Προς το περιεχόμενο

Κλέψειμο Ονόματος γκρουπ...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να χουμε να λέμε...

Ψάχνουμε ελληνικό (εύκολο) όνομα για το συγκροτηματάκι μας.

Το θέμα είναι ότι οι 2 ΔΥΟ λεξούλες που προορίζονταν για όνομα εντοπίστηκαν μετά απο αρκετό ψάξιμο, πού αλλού? --στο myspace ως όνομα άλλου γκρουπ.

Και αυτό ροκ σε παρόμοιους ήχους...

Απ'ότι είδα το profile είναι το μοναδικό (στα πιο γνωστά έστω παρόμοια sites) και αυτό έχει πάνω απο 3 μήνες να ελεγχθεί απο κάποιος (σαν να έχει αφεθεί)

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω... και να ρωτήσω εγκυκλοπαιδικά...

Μπορεί ο καθένας τώρα να πάρει το όνομα τους?

Θα υπάρξει επίπτωση?

Το όνομα μίας μπάντας δηλώνεται όπως τα τραγούδια?

 

περισσότερο εγκυκλοπαιδικά ρωτώ... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ακριβως να σου απαντησω αλλα νομιζω πως πχ souless υπαρχουν πολλες μπαντες.. κ μια ελληνικη νομιζω αλλα κ ξενη.. Aυτο που εκανα εγω οταν ψαχναμε ονομα για την μπαντα ηταν να καταληγουμε σε ονοματα κ μετα να τα Googlαρουμε για αυθεντικοτητα κ αν υπαρχουν αλλες μπαντες με παρομοιο ονομα, οποτε κ αλλαζαμε κ ξαναgooglαραμε.

Ειναι νομιζω κ καποιες που εχουν το ιδιο ονομα αλλα η μια πχ εχει μπροστα το αρθρο The

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνεις ένα search στο myspace πχ Slipknot θα δεις πως έχει δίπλα ένα (Official).

 

Λογικά αν δεν έχεις δισκογραφική δεν είσαι "verified" άρα μπορείς να πάρεις το όνομα.

Τώρα σε περίπτωση  που υπάρχουν 2 ή παραπάνω μπάντες με το ίδιο όνομα (που δεν είναι "verified") θα επικρατήσει αυτή που θα γίνει (ή είναι) πιο γνωστή.

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν ονομάσεις την μπάντα σου "Μπλε" μπορεί στο Myspace να μην είναι verified αρά σίγουρα θα θεωρείται κλέψιμο (όσο να ναι οι μπλε έχουν ένα όνομα και δεν μπορείς να τους το πάρεις).

 

στην θέση σου αφού όπως μας είπες και φαίνονται ανενεργοί αλλά και ΔΕΝ το κλέψατε αλλά σας ήρθε στο μυαλό.. GO FOR IT!

 

Περιμένουμε κομμάτια σας 8)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλαω το ονομα της προηγουμενης μπαντας μου αν θες! ;D ;D ;D

5 euro καλα ειναι?? ;D

 

ebay it θα βγάλεις πιο πολλά ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Εγώ θα επικοινωνήσω μαζί τους (ελπίζω να τους βρώ)

απλά σε περίπτωση που μου πει "δεν παίζουμε αλλά μην την βγάλετε έτσι"

κάτι που δεν μου λέει πολλά θέλω να ξέρω τι γίνεται.

 

Και πώς μπορώ να σιγουρέψω το αυθεντικό του ονόματός μας...

απ'ότι κατάλαβα πέρα από το σεβαστό νόμο "της πιάτσας" δεν υπάρχει κάτι άλλο επίσημο...

γιατί ούτε κομμάτια άλλων μπορείς να πάρεις αλλά πόσοι δεν εκμεταλεύτηκαν άλλους εκτός ΑΕΠΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα Googlαρισε! βαζεις το ονομα κ διπλα ακριβως band, κ τα παντα ξεδιαλυνονται! ;D

 

Ρε man ναι, το κάναμε αυτό!

φαντάσου ότι το google δεν μου δωσε την μπάντα στο myspace (λογικά επειδή ήταν ανέπαφο το link για καιρό) -μου βγαζε δευτερεύοντα αποτελέσματα...

 

ΕΠΙΣΗΜΑ!! όπως αγοράζεις δικαιώματα για τα τραγούδια, αγοράζεις και για το όνομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμεις εχουμε κατοχυρωσει το ονομα σε συμβολαιογραφο πλεον.. Κατα ποσο θα κανει καποιος κατι με αυτον τον τροπο ομως δεν ειναι σιγουρο.

Δηλαδη αν καποιος εμφανιστει με το ιδιο ονομα σιγουρα δεν μας συμφερει να το κυνηγησουμε νομικα ωστε να βρουμε το δικιο μας.. παρολα αυτα αν ποτε συμβει τον φαγαμε!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου