Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Ε.Ε. και ΦΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Εδώ και κάποιον καιρό, επικρατεί μια "ομιχλώδης" κατάσταση σε αγορές από την Ε.Ε. σχετικά με το αν ο ΦΠΑ χρεώνεται στην χώρα στην οποία αγοράζεται κάτι, ή στην χώρα προορισμού του.

Έχει να κάνει με τους τζίρους που κάνει το κατάστημα, στην χώρα προορισμού του αντικειμένου.

 

Όμως ...

Αν κάποιος αγοράσει κάτι στο Reverb από κατάστημα μέσα στην Ε.Ε. (που πουλάει σαν επαγγελματίας και στο Reverb αλλά και εκτός Reverb, στο κατάστημα δηλαδή), ο ΦΠΑ που θα χρεωθεί?

Στην χώρα αγοράς, ή στην χώρα προορισμού?

 

Για να γίνω πιο σαφής.

Κατάστημα στην Ολλανδία, έχει και κατάστημα στο Reverb, και σε μια καταχώρηση έχει τιμή αλλά λέει και make offer.

Αν εσύ κάνεις μια προσφορά, και πάρεις το προς πώληση αντικείμενο, υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις ΦΠΑ και εδώ, μόλις φτάσει?

 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

 

Ευχαριστώ. :classic_smile:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την πρόσφατη εμπειρία μου επειδή κάνουν match πολλά από τα keywords της ερώτησης σου.

 

Αγορά από Ιταλία (έκανα offer και έγινε δεκτό) μέσω Reverb (είναι και φυσικό μαγαζί, εχει και site), πριν από έναν μήνα, αποστολή με UPS (insured), μερικές ημέρες μετά παρέλαβα και δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως, μεταχειρισμένο (απλά το αναφέρω) και δεν ήταν μικρής αξίας.

 

Δεν ξέρω ποιός ή αν αποδίδει ΦΠΑ και που, με ποιά κριτήρια και σε ποιές περιπτώσεις, Στράτο.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ξέρω οτι είναι εκτός θέματος αλλά το αφήνω και αυτό εδώ γιατι προσωπικά περίμενα να πληρώσω τα κέρατα μου.

 

Παραγγελία απο Αμερική μέσω ebay και shipping μέσω ebay, $49 αξία αντικειμένου, $12 μεταφορικά, $14.64 VAT που χρεώθηκε από το ebay, οπότε πλήρωσα στο ebay $75.64.

 

Μόλις ήρθε ο ταχυδρόμος, πλήρωσα 7.5 ευρώ (ναι, εφτάμιση ευρώ).

 

Περιμένω άλλο ένα δέμα από Αμερική, μέσω ebay με shipping μέσω ebay, οπότε θα ενημερώσω και για αυτό.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Freedom είπε

Μόλις ήρθε ο ταχυδρόμος, πλήρωσα 7.5 ευρώ (ναι, εφτάμιση ευρώ).

 

Πήρες απόδειξη για το τι αφορά;

Λογικά είναι κόστος εκτελωνισμου και δασμοί.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Πήρες απόδειξη για το τι αφορά;

Λογικά είναι κόστος εκτελωνισμου και δασμοί.

 

"Τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό" είναι τα 7.5 ευρώ, "Δασμοί", "ΦΠΑ" (λογικό γιατι ήδη ειχε πληρωθει) και "Λοιπές Επιβαρύνσεις" είναι μηδέν.

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα λέει σχετικά καλά: https://europa.eu/youreurope/business/taxation/vat/cross-border-vat/

Μπορείς να δεις περισσότερα στο Find out more panel. Αν πατήσεις Within the EU > When buying goods σε πάει εδώ. Λέει ότι όσον αφορά αγορές με απόδειξη λιανικής, τότε πληρώνεις πάντα ΦΠΑ, αυτό της δικής σου χώρας, όχι αυτής που παρέχει το αγαθό/υπηρεσία.

 

Όσον αφορά επαγγελματικές συναλλαγές - μόνο με τιμολόγιο δηλαδή, υπάρχει ολοκληρωτική αποροφορόγηση αν η συναλλαγή γίνεται ανάμεσα σε χώρες που θεωρούνται ενδοκοινοτικές (της ΕΕ δηλαδή), μέσω του συστήματος VIES όπου επικυρώνονται οι συναλλαγές στην Ευρώπη. Εγώ που κόβω τιμολόγια πώλησης και αγοράς εντός ΕΕ, δεν συμπεριλαμβάνω ποτέ ΦΠΑ, και μάλιστα στο τιμολόγιο αναφαίρω πάντα ότι το ΦΠΑ είναι 0% σύμφωνα με το άρθρο 5.

 

Σαν έξτρα τιπ, ξέρω ότι αν κάνεις αγορά ψηφιακού αγαθού από Αμερική, αν μπεις με VPN και κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις, γλιτώνεις και εκεί το ΦΠΑ, με απόδειξη λιανικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 20/5/2023 στις 5:46 ΜΜ, fusiongtr είπε

Καλησπέρα σας.

Sorry που γίνομαι αδιάκριτος, αλλά ετοιμαζόμαστε για τίποτα... αγορές;

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Εδώ τα λέει σχετικά καλά: https://europa.eu/youreurope/business/taxation/vat/cross-border-vat/

Μπορείς να δεις περισσότερα στο Find out more panel. Αν πατήσεις Within the EU > When buying goods σε πάει εδώ. Λέει ότι όσον αφορά αγορές με απόδειξη λιανικής, τότε πληρώνεις πάντα ΦΠΑ, αυτό της δικής σου χώρας, όχι αυτής που παρέχει το αγαθό/υπηρεσία.

 

Όσον αφορά επαγγελματικές συναλλαγές - μόνο με τιμολόγιο δηλαδή, υπάρχει ολοκληρωτική αποροφορόγηση αν η συναλλαγή γίνεται ανάμεσα σε χώρες που θεωρούνται ενδοκοινοτικές (της ΕΕ δηλαδή), μέσω του συστήματος VIES όπου επικυρώνονται οι συναλλαγές στην Ευρώπη. Εγώ που κόβω τιμολόγια πώλησης και αγοράς εντός ΕΕ, δεν συμπεριλαμβάνω ποτέ ΦΠΑ, και μάλιστα στο τιμολόγιο αναφαίρω πάντα ότι το ΦΠΑ είναι 0% σύμφωνα με το άρθρο 5.

 

Σαν έξτρα τιπ, ξέρω ότι αν κάνεις αγορά ψηφιακού αγαθού από Αμερική, αν μπεις με VPN και κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις, γλιτώνεις και εκεί το ΦΠΑ, με απόδειξη λιανικής.

 

Αλέξη μου τα ξέρω αυτά.

Όταν όμως αγοράζεις από κατάστημα λιανικής, μέσω προσφοράς/δημοπρασίας σε Ebay/Reverb δεν ξέρω πώς συντάσσεται η απόδειξη.

 

Επίσης σχετικά με το υπογραμμισμένο, το θέμα δεν είναι μόνο το αν, αλλά και το που θα πληρώσεις τον ΦΠΑ.

Στην χώρα αγοράς, ή στην χώρα προορισμού.

Και το λέω γιατί έχω ακούσει για πατατιές, στις οποίες έχει διπλοπληρωθεί ο ΦΠΑ, όταν η αγορά γίνεται μέσω καταστήματος σε Ebay/Reverb.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου