Προς το περιεχόμενο

Μαμά θέλω πολύ βαρύ distortion!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

janick δεν αναφέρθηκες στην υπόλοιπη κιθάρα' date=' δεν παίζει ρόλο η κατασκευή στον όγκο του ήχου? ιδέα δεν έχω από βαρύ ήχο (να παίζω εννοώ), αλλά όταν παίζω με την black beauty μου στα καθαρά η νότα έχει έναν όγκο ΝΑ (με το συμπάθειο).

ίσως θα έπρεπε να επενδύσει κανείς και σε ένα καλό εργαλείο στα χέρια του...

πάντως +1000 για το περί δεξιού χεριού! ΞΥΛΟ![/quote']

 

Καλή ερώτηση!!:wink:

 

Σκέφτηκα να γράψω κάτι επι αυτού αλλά επειδή μιλάμε για αρκετή ποσότητα παραμόρφωσης το κομπρεσάρισμα είναι τέτοιο που δεν ακούγεται και πολύ το ξύλο :wink:

 

¶σε που παίζοντας με ένα EQ πετάλι μπορείς να πετύχεις πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα(προσθέτοντας όγκο με το κιλό).:wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκέφτηκα να γράψω κάτι επι αυτού αλλά επειδή μιλάμε για αρκετή ποσότητα παραμόρφωσης το κομπρεσάρισμα είναι τέτοιο που δεν ακούγεται και πολύ το ξύλο

 

Ετσι κι αλλοιως ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ειναι η κιθαρα,σιγα μην "ακουσεις" το ξυλο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ειναι η κιθαρα' date='σιγα μην "ακουσεις" το ξυλο :wink:[/quote']

Το ξυλο ειναι παντα παρον στον ηχο, πρωταρχικη ηχητικη πηγη.

Στις κιθαρες με διπλους που ειναι προσανατολισμενες για high gain ηχους, μαονι, basswood και alder ειναι οι στανταρ προτιμισεις, με ή χωρις maple top. Δεν εχω δει καμια τετοια κιθαρα με swamp ash. Eννοειται οτι το καθε ξυλο δινει τον δικο του ηχο, ειτε παιζεις τη κιθαρα καθαρη ειτε με TS-9 ειτε με Diesel κεφαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα πριν τεστάρω ηλεκτρική παίζω Unpluged πρώτα για να δώ τον ήχο του οργάνου ΜΟΝΟ! Έχουν τύχει κιθάρες που έχουν γεμάτο ήχο και δύναμη και διάρκεια χωρίς καν ενισχυτή και κιθάρες που είναι ψόφιο πράγμα... Πιστεύω ότι μετράει πολυ αυτή η πρώτη ύλη που δίνεις στον όποιο μαγνήτη. Δεν μπορεί να παίζει ρόλο μόνο αυτός; Ε superfunk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται οτι το καθε ξυλο δινει τον δικο του ηχο, ειτε παιζεις τη κιθαρα καθαρη ειτε με TS-9 ειτε με Diesel κεφαλι.

 

Θα διαφωνησω καθετα (μια και φτιαχνοντας κιθαρες εδω και αρκετα χρονια και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τον παν ειναι ο μαγνητης,το μηκος της σκαλας,το σετ απ & η γεφυρα) αλλα βεβαια δικαιουσαι να εχεις τη γνωμη σου :wink:

 

Για μενα το σωμα μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας ειναι απλα μια "σανιδα" πανω στην οποια τεντωνουμε τις χορδες & βαζουμε τους μαγνητες τιποτα παραπανω & τιποτα παρακατω),βεβαια αυτο ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη :wink:

 

εξαλλου το εχουμε συζητησει τοοοοοοοοσο πολυ το θεμα εδω μεσα που κατανταει βαρετο (ψαξε λιγο σε παλαιοτερα ποστς για να δεις τα περι "κουρδισμενων" ξυλων & αλλες επικες λεκτικες μονομαχιες!! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειστε και οι δυο καπως απολυτοι,το ξυλο εννοειται πως διαμορφωνει και αυτο το τελικο αποτελεσμα,σε λογικα πλαισια παντα,τωρα αν τιγκαρεις την κιθαρα στο gain και στο compression (diezel) ομολογουμενως και απο πλαστικο να ηταν η κιθαρουλα δεν θα ακουγες καμια διαφορα!

Πολυ σωστο ηταν αυτο που ειχε πει ο SF παλαιοτερα,πως σημασια στο ξυλο εχει το βαρος του και κατεπεκταση η πυκνοτητα του παρα το ονομα του mahogany swamp ash κλπ...

RGT220A_NTF_00_01.jpg :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ειναι η κιθαρα' date='σιγα μην "ακουσεις" το ξυλο :wink:[/quote']

Το ξυλο ειναι παντα παρον στον ηχο, πρωταρχικη ηχητικη πηγη.

Στις κιθαρες με διπλους που ειναι προσανατολισμενες για high gain ηχους, μαονι, basswood και alder ειναι οι στανταρ προτιμισεις, με ή χωρις maple top. Δεν εχω δει καμια τετοια κιθαρα με swamp ash. Eννοειται οτι το καθε ξυλο δινει τον δικο του ηχο, ειτε παιζεις τη κιθαρα καθαρη ειτε με TS-9 ειτε με Diesel κεφαλι.

 

ΑΜΗΝ!!!

αληθεια les paul χωρις mahogany αλλα με alder θα ακουστει..les paul?απαντηση:ναι μονο στα αυτια του superfunk...ελεος... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το σωμα μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας ειναι απλα μια "σανιδα" πανω στην οποια τεντωνουμε τις χορδες & βαζουμε τους μαγνητες τιποτα παραπανω & τιποτα παρακατω)

 

αφου ειναι ετσι σε εχω ξαναρωτησει και δεν μου εχεις απαντησει...γιατι τοτε δεν βαζεις το ξυλο απο το ..τραπεζι του σαλονιου σου η απο οποιαδηποτε τραπεζι του σπιτιου σου το οποιο θα ειναι ελαφρυ αλλα παιρνεις απο warmoth καλα ξυλα κτλ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μην το ανάγουμε πάλι στα ξύλα και πέσει ξύλο :lol: :lol:

 

Τουλάχιστον όσο αφορά το θέμα του σκληρού ήχου πραγματικά σε μεγάλα επίπεδα gain, έπαιξα και με LP και με strat και με τη δικιά μου για σύγκριση, οι διαφορές ήταν ελάχιστα αντιληπτές.Φρόντισα μάλιστα να φοράνε μαγνήτες με ίδια τονικά χαρακτηριστηκά για να μην βγάλω λάθος συμπέρασμα.

 

Ενοοείτε ότι στα καθαρά οι διαφορές παρα ήταν εμφανείς :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου