Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Ε.Ε. και ΦΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ναι Tele. 

 

Που το κατάλαβες βρε θηρίο ότι κοιτούσα αυτήν?

Αλλά δεν το βλέπω, δεν ασχολούμαι με φτηνιάρικα όργανα.

 

 

https://reverb.com/item/50216638-mike-bloomfield-s-1968-fender-telecaster

 

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Που το κατάλαβες βρε θηρίο ότι κοιτούσα αυτήν?

Αλλά δεν το βλέπω, δεν ασχολούμαι με φτηνιάρικα όργανα.

 

 

https://reverb.com/item/50216638-mike-bloomfield-s-1968-fender-telecaster

 

Απαπα, ακριβά μεταφορικά.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Απαπα, ακριβά μεταφορικά.

Το ο,τι έχει απαράδεκτα για τελε saddles, αφτερμαρκετ νέκ πικάπ, κ το πικγκαρντ δεν πρέπει να είναι σόι δε θα του το πει κανείς?

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το ο,τι έχει απαράδεκτα για τελε saddles, αφτερμαρκετ νέκ πικάπ, κ το πικγκαρντ δεν πρέπει να είναι σόι δε θα του το πει κανείς?

Ταχει όλα αυτά; Τέλε κακό για κιθάρα;

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 Τέλε κακό για κιθάρα;

Δεν παίρνω θέση. 

Μέχρι να έχω φράγκα να φτιάξω ένα παβεζοκιθαρο κουκλί thinline όπως την θέλω. 

Μετά θα γίνω ινφλουεσε 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αλέξη μου τα ξέρω αυτά.

Όταν όμως αγοράζεις από κατάστημα λιανικής, μέσω προσφοράς/δημοπρασίας σε Ebay/Reverb δεν ξέρω πώς συντάσσεται η απόδειξη.

 

Επίσης σχετικά με το υπογραμμισμένο, το θέμα δεν είναι μόνο το αν, αλλά και το που θα πληρώσεις τον ΦΠΑ.

Στην χώρα αγοράς, ή στην χώρα προορισμού.

Και το λέω γιατί έχω ακούσει για πατατιές, στις οποίες έχει διπλοπληρωθεί ο ΦΠΑ, όταν η αγορά γίνεται μέσω καταστήματος σε Ebay/Reverb.

 

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλα πριν, είναι ξεκάθαρο ότι ο αγοραστής πληρώνει το φόρο, και ο φόρος είναι βασισμένος στη χώρα που μένει - όχι του πωλητή - και εν τέλει θα καταλήξουν στη χώρα του αγοραστή, όπως λες εσύ, τη χώρα προορισμού.

 

Αν είσαι εσύ ο αγοραστής, είσαι Έλληνας και αγοράσεις από Γερμανία, θα φύγουν τα λεφτά από σένα, θα τα πάρει ο Γερμανός, θα κόψει την απόδειξη με Ελληνικό ΦΠΑ, και βάσει του Ευρωπαϊκού συστήματος, ο Γερμανός θα "στείλει" την προστιθέμενη αξία στην Ελλάδα.

 

Στην ουσία, το ΦΠΑ έχει να κάνει ξεκάθαρα με τον αγοραστή, δεν ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου μια επιχείρηση, ιδιαίτερα σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Δε νομίζω να αλλάζουν τα παραπάνω για τις δημοπρασίες, μιας και εν τέλει, πληρώνεις μια τελική τιμή για ένα προϊόν, κόβεται απόδειξη, και η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Το κατάστημα στο Reverb/Ebay θα σου κόψει την απόδειξη σύμφωνα με τα στοιχεία που τους έχεις δώσει. Ίσως να υπάρχει fee από την πλατφόρμα, που εκεί τα πράγματα μπορεί να γίνουν λίγο πιο πολύπλοκα, αλλά δε νομίζω να αφορά εσένα, μιας και συνήθως επηρεάζει τον πωλητή. Αν όχι, θα στο έβαζε σαν επιπλέον έξοδο στην απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλα πριν, είναι ξεκάθαρο ότι ο αγοραστής πληρώνει το φόρο, και ο φόρος είναι βασισμένος στη χώρα που μένει - όχι του πωλητή - και εν τέλει θα καταλήξουν στη χώρα του αγοραστή, όπως λες εσύ, τη χώρα προορισμού.

 

Αν είσαι εσύ ο αγοραστής, είσαι Έλληνας και αγοράσεις από Γερμανία, θα φύγουν τα λεφτά από σένα, θα τα πάρει ο Γερμανός, θα κόψει την απόδειξη με Ελληνικό ΦΠΑ, και βάσει του Ευρωπαϊκού συστήματος, ο Γερμανός θα "στείλει" την προστιθέμενη αξία στην Ελλάδα.

 

Βρε Αλέξη μου δεν είναι στάνταρ αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ να καταλάβεις τι λέω ....

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_el.htm

 

 

55 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το ο,τι έχει απαράδεκτα για τελε saddles, αφτερμαρκετ νέκ πικάπ, κ το πικγκαρντ δεν πρέπει να είναι σόι δε θα του το πει κανείς?

 

Μα γι' αυτό την δίνει κοψοχρονιά ο τύπος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αααααχμμμμμμ.....

 

https://help.reverb.com/hc/en-us/articles/15478400563603-How-VAT-is-collected-on-fees-charged-to-sellers

 

Capture.JPG.de92580855a42919c51630f57def378d.JPG

 

@fusiongtr Στράτο, ρίξε ένα διάβασμα σε ολοκληρο το αρθρο γιατί μου φαίνεται οτι το είχες διαισθανθεί...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2023 στις 5:38 ΜΜ, vrasidas27 είπε

Το ο,τι έχει απαράδεκτα για τελε saddles

 

Εγώ μια χαρά Gotoh brass bridge βλέπω πάντως.Classic. Εγώ αν θέλει κάποιος να ρΩουκ με την τελε του αΦτην προτείνω.

 

image.png.a147609d058e19fe166a8009de8ad952.png

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου