες χορδές παίχτηκαν στον ίδιο ενισχυτή με τις ίδιες ρυθμίσεις ανα κατηγορία που ανέφερα.

 

Abraxas δε νομίζω πάντως η μεγαλύτερη σκάλα ή το floyd να έκανε τη διαφορά που άκουσα.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη σκάλα κάνει πολύ μεγάλη διαφορά! Έχει πιό "σφιχτό" ήχο, και στα ακκόρντα μπορείς να "ξεχωρίσεις" τις χορδές! Από την άλλη η μικρότερη σκάλα έχει όντως πιο γλυκό ήχο, κυρίως επειδή οι χορδές είναι λίγο πιό χαλαρές σε σχέση με την μεγαλύτερη σκάλα (εφόσον οι δύο κιθάρες έχουν ίδιες χορδές όπως είπες!).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι ακραια αποψη το να υποστηριζω οτι επηρρεαζει πολυ στον ηχο ΚΑΙ το ξυλο;

 

Επιμένεις να προκαλείς και να συμμετέχεις σε συζητήσεις γύρω απο τα αυτονόητα, και τώρα φτάνεις στο σημείο να ρωτάς αν είναι κακό το να υποστηρίζεις ένα απο αυτά ? :roll:

 

Ειναι σαν να κάνεις debate για το άν το φεγγάρι είναι φτιαγμένο απο Emmedal και τελικά να απορείς κι ο ίδιος ....!!

 

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ !! :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas δε νομίζω πάντως η μεγαλύτερη σκάλα ή το floyd να έκανε τη διαφορά που άκουσα.

 

8O

 

Και βέβαια κάνει τη διαφορά! :wink:

 

Τώρα αν σου άρεσε η μία περισσότερο ή η άλλη αυτό είναι θέμα γούστου, αυτό λέμε.

 

Εμένα ας πούμε ο neck μαγνήτης στις Les Paul με αηδιάζει κυριολεκτικά... σκέτη λασπουριά... Δεν ξέρω αν θυμάσαι, μια συζήτηση πριν από 1+ χρόνο, για το ότι μπορεί να ευθύνεται το γεγονός πως ο neck 'κάθεται' πάνω σε μια βασική αρμονική.

 

¶κου (και δες) εδώ:

 

 

... πως είναι το προσωπικό μου φετίχ για κιθάρες με 2 humbuckers (ΚΑΙ έπιπλο παρακαλώ! :D )

 

Είπαμε, περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Χωρίς ίχνος ειρωνείας πάντα- απλά για να καταλάβω' date=' ει δυνατόν, πόσο ακραίες είναι οι δυο αντίρροπες απόψεις που εκφράζονται.

 

με αφορμη το παραπανω εκανα αυτην την ερωτηση...

 

τι να συγκεντρωθω ρε τολη πλακα μου κανεις; :)

 

δεν φανταζεσαι ποσο στο χαβαλε παιρνω αυτες τις συζητησεις και ποσο μου αρεσει να τσιτωνω τον superfunk οταν τον βλεπω ετσι απολυτο..πλακα κανω τουλαχιστον εγω :lol: :wink:

 

δυστυχως τα αυτονοητα εδω ειναι παπαριες των κατασκευαστων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου